Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Български учени помогнали с откритията си на японски физици за нобеловата награда

Нямаме никакви претенции, а просто сме щастливи, че сме могли да публикуваме общи работи с нобеловите лауреати, споделиха доц. Вълчева и проф. Арнаудов.
Ключови думи: LED, диоди, осветление, учени, Борис Арнаудов, Евгения Вълчева

Днес сините светлодиоди са навсякъде. Може да ги открием в лампите, ТВ екраните и мобилните телефони. Откритието на  LED светлината обаче е плод на три десетилетия експерименти. Двама български учени от Физическия факултет на Софийския университет са участвали в изследванията на новата технология. Те разказват, че опитите започват още през 70-те години на миналия век, когато се опитват да открият материал, който генерира ярка синя светлина.
През 2003 г. тя започва изследвания върху направеното вече откритие от нейни японски колеги. Научните й статии се оказват от полза за нобеловите лауреати, а проучванията продължават.
Ние сме се включили на по-късен етап за доусъвършенстване на качеството на материалите, за да могат те да си повишават ефективността на излъчване, признава доц. Вълчева.
Докато технологията се развива, се появяват и първите подводни камъни, а именно спорът между учените за това какъв е точният размер за т. нар. забранена зона на един от компонентите на диода.
Проф. Борис Арнаудов първи забелязал, че подходът за изчисление е грешен. Тогава той приложил модел, измислен у нас още през 1979 г. Опитите продължили три години, а резултатите смайват всички с неговата точност.
„Целият свят прие този резултат. Затова ние се шегуваме, че не ние сме с тях съавтори, а те на нас“, добавя професорът.
Днес двамата учени споделят, че все още не са имали лична среща с тримата нобелови лауреати. С постиженията си обаче се надяват да мотивират своите студенти.
Учените са категорични, че сините LED диоди ще са светлината на 21 век. Прогнозите са те значително да намалят енергийния разход в световен мащаб, а животът им може да бъде удължен до 100 000 часа. В момента около 30% от произведената енергия отива за осветление.
1
Коментара по темата
1.
Наблюдател
30.10.2014 08:08:23
Пак сме в РОЛЯТА НА СЛУГИ и НЕИЗВЕСТНИ ПОМАГАЧИ, които отгоре на всичко се ГОРДЕЯТ С ТОВА?!
  Добави Коментар
Само за мъже: Може да прогоните нежеланата ерекц*я като... Умножавате числа на ум Показа перфектно тяло на 59 (СНИМКА) Брук Шийлдс като, че ли не остарява
Много се зарадва на... Класиката на Арсенал срещу Реал Родителите й се отрекоха от нея Причината е сайт за възрастни
ВК "Нефтохимик" парафира с... Млад играч Направи разтърсваща интимна изповед Росица от "Ергенът" е много чувствителна
Ограничават движението по магистрала „Тракия“ Трафикът ще преминава само в активните ленти за посока Бургас и за посока София Мъж открадна 22 бона от пенсионерка, но... Светкавично се озова с белезници
Вдигат щур купон Страсти в "Ергенът" Шокиращо: Майка размени дъщеря си за маймуна 70-годишна жена тотално полудя...
Експерт: Причината за катастрофата, при която загина Сияна, е ясна Много огледи са правени на мястото, което не е добре, защото ситуацията е като хилаво дете с много баби, коментира проф. Станимир Карапетков Невиждан обрат в "Ергенът" Ще завалят черни рози