Историята на Пловдив - епопея от събития и герои
Историята на Пловдив е толкова богата на събития, че трудно би могла да бъде разказана в рамките на няколко изречения. Началото е свързано с тракийските племена одриси и беси. Редица антични автори описват нравите и богатата култура на траките, които първи създават укрепено селище върху едно трихълмие, което наричат Евмолпия. През 342 г. пр. н. е. Филип II го завладява и го нарича Филипополис (от гр. Град на Филип). Но след около половин век одрисите начело със Сеутес III възстановяват тракийското царство. През 278 г. пр н. е. градът е разрушен от келтите, а след това през III и V век следват още две разрушения от готите и хуните. През 72 г. пр. н. е .римляните, предвождани от Терентиус Варос Лукулус завладяват поречието на р. Марица и градът е наречен Тримонциум (град на трите хълма). Той бил главно стратегическо средище, което нашествениците веднага оценили и решили да използват умело – започнали да строят здрави каменни пътища, храмове, бани, стадиони, театри, римският преаториум, модерни за времето си водоснабдителна система и канализация. Градът започнал да се разширява и се спуснал от хълмовете към низината. С разцепването на Римската империя метрополисът остава в Източна Римска империя Византия.
По това време Тримонциум е наричан още Улпия, Флавия и Юлия. Когато през VI в. в града идват славяните, те възприемат тракийското име Пулпудева, но го модифицират като Пълдин, Плоудин, а оттам произлиза и днешното име на града - Пловдив. За първи път хан Крум го завладява през 812 г, но в пределите на българската държава е включен от хан Маламир през 834 г. По време на 8-те кръстоносни похода, продължили до 1291 г. Пловдив е бил опожаряван два пъти. Той бил превземан 15 пъти преди през 1364 г. да бъде завладян от турците, които му дават името Фелибе. Градът става икономически и търговски център, а за кратко време били построени 55 джамии и огромен пазар с над 1000 магазина. Новите завоеватели разрушават крепостните стени, останали от римляните и започват масово строителство на обществени сгради – страноприемници, ханове, бани. С новия си архитектурен облик Фелибе се превръща в типичен ориенталски град. През Възраждането се засилват и търговските и политически отношения на Пловдив с Европа и Русия. Българският дух се събужда, а с него и желанието за свобода. Развитието на националната култура и борбата за църковна независимост се превръщат в основна цел на населението. Градът става осоновоположник на редица важни събития – на 25 декември 1859 е отслужена първата в България литургия на роден език, през 1839 г е открито първото българско училище, по-късно се откриват първото българско книгоиздателство, първата печатница, библиотека, музей, театър,изложба, хор, конгрес по стенография, първо българско изложение с чуждестранно участие.
С подписването на Санстефанския договор от 3. 03. 1878 г. Пловдив е обявен за столица на новата държава Княжество Бълагрия. Скоро след това, с Берлинския договор той остава столица на Източна Румелия, но при Съединението от 1886 г, запазва значението си на културен и търговски център.
НО НЕ ИСКАМ ДА СЕ ПИПА МОЯТА СОБСТВЕНОСТ и да ми трошат колата - а ако я надраскат.
Къде по света го има това?
Не го защитавам,но като е виновен - ИМА СИ ЗАКОН.Няма да ни рекитират я - това си е наглост на общините.Да намерят друг начин да си пълнят хазната.Ако на мен ми се случи и ми направят нещо на колата - не отговарям.
Не ме учудва и броя на тъпунгерите от коментиращите долу! То затова и държавата е на това дередже!
Какъв професионализъм очаквате от служителите на паяците? Да пишат програми на C#, да правят мозъчни операции или да конструират ракети? Ми работата им е да вдигат малоумно спрели странджански боклуци и с тази работа се справят доста професионално, като една кола я обработват за не повече от 2 минути! На касиерката работата и е да вземе пари от неправилно спрелия малоумник и евентуално да му върне ресто! От нея какъв професионализъм очакват? И всъщност, къде работите вие, невероятни професионалисти, щото аз в България почти не съм виждал някой да си върши работата качествено и с професионализъм, нито в частните, още по-малко в държавните институции!
Цитатите на автора на статията все пак са оформени от благоприличие.