Слави Трифонов: Само 10% от зарзавата е български, другият - вносна химия
Българските плодове и зеленчуци не надвишават 10% от всички плодове и зеленчуци, които се консумират в България, заяви на пресконференция днес Слави Трифонов, председател на Националния съюз на градинарите в България. В България почти не се предлагат свежи плодове и зеленчуци, тоест брани вчера. Вносните не само че не са пресни и съдържат изкуствени подобрители, но се обработват допълнително, за да издържат по 20 дни, отбеляза той
Производителите на плодове и зеленчуци предупредиха, че могат да излязат на протест, ако не бъде преработена схемата за финансово подпомагане на производителите на плодове, зеленчуци и картофи в България, съобщи БГНЕС.
Те настояват да получават минимум 200 лева на декар в периода 2015-2020 година, което би трябвало да покрие около 23% от годишните им разходи. Те искат за този 5-годишен период за сектор производство на плодове, зеленчуци и картофи да бъдат заделени общо 81,85 милиона евро ( или 69% от парите по схемата), като 42% от тези средства отидат за производителите на плодове, а 58% за производителите на зеленчуци и картофи.
Предложението на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) към момента е този сектор да получи общо едва 39,7 милиона евро (или 33% от бюджета на схемата).
"Предложението на Министерството за разпределение на средствата по схемата до 2020 година не ни удовлетворява. Ние искаме от това правителство до края на мандата си да разработи ново предложение и най-късно до 10 ноември да се внесе новото предложение в ЕК", заяви Слави Трифонов.
"Ако останем с предложението на МЗХ сме обречени на агония и сме пред опасността браншът да бъде закрит до 2-3 години. Тогава ще минем към протести", заяви Слави Трифонов. Производителите са направили разчети, че ако бъде одобрено тяхното предложение за разпределение на парите, може да се очаква разкриването на около 50 000 нови работни места. Според тях тяхното предложение ще доведе и до изсветляване на сектора, чието състояние е критично.
Пряко и косвено заетите в производството са около 200 хиляди. Няма логика 20-25 процента от напусналите страната ни 1,5 млн. души да работят градинарство в Гърция, Испания, Англия и други държави, вместо да правят това тук, коментира Трифонов.
Той е убеден, че ако българските плодове и зеленчуци имаха по-голямо присъствие на пазара, това би осигурило и много повече работни места за нискоквалифицирани хора, при които безработицата е голяма.
4
Коментара по темата
4.
Георги Бакалов
18.09.2014 10:15:37
ПЪРВО: Слави Трифонов, който говори за философията на нашия зарзават, НЕ Е "ШОУМЕНА" Слави Трифонов,а Председател на краставичарите в България.ВТОРО:Този човек не може да вдене, че с ДРЕБНИ СТОПАНСТВА нищо не става - и субсидиите малко, и производството е мижаво.Поляците по времето на "соца" не бяха колективизирани и караха на дребно - КОЛЕКТИВИЗИРАХА СЕ след 1995 г. и сега са СЕЛСКОСТОПАНСКА СИЛА!Още през 2007 г. се опитаха да обяснят схемата на уедряване и субсидиране, показаха им с подробности датския кооперативен модел, но НАШЕНСКИТЕ КРАТУНИ НЕ УВИРАТ!!!Единственото дребно стопанство са чифлиците в Бавария, но баварците са германци, мислят и работят като германци!Това е.ИМАХМЕ СЕЛСКО СТОПАНСТВО, НО СЕГА ГО НЯМАМЕ!
3.
Бургас
18.09.2014 00:11:31
Не Слави Трифонов-"шоумена" ! Прочетете малко преди да пишете мама му стара! Типична черта на българина, все знае да плямпа без да е запознат по въпроса!
2.
Възниква Въпроса
17.09.2014 21:51:53
Навремето Славчо опаса ли на марта вачкова магданоза ?
1.
ЕХА
17.09.2014 19:38:44
Ти сега ли се светна бре Славчо ? малииииии!!!