Работодатели и работници се надлъгват с болнични заради кризата
Наред с това работници от закъсали фирми, които бавят заплати, излизат в болнични, за да имат макар и по-нисък, но сигурен доход.
Сред причините за бума на болнични е това, че НОИ вече не следи строго какво става, тъй като не институтът, а работодателите плащат първите три дни от тях. Това смята председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.
„Нямаме възможност да контролираме мнимите болни и фиктивните болнични листове, които плащаме. Нямаме лостове да въздействаме. Масова практика е например при прибиране на реколтата хората да си вземат отпуск по болест“, каза той.
Сега първите три дни от болничните са за сметка на работодателите, а НОИ плаща от четвъртия ден в размер на 80% от осигурителния доход. Работодателските организации за пореден път настояват да се върне старият режим. До 2010 г. бизнесът поемаше първия ден на болничния в пълния му размер, а от втория НОИ плащаше 80%.
Промяната беше въведена като временна мярка срещу злоупотреби в кризата. Тогава в сговор с шефовете си служителите излизаха в болнични, за да не се пускат масово в неплатен отпуск и да не се закриват работни места. Мярката обаче даде само временно резултат - до 2011 г. Добави Коментар