Програмата “Странджа-Сакар” или несбъднатия блян за Република на младостта (СНИМКИ)
|
Решението на Политбюро на ЦК на БКП "За ускорено социално-икономическо развитие на селищните системи от 4-ти и 5-ти функционален тип, от граничните райони и в Странджанско-Сакарския край" е прието на 27 април 1982 година по докладна записка от министър-председателя Гриша Филипов. Присъстват в частност Тодор Живков, Александър Лилов, Андрей Луканов, Димитър Станишев, както и коалиционният им партньор Петър Танчев. Политбюро бие тревога, че районът на Странджа-Сакар се обезлюдява, не са решени остри социални въпроси, 561 селища в този район и по южната и западната граница не са водоснабдени, 200 нямат пътища до центъра на селищната система или изобщо до друго село, 550 нямат пряка телефонна връзка, няма осигурено тв и радио покритие. Затова Гриша Филипов предлага т. нар. 22-ро постановление, за ускорено развитие през осмата петилетка и до 1990 година. В частност документът предвижда изпращането на 4000 хиляди работници и специалисти. Във всеки ОК на ДКМС е назначен секретар, който отговаря за набирането на "комсомолски набор", като кандидатите трябва да минават проверка за надеждност, връзки с чужбина и антиобществени прояви. Кампанията е наречена "Република на младостта".
След като на 10 май 1982 г. в. „Работническо дело” оповестява постановлението, то е посрещнато с неописуема радост и възторг от населението в Странджанско-Сакарския край. С изпълнението му се цели комплексно, хармонично, ускорено и с голяма динамика развитие на промишлеността, селското стопанство и изграждането на социалната и техническа инфраструктура на изостаналите райони. В ход е разяснителната работа по изпълнение на постановлението. Поставените задачи произтичащи от него са разяснени сред трудещите се, с оглед постигането на главната цел предвидена в него - до 1990 г. в района на Странджа-Сакар условията на живот и труд и жизненото равнище на населението да достигне и в някои отношения да надмине средното развитие за страната. В приетото постановление са заложени три програми - развитие на промишлеността, селското стопанство и социалната и техническата инфраструктура. За живеещите в района обхващащ програмата има облекчение и в образователната сфера. Във висшите учебни заведения, полувисшите и специални училища са отпуснати определен брой места и специалности, за които да се състезават кандидати само от общините „Странджа-Сакар”, при положение, че имат диплом с успех най-малко „добър ”. Предвиждали са се и финансови облекчения - освобождаване от данъци, акцизи, такси и т.н. В решението е заложено още в столовете на предприятията и учрежденията, работници и служещи да се хранят като плащат ½ от стойността на храната. В детските ясли и градини всичко е безплатно, а в училищата за всички ученици е била предвидена безплатна закуска и обяд.
Стотици млади хора и семейства подписват договори и тръгват към Малко Търново, Тополовград, Елхово, Болярово, Свиленград, Ивайловград и др., за да живеят и участват в обновителния процес. Привлечени са от субсидията от 5000 лева на семейство или по 2500 лева на калпак, финансови бонуси към заплатите, опрощаване на дължимите данъци, осигуреното жилище и единственото условие – да живеят и да работят в региона поне 10 години. За да се осигури препитание за новодошлите жители са построени жилища, открити са нови производствени мощности в промишлеността и селското стопанство, обновен е сградния и пътния фонд.
Добър пример за широкия строителен размах през този период е затънтеното край странджанските баири Малко Търново. Преди приемането на 22-ро постановление, населението на града е заето основно в селското стопанство, миннодобива и горскостопанската дейност. За удивително кратко време градчето търпи положителна промяна и не без основание 80-те години на миналия век могат да се нарекат златни в неговото развитие. През 1983 г. отваря врати голям цех за работническа козметика, поделение на „Арома”-София и с гарантиран пазар на продукцията. Година по-късно е открит филиал на института по техническа кибернетика и роботика към БАН с поделения в с. Граматиково и Ахтопол. От общината за подготовка са изпратени младежи и девойки в производствено-експерименталната база на Института в София, за да придобият правоспособност за работа. В близкото с. Граматиково са открити цех на бургаския завод "Хемус", филиал на техникума по електроника "В.И.Ленин"-София, а във военизираното с. Звездец цех за кабелни изделия към бургаския завод "Васил Коларов". Значително се увеличава обема на рудоуправление "Г. Кондолов" и на мраморната кариера край Малко Търново.
