При остър миокарден инфаркт всяка минута е от значение, защото загива част от сърцето Ви
Д-р Радослав Славов работи в сектор „Инвазивна кардиология” на МБАЛ „Дева Мария”, който е разкрит преди 3 години
- Д-р Славов, все по-плашеща е статистиката с броя починалите от инфаркт българи, какви са начините за преодоляване на този проблем?
- Исхемичната болест на сърцето е социално значимо заболяване. Близо 1,9 милиона пациенти в Европа са починали от сърдечно-съдови заболявания. Около 240 пациенти на 100 хиляди души население в България умират от сърдечно-съдови заболявания, включващи остър миокарден инфаркт или форми на остър коронарен синдром. Това е повече от пациентите, които умират от ебола в Африка в момента, за което се шуми толкова много. Проблемът е сериозен. Освен това, че води до сериозни лични и социални проблеми, преодоляването му ангажира и огромен обществен ресурс. Това е усилие не само на българската здравна система и на българските лекари, това е усилие в световен мащаб. Тук се стараем да бъдем част от това усилие, да направим каквото можем.
Инвестирали сме в Катетеризационна лаборатория с модерен ангиограф. Това е последен модел на „Дженерал Електрик”, с много добри възможности като технически параметри и безопасност по отношение и на пациента, и на персонала, който работи с него.
Създадена е организация на работата 24/7, което означава, че отделението може да приема пациенти 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата.
- Как пациентите могат да разпознаят симптомите на започващ миокарден инфаркт и как да реагират адекватно в такава ситуация?
- Типичните симптоми са стягаща болка в задгръдната кост. Обикновено болката се провежда към лява гръдна половина, към лявото рамо и левия лакът, шията и горната челюст. Съществуват и форми на атипична болка, където боли само корем или само лакът. Нека в такива случаи пациентите да не импровизират, само предполагайки какво им се случва, а да потърсят лекарска помощ.
- Колко време имат пациентите за реакция, преди да стане фатално?
- Симптомите настъпват много бързо, затова и в Западната школа говорят за „сърдечна атака”. Симптомите настъпват бурно, мигновено, започват изведнъж. При различните форми на исхемичната болест на сърцето и те имат варианти. При хроничната форма на това заболяване, симптомите, които описах, се появяват предвидимо и най-често при повишено ниво на физическо насилие и с еднаква характеристика. В тези случаи знаете, че всеки път, като изминете 20 метра, ще Ви стегнат гърдите.
Докато при острата форма на заболяването не може да предвидите какво ще се случи. Ако преди 30 минути сте се чувствали перфектно и ежедневието Ви е минавало, както обикновено, това не означава, че можете да прогнозирате, че ще Ви се случи нещо толкова драматично. Ако почувствате стягаща болка в гърдите с характеристиките, които описах, незабавно повикайте Спешна помощ. Болката обикновено е провокирана от физическо усилие, а в по-тежките случаи се проявява и в покой, продължава 5 – 10 минути, не се повлиява от позицията на тялото Ви, от това да отпиете глътка вода, да се притиснете, да вдигнете ръка и да се промени.
Според съвременните практики, пациенти с остър коронарен синдром, особено тези, които имат и данни за инфаркт с елевация на ST-сегмент (това е електрокардиографски белег за тежък инфаркт) – такива пациенти по най-бързия начин трябва да бъдат откарани в болница, която разполага с инвазивна кардиология, като се заобикаля Спешен център, тъй като се смята, че не си струва рискът да се губи време. При остър миокарден инфаркт всяка минутка означава маса жив миокард, всяка минутка загива някаква част от Вашето сърце. Колкото по-бързо бъде излекуван инфарктът, толкова по-малко миокард ще бъде загубен от лявата Ви камера и толкова по-благоприятни ще бъдат последствията и прогнозата за Вас. Затова всяка минутка е от значение.
При наличие на гръдна болка с посочената характеристика, не губете време, не чакайте и не умувайте дали се касае за настинка или нещо друго. Викате Бърза помощ, колегите се ориентират и директно Ви транспортират към болница, която разполага с Инвазивна кардиология. МБАЛ „Дева Мария” разполага с такава и може да Ви приеме по всяко време на денонощието.
- Как Бърза помощ прави преценка до коя болница да закара пациент с такава диагноза?
- Работата на колегите от Бърза помощ е да се ориентират незабавно, че става въпрос за остър коронарен синдром, а пациентът има право да избере болничното заведение, където да се лекува. Това е Ваше конституционно право. Вие трябва да бъдете добре информиран къде има такава болница, как работи и да направите своя избор. В МБАЛ „Дева Мария” може да получите такава помощ, и то високо качествена.
- Д-р Славов, как стои въпросът със заплащането на такъв тип лечение, тъй като МБАЛ „Дева Мария” е частна болница?
- Лечението на пациентите се поема изцяло от НЗОК. Ние имаме сключени договори с НЗОК и обслужваме пациентите, докарани със Спешна помощ. Това означава, че пациент, който е докаран с линейка на Спешна помощ, бива хоспитализиран и неговото лечение се поема от НЗОК. Можем да приемаме 24 часа в денонощието всеки ден. Всеки пациент, който е докаран с линейка на 112, бива приет и лекуван по спешност по НЗОК. Имаме такива клинични пътеки и организация денонощно да приемаме спешни пациенти.
Как да намалите риска от сърдечни проблеми, съветите на д-р Радослав Славов четете утре във Флагман.Бг