5 неща, които трябва да знаем, ако сме между 20- и 30-годишни
Ето какво трябва да знаем за периода между 20-те и 30-те си години.
Най-важното десетилетие
Една от големите грешки на новото хилядолетие е, че възрастта от 20 до 30 се смята за време, когато „можеш да си поживееш“. Здраве – много, сили – много, и ни се стува, че това ще продължи вечно. Тази позиция обаче е лъжовна. Учени са доказали, че 80% от съдбоносните събития в човешкия живот се случват преди 35-годишна възраст. Две трети от ръста на доходите се случват в първите 10 години от кариерата. До 30-годишна възраст повече от половината хора сключват брак, започват да се срещат или да живеят с бъдещия си спътник в живота. Личността ни се променя най-активно от 20 до 30 годишна възраст. А около 30 мозъкът ни завършва развитието си. Не е за пропускане и фактът, че репродуктивните способности на жените достигат пика си около 28 годишна възраст.
След 30 ще заживея истински!
Съществува един интересен мит, който преследва хората между 20 и 30-годишна възраст. Те мислят, че след 30 животът бързо се променя и става много по-хубав, отколкото е около 20. Струва ни се, че ако в живота ни на 20 и малко не става нищо интересно, то това ще се случи след 30. Мислим си, че всичко интересно идва по-късно. Само че изследователи от Бостънския и Мичиганския университети анализирали стотици истории, написани от известни хора в края на земния им път. Станало ясно, че важните събития се случват от раждането до самата ни смърт, но тази част от тях, която определя целия оставащ живот, идва именно в периода от 20 до 30.
Какво всъщност става след 30?
Ако не изградим някаква начална платформа за себе си до 30, ни чака едно много тъжно и тежко десетилетие. Когато отлагаме всичко за после, след 30 на плещите ни ляга огромно бреме – да преуспеем в някакво поприще, да си намерим партньор и да родим деца, да спечелим пари и да си купим дом, да основем бизнес или да напреднем в службата – и всичко това в много кратки срокове. Много от тези задачи са практически несъвместими – освен това след 30 става много по-трудно да направим всичко това едновременно.
Най-доброто време за кариера
Най-важните събития в кариерата, колкото и да е странно, стават точно в този период. Около две трети от повишенията на заплатата например идват в първите 10 години от професионалната ни дейност. На 20 и нещо хората често смятат, че разполагат с още десетки години, в които биха могли да печелят все повече и повече. Това най-често са само мечти. Колкото и благополучно да мине този период, онези, които са започнали късно кариерата си, рядко успяват да преодолеят пропастта, която ги дели от онези, които са стъпили по-рано на кариерната стълбица. Нали помните правилото на 10 000 часа?
Сериозен подход към връзките
Ако граденето на кариера може да се сравни с игра на блекджек (когато трябва да виждаш картите, за да вземеш решение; да играеш с две ръце, като едновременно с това запомняш текущите резултати; когато трябва да си готов да рискуваш), изборът на партньор в живота прилича на това да отидете до рулетката и да поставите всичките си жетони на червено. От едно решение зависи изборът ви на спътник и всички свързани с това страни на зрелия живот. Парите, работата, начинът на живот, семейството, здравето, пенсията и дори смъртта – всичко вече става състезание по бягане по двойки, в което кракът на единия маратонец е привързан за крака на другия. Затова, когато на 20 отлагаме развиването на сериозна връзка, си струва да разберем, че на 30 това ще бъде много по-трудно.
Бездействието в периода между 20 и 30 години е опасно. Разбира се, и след 30 мозъкът остава пластичен, но вече не се развива с такъв бесен темп, както по-рано. Тези „златни“ 10 години са най-лекото време, в което можем да станем онези хора, които се надяваме. Не го проспивайте!
По материали от книгата „Важните години“ на Мег Джей Добави Коментар