Гергьовден е, почитаме героите с парад и 20 артилерийски салюта
В 9 часа пред храм-паметника на незнайния воин в София ще бъдат осветени бойните знамена и знамената-светини, съобщава Нова телевизия. Водосветът ще бъде отслужен от Негово светейшество българският патриарх Неофит. Ще бъдат поднесени венци и цветя в памет на загиналите български воини.
В 10 часа започва традиционният парад, в който участие ще вземат над 700 военнослужещи от въоръжените сили. Докато гвардейският духов оркестър изпълнява химна на Република България, ще бъдат произведени 20 артилерийски салюта.
В 12 часа ще бъде извършена тържествена смяна на караула пред президенството.
Денят на храбростта ще бъде отбелязан и в Бургас, Варна, Русе, Горна Оряховица и Ямбол.
Военнослужещите ще поднесат венци и цветя в памет на загиналите български воини.
Св. Георги е приеман и като повелител на пролетната влага и плодородието. Той е светецът, който отключва изворите, побеждавайки ламята. Покровител е на земеделците и най-вече на овчарите.
В Пловдивско хората вярват, че сега водата е толкова лековита, че дори мечките се къпят за първи път в годината на този ден. Повсеместно е вярването, че дъждът на Гергьовден е много плодоносен. Рано сутринта на Гергьовден билките имат голяма целебна сила.
Традицията повелява на този ден всяка къща, независимо дали притежава или не овце, да заколи агне.
Свети Георги е живял по времето на император Диоклециан. Според различните източници, годината на неговото раждане се търси някъде между 275 и 284 г., а за година на кончината му се спрягат 303, 305, 306 г.
Още 20-годишен, Георги получил титлата трибун. По това време бил разпределен в личната гвардия на Диоклециан в Никомедия. Там императорът бил възхитен от доблестта и храбростта на младежа и го удостоил с още по-висок чин, като дори го направил член на държавния съвет.
През 303 г. обаче Диоклециан издал едикт за преследване на християните на територията на цялата империя. На Георги било заповядано да вземе участие в гоненията, но той излязъл пред съвета и смело критикувал решението на императора. Вбесен от дръзката постъпка, Диоклециан наредил "предателят" да бъде хвърлен в тъмница и подложен на мъчения. Завързали светеца на колело с набити остриета, които раздирали кожата и месата му, но Бог изпратил ангели да му излекуват раните. Давали му да пие силни отрови, но Георги не предал вярата си. Последната нощ, самият Спасител се явил и му обещал небесна радост. На сутринта светецът помолил един от пазачите да пусне при него един доверен слуга, на когото той заръчал да изпълни завещанието за имуществото му и се простил с него. След това поискал от Диоклециан да го заведе в храма на Аполон. Зарадван, императорът помислил, че Георги се е предал и иска да принесе жертва на боговете. Но когато влезли в храма, светията само с думи прогонил бесовете от идолите, а самите идоли паднали с грохот на земята и се разбили на парчета. При вида на всичко това, жената на императора - Александра - прославила публично Христа. Вбесен, Диоклециан заповядал Георги и Александра - собствената му жена, да бъдат посечени.
Християните го почитат като великомъченик за многото чудеса, които извършил като небесен воин и закрилник.
Около 180 хиляди души имат имен ден днес. Честито на Георги, Гергана, Гинка, Ганка, Глория, Габрина Ганчо, Гено, Генчо, Габриела, Генади, Гошо, Генка, Галина, Галя, Генко, Геновева, Галин! Добави Коментар