В цялата Малкотърновска община са построени общо 51 жилищни блока, от които два жилищни панелни комплекса в града, както и 419 еднофамилни и двуфамилни частни сгради. Построен е Младежки дом, нова детска градина, а в болницата е открито родилно отделение. През 1987 г. с неимоверния доброволен труд на малкотърновчани е изградено лятно кино с 500 места. Започва строителството и на голям спортен комплекс в края на града, който обаче остава незавършен. В края на 80-те започва и рехабилитацията на целия пътен участък до областния град Бургас. Населението на общината, което преди постановлението е 7 159 души, до края на 80-те нараства на 8723, от които 4 700 са били на целогодишна работа.
Коректно е да се отбележи, че населените места в Странджанско-Сакарския край (Грудово (дн. Средец), Малко Търново, Елхово, Звездец и др.) се намират в пограничната зона с Турция и по времето на Студената война в района са изградени големи военни поделения, което от една страна допълнително спомага за съживяването на региона. От друга страна обаче, пограничните райони тогава попадат в т.нар. гранична зона за чийто достъп е необходим специален открит лист, получил названието документ „образец 12” за втора и съответно първа гранична зона. Тази административна мярка допълнително способства за непривлекателността на тези забравени от Бога населени места.
Въпреки, че грандиозната по замисъл програма “Странджа-Сакар” е посрещната с голямо удовлетворение от населението, тя бива зле обмислена и още по-зле изпълнена, което води до трудното осъществяване и я обрича на неуспех още от самото зараждане. Макар че първоначално всичко върви по план - освен редовите работници в Странджа-Сакар се заселват и хора от интелигенцията, за кратко обаче, започват да идват и хора от различни райони на страната, практически без никакъв критерий за подбор. Местните започват да гледат накриво пришълците, които се оказват привилегировани спрямо тях. Поради тази причина впоследствие е взето решение и местното младо население да се включи в проекта, като сключи договор с единственото условие да остане да живее и работи там. Въпреки това миграцията на местните към големите окръжни градове започва да се засилва, макар и ограничени с т.нар. жителство. Голяма част от новодошлите се оказват тарикати надушили отдалеч келепира, които след вземането на предвидените средства за заселване и живот по тия места изчезват безследно, а малкото добросъвестни и квалифицирани заселници постепенно се разтопяват и изчезват, най-вече заради лошите условия на живот и работа, които им се предлагат и не на последно място - неприветливото отношение на местните, които гледат на тях като на едни привилегировани пришълци.
Малко преди падането на Живков, проектът тихомълком бива зарязан. Така поставената цел от правителството, с административна помощ да се засели и възроди икономически районът се проваля безславно. 30 години по-късно, регионът е далеч от представата за република на младостта, а последиците от провала на програмата са видими и до днес. Всеки един от вас, който е минавал през района на Странджа-Сакар през последните години, е забелязал все по-застрашителното му обезлюдяване, чиито мащаби хората, стоящи зад хубавата иначе идея, едва ли са си представяли, че ще достигне. От някогашната правителствена идея обезлюдената Странджа-Сакар да стане Република на младостта днес са останали само панелните блокчета. Производствените цехове, кината и младежките домове са се превърнали единствено в спомени, а единиците останали представители на т.нар. “Комсомолски набор”, вече далеч са надхвърлили младежката си възраст. Нищо младежко няма и в самите градове, а регионът на Странджа-Сакар продължава да бъде един от най-изостаналите и обезлюдени в страната.
Тъжно, но факт…
2
Коментара по темата
2.
Баба Кера от Тополовград
16.05.2014 19:43:23
Хубава беше идеята едно време . сега само калинките от генномодифицираните алени макове ,тъй като са най-умни,най-образовани,най-можещи да дойдат да видят как се прави от А,Б,В цялата работа та белким разберът колко са кухи ,то на готовата работа всеки може , НЕ СТАВА САМО С ПЪЧЕНЕ ,ТРЕБЕ И АКЪЛ ДА ГО НАПРАВИШ
1.
