Над 40 плажа в Бургаско са неохраняеми, не могат да намерят спасители
Четири жертви взе морето по Южното Черноморие само за последните няколко дни. Инцидентите са станали на неохраняеми плажове. На фона на тревожната статистика - провал на идеята на регионалното министерство да намери спасители за безстопанствените ивици.
В последните дни морето беше опасно - с големи вълни и коварни подводни течения. В четвъртък се поуспокои, но тепърва се очаква мъртво вълнение, което образува дънни ями.
Повече от месец от началото на сезона, 83 плажа по Черноморието остават неохраняеми, от тях над половината са на юг. Спасители за тях няма, въпреки осигурените от държавата близо 1 милион лева. Срокът на обществените поръчки за водно-спасителна дейност в Бургас, Варна и Добрич изтече в сряда, без да се появи нито един кандидат. Причината е ясна - спасители, и то в разгара на сезона, няма откъде да се намерят.
За сметка на това, областната управа в Бургас засили проверките за безопасността и условията на ивиците със стопани.
Един екип спасители стига за плаж край Несебър, който е дълъг едва 70 метра. В помощ идват предупредителните табели. На иначе бутиковия плаж всичко е изрядно - водно спасяване, хигиена, медицински пункт. С евтини чадъри и без кръчми на пясъка.
„Гледам да създам на хората уют - да има свободна зона, да има къде да си легнат и чадъри, това е”, обяснява Николай Вълков - управител на плаж.
И на другите проверени плажове нарушения не са открити. „На пръв поглед всички сгради са си на мястото, на което са. Вече за размерите не можем да кажем без да са измерени сградите, трябва да се заснемат”, посочва Харалампи Миринчев – РДНСК.
Единственият плаж на Ахелой е безстопанствен от 10 години, но е пълен с летовници. За да стигне него, при нещастен случай, на линейка й трябва близо час.
Плажът е един от четирите на юг, пилотно избрани да бъдат охранявани от Областната управа. Засега обаче ивицата остава опасна. „Ако това бъде възложено на БЧК да го обезопаси, ние в Бургаска област имаме капацитета да обезопасим няколко такива плажа”, коментира Васил Загорчев - специалист „Водно спасяване”, БЧК.
Компромисният вариант е по един спасителен пост на плаж и без реаниматор. Нов търг ще има до средата на юли? Рискът спасителните постове да останат празни е реален - не само заради липсата на кадри, но и защото ще имат осигурена работа за по-малко от два месеца.
Другата идея - за спасителни кътове с буй, въже и указания за първа помощ, се оказва неприложима у нас. От министерството се опасяват, че оборудването ще бъде откраднато. /btvnews.bg
4
Коментара по темата
4.
Rosica Terzieva
04.07.2014 12:01:48
ха ха ха има и ще - плажът на кв. Крайморие се води охраняем, да ама не - не е , спасителите избягаха,защото не им дават парите,проверете го в момента там има 1-2 пенсионери,които се водят спасители,аз обичам да ходя там, по-спокойно е, ама ме е страх то е пълн о безобразие
3.
Националист
04.07.2014 08:37:28
Да Ви е честит съюза между продалите се на Делян Пеевски и ДПС капута Бареков и еничара Валери Симеонов! НФСБ се командва вече от Доган! Валери Симеонов се продаде на турците!
2.
ivan kostov
04.07.2014 01:27:19
Нашите майки и баби що не ходят по Москва да гледат деца ами се ръгат по Лондон без да знаят и език.
1.
Наблюдателен
03.07.2014 21:54:56
Между 10и15 долара на час плащат в Москва за детегледачка-значи от Хотелските к-си пьлни с детски лагери трябва поне толкова да плащат на 1местен спасител-това прави 80-120 долара на ден-или 120-160 лева надник -ако искат сигурност и спокойствие