Скандал! Директори на КТБ изтеглили над 2 млн. лева дни преди банката да бъде затворена
Членове на ръководните органи на банката и висши мениджъри в КТБ, както и техни близки роднини са изтеглили поне около 2 млн. лв. в последните дни преди затварянето й. Нещо повече - от публичните регистри излиза, че много от мениджърите в банката в дните преди 20-ти юни са се занимавали активно да уреждат свои дела, вместо да положат всички грижи за клиентите си, твърди "Капитал".
Така например при единият изпълнителен директор Александър Панталеев, който е успял да изтегли около 100 хил. лв. в последните дни, на 19 юни е заличена договорната му ипотека към банката. Другият изпълнителен директор Георги Христов на 24 юни е прехвърлял свои имоти на други лица, включително на майка си, която е изтеглила в последните дни около 25 хил. лв. От другите двама изпълнителни директори Илиан Зафиров не е теглил пари, по причина, че е един от най-големите индивидуални кредитополучатели с експозиция от над 0.5 млн. лв. Брат му Цветан Зафиров обаче е изтеглил 95 хил. лв. Обвиненият от прокуратурата Орлин Русев също не е теглил средства, но пък е бил зает с имотни дела. На 26 май е придобил мезонет от 193 кв. м. в кв. Лозенец за 223 хил. лв. КТБ е финансирала с кредит само 75 хил. лв от стойността на сделката, за което е учредена ипотека на същата дата. Най-активно в последните дни са теглили членовете на надзорния съвет Златозар Сурлеков (368 хил лв.) и адв. Любомир Денев (пряко 113 хил. лв. и още около 150 хил. лв. изтеглени от адвокатската му кантора). Последният на 15 юли ипотекира свои имоти срещу заем от адвокатското си дружество и фирма "Рентико". Прехвърлил е дяловете си от фруг фирма "Кводал" на съдружниците си в адвокатското си дружество Ваня Лазарова и Дянко Цепов.
Самият Цветан Василев, както и съпругата и дъщеря му не са теглили и сумарно имат вложени в банката над 700 хил. лв. Като изключим семейство Василеви, останалите директори и надзорници са останали със символични суми по сметките си. Сред паникьосалите се мениджъри е и директорът "Ценни книжа" Димитър Въртигов. Той е изтеглил 260 хил. лв., а баща му Стефан - 870 хил .лв. Влоговете на управителните органи и техни роднини не подлежат на депозитна гаранция. Разбира се, според изредените по-горе господа и това е разкриване на банкова тайна. Едва ли е нужно особено оборване на доста ясния законов текст, който изрично предвижда кои лица трябва да пазят банковата тайна - служителите на банката, членовете на управителните и контролните органи на банката, длъжностните лица в БНБ, ликвидаторите, синдиците, както и всички други лица, работещи за банката. Това определено не включва журналисти, още повече когато по темата очевидно надделява обществения интерес.
Всъщност самите изпълнителни директори реално разкриват банкова тайна като със сигнала си потвърждват достоверността на изнесените от "Протестна мрежа" лица и суми. Самите директори също така пламенно оборват тезата, че големите им вложители, които защитават банката, са в конфликт на интереси. Едва ли е нужно и да се обяснява, че освен правен термин, конфликт на интереси е и нормално понятие, което означава ситуация, при която безпристрастността на едно лице е под съмнения заради сблъсък на личния му интерес с обществения или с професионалните му задължения. В този смисъл смеем да твърдим, че и директорите на КТБ са били в конфликт на интереси. И очевидно грижата за собственото им благоденствие е надделяла. Добави Коментар