9 неща, които правим в чужбина, но не и у нас
В България има много красиви места, но е факт, че не бихте се качили на вертолет, за да ги разглеждате. За сметка на това на границата между Замбия и Зимбабве е атракция полетът над водопада Виктория.
Важно е да се съобразяваме и с културните и законови различия в различните държави, когато пътешестваме. Когато тръгнете към Малайзия например, е хубаво да знаете, че там не може да се обличате в жълто, а в Сингапур - да дъвчете дъвка.
Изглежда нелепо, но в град като Амстердам, в който необезпокоявано може да пушите канабис, е забранено да запалите най-обикновена цигара с тютюн, пише вестник "24 часа".
Всички тези неща нямат значение, ако седите кротко в леглото пред телевизора вкъщи.
Ето обаче 9 други, които ще направите зад граница, но не и у нас.
Изхвърляме отпадъците си на точното място
Все още не сме изкоренили вредния навик да захвърляме боклуците си където ни падне, но е факт, че в последните години това не е масово явление. Интересното е, че тези, които използват контейнерите за смет и събират изпражненията на любимците си, не го правят, защото нарушават някакъв регламент, а заради доброто възпитание и съвестта си. Те се държат по същия начин, когато идат на екскурзия зад граница.
Онези другите обаче, които не са научени от малки къде да си сложат опаковката от вафлата, след като я изядат, се променят коренно, когато са в чужда страна. Не защото стават по-европейци, а от страх, че няма да могат да си платят глобата. Такава със сигурност ще има в една добре организирана страна, защото там дори съвестният съсед ще те издаде в общината за престъплението.
В Индонезия например ти вземат близо 45 щатски долара, ако хвърлиш боклук на улицата. В щата Илинойс, САЩ, и Виктория в Австралия да оставиш отпадък на нерегламентирано място, е криминализирано.
Не нарушаваме пешеходните правила
Преди година мой приятел пресякъл бул. “Дондуков” на 20 метра от пешеходната пътека. Когато стигнал на отсрещния тротоар, го чакал полицай. Написал му акт и му взел 50 лв. за авантюризма. Преди време видях как възрастен мъж минава по диагонал през бул. “Цариградско шосе” в една от най-натоварените му части на Орлов мост, където има няколко подлеза. Около него фучаха коли със заплашителна скорост, но той успя да стигне невредим до крайната точка. Вероятно, ако имаше по-често глоби, такива случаи нямаше да бъдат ежедневие.
В добре развитите страни, като Сингапур и Германия например, няма да успеете да направите и две крачки, преди дружелюбен господин в униформа да ви спре и вземе прилична глоба дори по тамошните стандарти. И тя определено няма да е в размерите на 50 лв.
Плащаме си за возене в градския транспорт
Броят на нередовни пътници в градския ни транспорт е внушителен. Още по-внушително е отношението на служителите за контрол по градския транспорт. Те заплашват, викат и обиждат. Пускат безнаказано определени хора, но с други са готови да се сбият, докато не получат заветните 20 лв. глоба за нередовност.
Прочетете цялата статия на Profit.bg
Добави Коментар