Нено Димов: Ако БСП не се поучи, ще стане като късния СДС
Тежкият проблем на БСП е кризата на идентичността, твърди пък Деян Христакиев, който поема групата за политически анализи в института. Според него, до момента БСП е успявала да бъде гъвкава партия вляво, и да събира под крилото си всички политически сили в този спектър.
"Това в момента е подложено на ферментация, най-вече частта от БСП, която формира АБВ", посочи той.
В Столетницата се оформя конфликт между две групи - твърди комунисти и нови леви, се твърди в анализа на института. Обратен процес пък вървял в десницата - тя се обединява. Според Христакиев, БСП има основен проблем в традиционната си обвързаност с Русия и геополитическата си позиция, произхождаща от това.
"БСП има два хода пред себе си - да се опита да замете всичко под килима и да чака провал на десницата или да стартира вътрешния диалог в партията и да заеме определена ниша. БСП трябва да определи дали ще бъде по-консервативна партия, или ще е в социал-либералния център. Тя загуби възможност да обединява цялото ляво пространство, така че трябва да избере по-тясна ниша. Левият сектор е разделен на три части - БСП, АБВ и "Атака", коментира още Христакиев.
В публичното лице на ГЕРБ пък от института откриват съществени промени - партията на Бойко Борисов създавала образ на формация, готова на компромиси за общото благо.
"Образът на ГЕРБ се създава главно от образа, който лидерът им има. Само в рамките на няколко седмици от вечерта на изборите до съставянето на правителство, Борисов успя да трансформира образа си от човек, който поляризира нагласите в сектора до човек - обединител", каза Александър Владимиров. Той обаче уточни, че е рано да се дават крайни оценки, и че срокът на годност на новото правителство ще проличи от начина, по който партиите от мнозинството ще гласуват бюджета.
Според Нено Димов Реформаторският блок има също толкова голяма отговорност за управлението, колкото и ГЕРБ. Въпросът бил дали крехката конструкция на Блока ще издържи на напрежението по високите етажи на властта.
Да бъде фактор на стабилност или нестабилност в управлението - това според Димов са двете възможности пред РБ. Ако изберат втория път и продължат с вътрешната конфронтация, реформаторите могат да поставят на карта политическото си бъдеще.
"Безспорно се усеща и дефицитът на лидерство в Блока, който продължава да действа като предизборна коалиция", смята Димов. Две са и предизвикателствата пред РБ - излъчването на общо лидерство и адекватна организационна структура, твърди той.
"Липсата на координация между отделните партии създава публични недоразумения и усещане за напрежение. Това по никакъв начин не помага на министрите, излъчени от Блока, да изпълняват ефективно задълженията си и подкопава подкрепата за РБ още преди да са започнали да извършват непопулярни реформи в поверените им сектори", каза новият шеф на института.
Въпреки трудностите по излъчването на правителство, то изненадващо може да се окаже по-стабилно, твърди цялостният анализ на института. Димов също посочи, че с новите независими депутати Борисов има 121 народни представители за мнозинство, дори патриотите да оттеглят подкрепата си.
А новата схема на правителството той обяви за успешна, и далеч по-ясна и регламентирана от тази на Тройната коалици. За разлика от тяхната схема 3-5-8, в новото управление министрите и партиите носят цялата отговорност за ресорите си.
-----
* Институтът за дясна политика бе създаден през лятото на тази година с цел да сближава програмите на ГЕРБ и Реформаторския блок, и да спомага за съвместната работа на българските десни сили. Членовете и основателите му са основно симпатизанти на партиите от Блока, а новият председател Нено Димов е бившият депутат от ДСБ в 40-ото Народно събрание. Добави Коментар