Дупка в КТБ нямало, а само обезценка на активите заради липса на достатъчно документи
Не е коректно да се говори за дупка и за липси в КТБ. Цифрата от 4,2 млрд. лева показва счетоводната обезценка на активите на банката. Това каза в „Денят започва“ по БНТ икономистът Владимир Каролев.
„Три счетоводни компании са оценили кредитния портфейл на КТБ. Поради липса на достатъчно обезщетение по кредитите, 4,2 млрд. лева е счетоводната обезценка. Може да се каже обаче, че в доклада няма някои от страшните неща, които преди се говореха от прокурори за изнесени пари с чували, нито има липсващи кредитни досиета. По сегашния закон за кредитните институции, до 30 октомври квесторите трябва да отразят оценката в отчетите за КТБ, което означава, че банката ще стане с отрицателен капитал. Това означава в петдневен срок БНБ да вземе решение за отнемане на лиценза и след това в 20-дневен срок да започне изплащането на депозитите на тези, които имат до 100 000 евро и то, ако договорите им не са със специални условия“, обясни икономистът.
„Понеже има предложение от инвестиционна банка във Виена за рекапитализиране на банката, т.е. за отварянето й, Управителният съвет на БНБ е предоставил възможност следващият парламент да промени закона. Той е поел ангажимент в първия работен ден на 43-тото Народно събрание на 27 октомври да предостави на депутатите пълна информация и обосновка за това какво може да се случи, ако се промени законът. Не може обаче да се говори за кражби или липси. Фирмите, които са взели кредити на теория, е възможно да започнат да обжалват в съда, че няма достатъчно добра документация и те не са взели въпросната сума. Обезценката се дължи на липсата на достатъчно документи.
Тези милиарди обаче не са давани с куфарчета, а с банкови преводи и това е отразено в най-важния документ на банката“, каза още Каролев. Той сподели, че се опасява да не бъдат обхванати от паника гражданите и да тръгнат да си теглят депозитите. Затова БНБ трябва да информира обществеността какво е състоянието на банковата система, заяви икономистът.
Председателят на Управителния съвет на Асоциация на банките в България Левон Хампарцумян пък заяви в „Тази сутрин” по бТВ, че КТБ ще ни струва най-малко 1.5 млрд. лева. Това е необходимо, за да се изплатят гарантираните от закона депозити. Останалите около 2 млрд. лева банките заделят от печалбите си от 1998 г. насам, уточни банкерът. Според него, фирмите и физическите лица с реална дейност ще платят кредитите си, но част от парите може да бъдат отписани.
„Говорим за 4-5 млрд. лева ликвидност, това е от всеки работещ българин да поискаме 2000 лева. Очевидно е, че в КТБ има огромни злоупотреби, направени от хората, които са управлявали банката”, каза Хампарцумян и напомни, че Оманският фонд се е дистанцирал от мажоритарния собственик Цветан Василев. Той определи случая като „криминален”. Според него, кухите фирми чрез счетоводни трикове са създавали впечатлението, че плащат задълженията си. Добави Коментар