Михаил Миков: Ще приемем и третото място
За разлика от предшественика си Сергей Станишев той направи встъпление само от няколко минути, а после цял час стегнато отговаряше на журналистическите въпроси.
Отговорността за разговори за евентуално ново правителство е на първо място на победителя ГЕРБ и ползвам случая да ги поздравя с победата, каза още той. И декларира, че БСП ще участва в разговори по националните приоритети, но в никакъв случай не може да става дума за скрити разговори за подялба на властта.
„Прави впечатление, че българските граждани отново не дадоха убедителна подкрепа за политическите платформи, или за политическите партии и политиците, които кандидатстваха за тяхната любов. Това крие много тежки рискове пред възможностите за излизане от кризата на недоверие в партиите, политиката, институциите и механизмите на представителната демокрация“, допълни лидерът на БСП. За нея оставала важната задача да бъде автентичен представител на лява България.
Миков не показа да преживява много тежко поредната загуба от ГЕРБ, защото „БСП е губила и друг път, но е намирала сили да излиза от тези ситуации и да печели отново доверието на гражданите.“
По отношение на отговорността той заяви, че не може още тази вечер да каже какви промени ще бъдат предприети в партията. Що се отнасяло до него, той нямало как да избегне своята като председател на Националния съвет, затова не само ще я поеме, но ще я носи „заедно с другарите, с които сме отпред“. А попитан за оставката му, отвърна: „Този въпрос се забави тази вечер“.
Много въпроси получи Миков и за отношенията с АБВ. Те зависели от това дали партията на Георги Първанов щяла да влезе в парламента или да остане отвън. Не било достатъчно АБВ да се заявява като алтернатива вляво.
„Отстояването на интересите на гражданите е доказателството кой на кого е алтернатива. БСП е автентичният представител на левите хора. Ще комуникираме и с други партии, които се определят като леви, но изпитанието за всяка от тях е в защитаването на интересите“, каза лидерът на червените.
Попитан дали АБВ може да се включи в коалиция „БСП – лява България“ Миков заяви, че участието е доброволен и взаимен акт, а той не е чул хората на Първанов да са поискали присъединяване към БСП.
„Второ - АБВ трябва да заявят ясно левия си характер и да изчистят образа си като носители на ляво представителство. Трябва да се доказват. Засега те са формирование, което се определя като лявоцентристка формация, не личи много лявото“, допълни бившият парламентарен председател.
Попитан дали след отделянето на АБВ и „Движение 21“ БСП се разпада, той отговори, че това не е вярно:
„Никой не бива да разглежда никоя партия като някакъв монолитен къс бетон, в голямата история има различни периоди, широки и тесни социалисти, но самата платформа е надживяла много партии, така че няма притеснение за разпада на БСП“. У нас всичко било раздробено - „тия са леви, тия са десни, тия са центристи – поизгубили сме компаса“.
Миков заяви още, че дори след пристигането на резултатите от чужбина да се окаже, че БСП е трета политическа сила, тя ще приеме тези резултати. И призна: „Това няма по съществен начин да промени доверието на българските граждани – те гласуваха така за нас, толкова доверие ни дадоха. Във висока степен сме изгубили доверие в сравнение с предишните избори.“
„Много пъти сме плащали цена и на тези избори също плащаме цена, но няма цена заради участието във властта да измениш на тези, които са те подкрепили с гласа си. Няма такава цена. Що се отнася до 12-те линии на БСП, ще се радваме да подкрепяме политики, в които присъстват основни неща от нашата предизборна платформа. Част от тях са приемливи и зад тях застанаха около половин милион български граждани“, каза още лидерът на БСП.
Помолен да коментира изказването на Бойко Борисов „да се преспи с резултати“ Миков коментира така:
„Проблемът е в отношението към представителната демокрация и упражняването на властта. И ние с този резултат изпитваме цената на упражняването на властта. Нека всички да преспиват – има един основен резултат, трудно се постига стабилност, когато не се отстъпва и това се отнася и за големите и за малките и днешната конфигурация го доказва по категоричен начин. Разбира се, резултатите ще бъдат анализирани и в различни партийни формати, позициите в парламента ще бъдат и както досега обсъждани в тези партийни формати, но обективният резултат е такъв, че на този етап заявяваме тази позиция.“
Попитан дали БСП би участвала в кабинет с ГЕРБ Миков отговори, че „нямаме такава покана“ и допълни: „Ясно заявих, разбирането за НС като всенародна политика приключи преди около 25 години.“
На въпроса дали БСП съжалява за участието си в предишното управление лидерът на БСП каза: „Политиката не е нещо, в което човек да изпитва съжаление. Както се пее във френския шансон: „Не съжалявам за нищо.“ Горчивият опит е много по-ценен, ако от него може да се вземе поука.“
Попитан мисли ли, че поведението на бившия премиер Сергей Станишев има отношение към изборната загуба на БСП, Миков се засмя и категорично отсече: „Дори и да мисля няма да го споделя“.
Ролята на ДПС за плачевния резултат на червените лидерът на БСП коментира с думите: „Отговорност носим ние, това са изводи, които сме си направили“.
Миков направи предположение, че ако решенията се вземат извън публичната сцена, следващият парламент няма да има дълъг живот“.
Той отбеляза и засилването на националистическия вот - „поне три формации постигнаха такъв резултат, а това е много сериозен индикатор и белег върху европейското лице на България“. И допълни: „Когато посееш националпопулизъм на един квадратен метър в условията на социално-икономическа криза, той има много бърз ефект като зараза“.
Помолен да коментира думите на Бойко Борисов, че е готов да си заложи главата, за да излезе България от кризата, Миков коментира с думите: „Това за главата... И ние сме готови да си залагаме главите за излизане от кризата. Въпросът е от това да произтичат конкретни стъпки, реформи, върховенство на закона, конкретно първо, второ, трето, разговори, разговори, разговори“.
Накрая той призна, че е гласува преференциално, а попитан дали ще има санкции за червените, които са агитирали за преференция обясни:
„Не навсякъде преференциите бяха разбирани като възможност за подобряване резултатите на партията. Увлякоха се някои другари. Изгуби се акцентът на кампанията на някои места, това ги натовари и преумори, страдаха, боледуваха, състезаваха се помежду си и изпуснаха главната цел на кампанията“.
Попитан защо преди малко повече от година, когато пак беше втора политическа сила, БСП имаше самочувствието да управлява, а сега няма – лидерът на БСП отвърна: „Защото съм учил аритметика и виждате, че и победителят не е особено щастлив от резултата си.“ Добави Коментар