Виенски фонд е заявил интерес към затворената КТБ
"За КТБ проведохме предварителен разговор с фонд, базиран във Виена, който е участвал в приватизацията в Чехия и в редица други страни. Тези хора се представиха пред нас и дадоха надежда, че в рамките на 10 дни ще направят своите предложения. Те се опитват да убедят всички акционери да застанат зад тях, за да могат да действат с развързани ръце. Ние ги изслушахме внимателно, казахме им, че са много смели хора, а те отговориха "Други ни наричат луди", но имат желанието нещо да направят. Какво ще стане, ми е трудно да кажа отсега, очакваме официалните предложения от тяхна страна", каза Близнашки.
По думите му "тези хора разполагат с много солиден финансов ресурс". Доколко са сериозни намеренията им обаче ще стане ясно след десетина дни, когато се очаква да внесат официално предложение, каза Близнашки.
До момента няма информация какви са намеренията на Оманския фонд, който държи 30% от КТБ и в края на миналия месец изпълнителният му директор проведе разговор с тогавашния финансов министър Петър Чобанов, който изрази очакване оманците да налеят капитал и ликвидност в банката.
Новината за неназования Виенски фонд идва в момент на засилен натиск от страна на самоорганизирали се вложители и експертен съвет за намиране на решение за спасяване на вложенията – не само законово гарантираните до 100 000 евро, но и по-големите.
Най-евтиният вариант е затворената КТБ да стане държавна, обяви бившият финансов министър, банкер и вложител в банката Стоян Александров във вторник по време на учредяването на инициативният комитет за защита на финансовата и банковата стабилност в България. Сбирката се състоя в централата на КТ "Подкрепа" в София, като помощта на синдиката беше в осигуряването на залата, по думите на председателя му Константин Тренчев.
В инициативния комитет участват основно вложители с депозити над гарантираните 100 хил. евро. Сред присъстващите от публичните лица се открояваше "народната актриса" Цветана Манева. Бившият министър на културата Вежди Рашидов отсъстваше заради неотложен ангажимент.
Междувременно организираната във Фейсбук група "КТБ Live" на вложители с влогове до 100 хил. евро в КТБ обяви нов протест в 17.30 часа пред сградата на БНБ. Те настояват за незабавното отваряне и оздравяване на банката. Първият протест на групата бе проведен преди седмица.
Около 5000 души членуват в двете инициативи на вложители на КТБ.
От Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) пък са изпратили писмо до Националния осигурителен институт (НОИ) заради предупреждението, което НОИ отправи към хората със сметки в затворената КТБ да разкрият такива в други банки. В писмото се питало защо НОИ създава банкова истерия сред хората, които получават пенсии и обезщетения, разказа вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов, който е председател на Надзорния съвет на НОИ. Той напомни, че хората получават пари за старост, майчинство и болнични от НОИ по сметки, които лично са избрали и само лично могат да сменят.
"От всички 6700 души, които са получавали парите си от НОИ в КТБ сметките си са запазили само 50, които вероятно погасяват дългове с тях", уточни Манолов.
Цялата активна дейност по спасяването на банката се разиграва в отсъствието на мажоритарния й собственик Цветан Василев, обвинен задочно за източването й. Самият той обвинява БНБ и българските власти за кризата в КТБ и твърди, че банката може да бъде спасена, но не е казал от кого. Василев доскоро се подвизаваше във Виена, където е базиран и фондът, провел разговори с в София за оздравяване на КТБ. Добави Коментар