Музеят на солта в Поморие става хит сред туристите, над 8000 са го разгледали от началото на 2014 година (ВИДЕО)
В истински хит сред туристите се превръща уникалният музей на солта в Поморие. Той е единственият специализиран музей на солта в цяла Източна Европа и е един от 100-те национални обекта в страната. Тук е съхранена цялата история на този древен поминък, а в солниците към него се произвежда сол по същия начин, както това е ставало в древността - чрез слънчево изпарение на морска вода.
Музеят е създаден през 2002 година и веднага предизвика интерес сред българските и чуждестранните туристи. Но пикът дойде след ремонта през 2013 г. Само за 6 месеца е подобрен рекордът от 2012-та, а до края на годината посетителите надхвърлят 11 000. През 2014 г. се очаква нов рекорд - до днес, 8 юли, посетителите са точно 8222.
Музеят на Солта в Поморие е уникален не просто защото е единствен. Главният уредник Елена Йорданова и нейният колега Илия Кусев (ВИЖ ВИДЕОТО) посрещат туристите с безплатна беседа на всички славянски езици, а за останалите са подготвили филм на английски и немски.
Посетителите могат да видят на живо всички технологични операции, да разговарят със соларите за тънкостите на занаята, както и да усетят автентичната атмосфера на миналото. В музея е изградена специална дървена рампа, от която всеки може да наблюдава солодобива или да направи кална баня. Мястото е облагородено и в него посетители имат възможност за почивка и отдих сред природата.
Музеят се състои от експозиционна зала, както и 20 дка действащи солници. Разполага с уникална колекция от снимки от началото на миналия век, които проследяват развитието на солодобива, има стари топографски карти, макети и автентични соларски съоръжения и инструменти.
„Всеки може да си купи и сувенир от добита тук морска сол и да отнесе този спомен от Поморие в своя край“, каза уредникът Илия Кусев. Той е отличен гид и от него туристите могат да научат цялата история на древната анхиалска технология за добиване на сол. Кусев кара всеки един от посетителите на музея да се чувства специален. При това беседата не струва нито стотинка за посетителите.
„Тази година се радваме на голям интерес към това прекрасно място. Само от април до май оттук са минали близо 5000 австрийски туристи. Към този етап потокът от хора се нормализира, една голяма част от посетителите продължават да са чужденци, но има и една сравнително добра посещаемост и от български посетители“, допълни за Флагман.бг Елена Йорданова, главен уредник на Музея.
Уникалното кътче се намира по средата между бялото и черното злато. Под бялото злато трябва да се разбира солта, тъй като така са я наричали древните римляни, а черното е соленото езеро точно до Музея с лечебната поморийска кал.
1
Коментара по темата
1.
помориец
09.07.2014 23:21:53
Много лесно е да се провери, дали тиражираното 8222 посетители е вярно, като се публикува сумата събрана от тези уж посетители.
А дано, ама надали посткомунистимеското отроче Кусев ще се реши сам да се опровергае със събраната сума от посочените 8222 посетители.
А дано, ама надали посткомунистимеското отроче Кусев ще се реши сам да се опровергае със събраната сума от посочените 8222 посетители.