Официално: Шотландия отхвърли независимостта - NO 55,3%, YES 44,7%
Само четири окръга са се обявили за независимост. Изненада е, че дори в най-големия град - Единбург, лоялните на Британската империя побеждават, и то с над 61%. Глазгоу обаче, който беше твърд бастион на шотландските националисти, отговори с "Да". Избирателната активност достигна рекордните 86%, една от най-високите в историята на демократичните избори.
За независимост са подадени 1 607 989 бюлетини, а против - 2 001 906. Общо 3 609 895 шотландци се включиха в референдума.
Шотландският премиер Алекс Салмънд определи този факт за триумф на демокрацията, заедно с високата избирателна активност сред 16 и 17-годишните, които по изключение получиха право да гласуват на този референдум. Финансовият пазар реагира светкавично и лирата достигна най-високите нива от години насам спрямо останалите световни валути.
Премиерът на Великобритания Дейвид Камерън вече направи своето обръщение към нацията. Той заяви, че е възхитен от резултата, и че е щастлив подобен спор да се реши по демократичен път.
Кралица Елизабет II e следила отблизо резултатите, което означава, че не е спала тази нощ.
Най-категорично против самостоятелното развитие на Шотландия засега с 67,20 процента са от Orkney Islands, следвани от 65,67 на сто от хората в Dumfries & Galloway.
Първите коментари за резултатите са очевиден страх от свободата. Защото при откъсване от Великобритания, Шотландия в продължение поне на 20 години трябваше да изгражда правителство, армия, полиция, разузнавателни органи, данъчна система, парична единица, да кандидатства отново за Евросъюза и НАТО, да създаде нова управленческа администрация и т.н. Очакваше се и поскъпване на храните, защото дори големите вериги, които имат магазини из цяла Великобритания предупредиха, че веднага след разцепването на кралството всичко ще се продава на по-високи цени в Шотландия заради промяната на таксите и данъците в една страна, която вече ще бъде извън Европейското търговско пространство. Добави Коментар