Първата ни цел е промяна в Закона за референдумите
Ключови думи:
Георги Василев, Република БГ, Бургас, Реферндум, Закон за референдуми, политици, промяна на политическата система
Георги Василев е роден през 1959 г. в Добрич. Завършил е Немската езикова гимназия в родния си град. Следвал е в престижни международни университети - международно право в Москва, дипломация във Виена, финанси и политически науки в Женева. Георги Василев е швейцарски топ банкер в големи международни банки. Създава и управлява фондове за инвестиции на пазарите в Източна Европа, Азия, Африка и Латинска Америка. Автор е на монография на тема „Инвестиционни фондове”, както и на множество научни и публицистични статии на тема финанси, право, политика и философия. Председател на ПП “Република БГ“.-Каква е вашата оценка за политическата ситуация в България?
-Питаме се всички, защо все по-малко българи гласуват в последните години. Обяснението е следното: Хората гласуват все по-малко, защото не намират отговор на потребностите си в политическите решения, които политиците им предлагат през последните 25 години. Гражданите на практика са отстранени от процеса на взимане на решения. Където и да отида, с когото и да се срещна напоследък - и бизнесмени, и с обикновени хора, всички ми казват – няма държава. И това е така, защото просто в България няма държавници. Парадоксално е, но в последните години ни се предлагат т.нар. „професионални“ политици, но между тях, ние и аз, и повечето българи, не виждаме държавници. 25 години българската политическа система произвежда политици, но не и държавници, които да предлагат решения, в които хората да видят отговор на ежедневните си проблеми и перспектива за бъдещето си.
-Кои са основните приоритети в програмата на „Република БГ“?
-В нашата програма е залегнало, че основната цел на „Република БГ” е промяната и изграждането на цивилизовани институции, които да направят така, че българското общество да стане достоен член на европейското семейство не само формално, но и фактически. Като партия, която никога не е била представена в държавната власт, организирахме националната подписка за свикване на референдум по повод премахване на партийните субсидии, като една от тези бариери, които пречат на изявата на действителния глас на народа. Гражданите са двигателят на промяната във всяко общество, затова и ние като партия сме си поставили като основна цел да ги овластим, да им дадем инициативата за определяне на политическия дневен ред. Първото и най-важно действие за нас е промяна в Закона за референдумите и по-точно да се даде реална възможност за свикване на референдум по всеки важен въпрос чрез намаляване на броя на подписите за свикване от 500 хиляди на 50 хиляди. Ние ще застанем с целия си експертен потенциал, с цялата си енергия, с всичко онова, което ни мотивира да се заемем с политика, да подкрепим хората. Ние няма да налагаме наши хора, напротив – нашата кауза, е че хората по места трябва да си намерят свестните хора, както ние казваме, за да вземат в собствените си ръце своята съдба, да вземат политическата власт в своите ръце и да могат да я използват в името и за благото на цялото общество и за всеки отделен български гражданин.
-Приложими ли са за България референдумите, за които настоявате в програмата си?
-Неприятно ми е да наблюдавам как днешните политици и подопечните им чиновници, се отнасят високомерно към възможността да се допитат за едно или друго свое решение до гражданското общество. За мен това е недопустим феномен, след като тези институции са избрани от същите тези хора. Много често се подценява способноста на българския народ да взема решения, които да определят бъдещето му и икономическите перспективи пред него. Същото се отнася и за някои от инвеститорите, които имат намерение да разработват проекти у нас. Задължение на държавната администрация и компаниите е да работят за информираноста на хората. Ако хората са добре информирани за даден проект, то без съмнение те ще могат да изберат най-полезното решение за себе си. Не е нужно и не се изисква от хората да бъдат експерти, за да са в състояние да вземат решение по повод полезността на който и да било проект. Щом швейцарците могат да ходят на всеки три месеца и да гласуват на референдуми и допитвания от всякакъв характер, ние също можем. Мисля, че цяла Европа трябва да следва примера на Швейцария по отношение на пряката демокрация и диалога между държавни институции и гражданско общество.
"РЕПУБЛИКА БГ" Е С №25 В ИНТЕГРАЛНАТА БЮЛЕТИНА!
Платена публикация
Купуването и продаването на гласове е престъпление! Добави Коментар