Камелия от Математическата донесе два златни медала по Тайчи, разби противниците в Букурещ
Още една красива и умна ученика от ПМГ „Акад. Никола Обрешков“ в Бургас прослави града ни преди дни. 17-годишната Камелия Колева не бе отличена като математичка, а като състезател по китайската бойна дисциплина ушу. На 15-тото Европейско първенство по ушу в Букурещ, което се проведе от 3 до 12 май т.г., бургазлийката спечели 2 златни медала в дисциплината Тайчи чуан, покри майсторска степен в ушу и завърши курс за международен съдия в категория таолу. На оспорваното състезание България беше представена от 5 състезатели на местния СК "Бей Син". Родните спортисти спечелиха общо 2 бронзови, 2 сребърни и 2 златни медала.
Биографията на Камелия е забележителна. Още на 4 години тя започва да посещава тренировките по ушу на баща си – бизнесмена Стефан Колев, който е председател и главен инструктор на спортния клуб СК "Бей Син".
През 2005 г. на 9 години печели три златни медала на световната купа в Италия. През 2010 става за пръв път европейска шампионка в Анталия. През същата година печели два златни медала на Средиземноморската купа по ушу. През 2011 г. е двукратна вицешампионка на Световните детски игри.
За постигнатото 6-то място на световното първенство през март тази година Камелия Колева спечели квота на Олимпийския турнир по ушу в Нанджин, Китай. Макар че ушу не е олимпийски спорт Камелия получи лична покана за състезанието. Не е ясно още как ще се финансира нейното участие.
Историята на бургаския спортен клуб Бей Син също е интересна. За развитието на местната школа по китайски бойни изкуства разказа пред Флагман.бг. бащата на Камелия - Стефан Колев.
Идеята за създаване на клуба е на майстора по китайски бойни изкуства Красимир Димитров – Китаеца, който вече не е сред живите.
„През месец май, 1994 г., в паузата на един семинар по тайдзи цюан стил чън, в спортна зала “Черно море” в Варна, споделих с Китаеца идеята да направим група по Тайдзи цюан в Бургаския Свободен Университет. Явно му допадна. И докато разказвах за трудностите, които срещахме при реализирането на този проект и евентуалното бъдещо развитие, той неочаквано ми предложи да основа клуб”, разказва Колев.
Той му отказва без колебание. В последствие Колев осъзнава обаче, че много хора се интересуват от създаването на клуб, в който да се преподават китайски бойни изкуства.
В една студената сутрин на 05.11.1994 г. в 5.20 часа, в “Актовата зала” на Строителния техникум в Бургас, бе проведено първото занимание по тайдзи цюан. Присъствали четирима души – Стефан Колев, Станка Костадинова, Слави Атанасов и Никола Николов. Малко по-късно се присъединяват сегашните наставници Марин Калоянов, Ваня Стоянова – дългогодишен секретар и член на УС на клуба, Георги Тодоров – член на УС и главен инструктор и Иво Иванов, а след време и Даниела Тенева, Йовка Янакиева, Димитър Тодоров и други.
По същото време е дадено и името на клуба – Бей Син Гуан, което означава школата Северна звезда. Кръстник отново е Красимир Димитров. През годините популярно става китайското име, а за българското значение знаят малцина.
Само за 5-6 месеца, малката група от хора се превръща в сериозен и проспериращ клуб, в който се провеждат занимания по Тайдзи цюан стилове Ян и Чън, Спортно ушу и Вин чун. Започва провеждането на редица семинари с Красимир Димитров, Ван Циенцюн, Валери Иванов, Божидар Станчев, Симеон Делчеф и др. В края на 1995 г., клуба вече беше добре структориран, с ясна политика и стратегия за развитие.
„Най-важното което постигнахме обаче в тези безгрижни години е обичта и приятелството, които спечелихме”, спомня си Колев.
Днес СК Бей син е в навечерието на своята 20 годишнина. За тези години учениците на Стефан Колев са спечелили над 100 медала на Световни, Европейски първенства, Световни купи и турнири. Добави Коментар