Тоня
16.05.2014 19:24:06
Незнам кой Ви е източника, но това което сте написали не е точно така. Абсолютно прави сте за една част от нещата, а именно:
-" Във висшите учебни заведения, полувисшите и специални училища са отпуснати определен брой места и специалности, за които да се състезават кандидати само от общините „Странджа-Сакар”,
-финансови облекчения - освобождаване от данъци, акцизи, такси и т.н.;
-работници и служещи да се хранят като плащат ½ от стойността на храната. В детските ясли и градини всичко е безплатно, а в училищата за всички ученици е била предвидена безплатна закуска и обяд;
- субсидията от 5000 лева на семейство ;
- финансови бонуси към заплатите, опрощаване на дължимите данъци, осигуреното жилище
- построени жилища, открити са нови производствени мощности в промишлеността и селското стопанство, обновен е сградния и пътния фонд;
-отваря врати голям цех за работническа козметика;
-института по техническа кибернетика и роботика ;
- цех на бургаския завод "Хемус", филиал на техникума по електроника "В.И.Ленин"-София;
- цех за кабелни изделия към бургаския завод "Васил Коларов;
- Младежки дом, нова детска градина, а в болницата е открито родилно отделение" и още много, много. Селата и градовете от проекта цъфтяха.
Младите хора имахме стимул, имахме работа, имахме спокойствие или - имахме всичко.
Но да кажете, че "ПРОЕКТА БИВА ТИХОМЪЛКОМ ЗАРЯЗАН МАЛКО ПРЕДИ ПАДАНЕТО НА ЖИВКОВ" не е вярно. До началото на 1990г. всичко си беше както при подписването на договорите.
Но....за съжаление след това постепенно, постепенно за около година и половина не остана нищо от прекрасното 22-ро постановление
Че докато беше Живков - Странджа Сакар си беше "Република на младостта".
Провалът на програмата дойде с демокрацията.
А скоро - и панелните блокчета ще изчезнат за съжаление.
Бях там, живях там, едни от най-скъпите ми спомени са от там
-" Във висшите учебни заведения, полувисшите и специални училища са отпуснати определен брой места и специалности, за които да се състезават кандидати само от общините „Странджа-Сакар”,
-финансови облекчения - освобождаване от данъци, акцизи, такси и т.н.;
-работници и служещи да се хранят като плащат ½ от стойността на храната. В детските ясли и градини всичко е безплатно, а в училищата за всички ученици е била предвидена безплатна закуска и обяд;
- субсидията от 5000 лева на семейство ;
- финансови бонуси към заплатите, опрощаване на дължимите данъци, осигуреното жилище
- построени жилища, открити са нови производствени мощности в промишлеността и селското стопанство, обновен е сградния и пътния фонд;
-отваря врати голям цех за работническа козметика;
-института по техническа кибернетика и роботика ;
- цех на бургаския завод "Хемус", филиал на техникума по електроника "В.И.Ленин"-София;
- цех за кабелни изделия към бургаския завод "Васил Коларов;
- Младежки дом, нова детска градина, а в болницата е открито родилно отделение" и още много, много. Селата и градовете от проекта цъфтяха.
Младите хора имахме стимул, имахме работа, имахме спокойствие или - имахме всичко.
Но да кажете, че "ПРОЕКТА БИВА ТИХОМЪЛКОМ ЗАРЯЗАН МАЛКО ПРЕДИ ПАДАНЕТО НА ЖИВКОВ" не е вярно. До началото на 1990г. всичко си беше както при подписването на договорите.
Но....за съжаление след това постепенно, постепенно за около година и половина не остана нищо от прекрасното 22-ро постановление
Че докато беше Живков - Странджа Сакар си беше "Република на младостта".
Провалът на програмата дойде с демокрацията.
А скоро - и панелните блокчета ще изчезнат за съжаление.
Бях там, живях там, едни от най-скъпите ми спомени са от там