Български учени помогнали с откритията си на японски физици за нобеловата награда
Ние сме се включили на по-късен етап за доусъвършенстване на качеството на материалите, за да могат те да си повишават ефективността на излъчване, признава доц. Вълчева.
Докато технологията се развива, се появяват и първите подводни камъни, а именно спорът между учените за това какъв е точният размер за т. нар. забранена зона на един от компонентите на диода.
Проф. Борис Арнаудов първи забелязал, че подходът за изчисление е грешен. Тогава той приложил модел, измислен у нас още през 1979 г. Опитите продължили три години, а резултатите смайват всички с неговата точност.
„Целият свят прие този резултат. Затова ние се шегуваме, че не ние сме с тях съавтори, а те на нас“, добавя професорът.
Днес двамата учени споделят, че все още не са имали лична среща с тримата нобелови лауреати. С постиженията си обаче се надяват да мотивират своите студенти.
Учените са категорични, че сините LED диоди ще са светлината на 21 век. Прогнозите са те значително да намалят енергийния разход в световен мащаб, а животът им може да бъде удължен до 100 000 часа. В момента около 30% от произведената енергия отива за осветление. Добави Коментар