Металните и пластмасовите отпадъци - бич за Черно море
Ключови думи:
пластмасови отпадъци, черно море
Черно море запазва относителна чистота на водата и крайбрежието си, но заплахата от замърсяване не е отминала. Как да се ограничи - това е темата на европейската инициатива „Море без отпадъци", съобщава news.bg.
Сред най-сериозните замърсители на Черно море са твърдите отпадъци. Всяка година боклуците буквално зариват брега, а впоследствие попадат във водата и на дъното.
Крайбрежната част е по-замърсена, отколкото шелфовата, обясни Кремена Стефанова, главен асистент в Института по океанология във Варна, цитирана от БНТ. По думите й голям процент от замърсяването може би идва и от корабоплаването, и от рибарството. Твърдите отпадъци - метални и пластмасови, са почти вечни.
Стефанова посочи, че целта е да се работи превантивно и да не се изхвърля. Възпитанието в тази насока трябва да започва от детска възраст.
Много от черноморските държави се опитват да заобиколят приетите правила за опазване на световния океан. Едни от най-разглежданите въпроси в Международния трибунал за конвенцията на ООН по морско право са екологичните.
Изтъкнатият юрист проф. Александър Янков, председател на Световната асоциация по международно право, е на мнение, че държавите не се интересуват много в защита на морските особености и ги прескачат.
Причината са големите разходи, които трябва да бъдат направени, за да бъде едно производство, плавателен съд или дейност съобразени с все по-строгите екологични норми.
Добави Коментар