„Бургас Нефтeпроект“ и Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ заедно ще обучават проектанти
Ключови думи:
бургас, университет проф. д-р асен златаров, ректор, проф. петко петков, бургас нефтепроект, велин дракалиев, генадий бурков, изпълнителен директор
„Бургас Нефтeпроект“ и Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ заедно ще обучават проектанти. Ръководствата на бургаската „Алма Матер“, на Лукойл Москва и „Бургас Нефтепроект“ сключиха договор за съвместна програма за подготовка на магистри проектанти-специалисти, които да запълнят потребностите и за двете нефтени компании.
„Досега ние обучавахме такива кадри, които трябва да минат широк курс на обучение, за да станат проектанти. Оказа се обаче, че нуждата от проектанти в областта на химическото машиностроене е много голяма не само в България, но и в целия свят“, каза ректорът на бургаската „Алма Матер“ проф. дтн Петко Петков. „Текучеството е също голямо, тъй като се появиха много фирми, които работят в тази област и използват тези кадри, които са подготвени от големи фирми като „ЛУКойл“. Има голяма нужда от такива кадри“, добави той.
Предвижда се обучението да се извършва в рамките на три учебни семестъра по руски учебни програми, в които са заложени иновативни съвременни методи и технологии за 3D проектиране. От страна на бургаската „Алма Матер“ ще участват преподаватели от три катедри, като основната цел е да подготвят проектанти в областта на химическото машиностроене. „Бургас Нефтохепроект“ ще оборудва две зали за обучение, създава се учебен център на територията на университета и друг – в дружеството. Двете зали ще бъдат с по 15 места, с компютърна техника, на която ще се инсталира софтуер за 3D проектиране. Успешно завършилите обучението ще получат и сертификати и ще се ползват с предимство за работа в „Бургас Нефтепроект“.
|
Обучението ще бъде на много високо ниво по отношение на компютърната грамотност на проектантите. Това е възможност предимно за кадрите, които завършват техническо образование в бургаската „Алма Матер“. Учебните програми, по които те ще се обучават, са сходни с тези в някои руски университети, тъй като „ЛУКойл Москва“ отдавна са въвели тази форма на сътрудничество с университетите.
„Ще подготвяме кадрите от теоретична гледна точка за технологичното обзавеждане на различните нефтопреработвателни производства. В бъдеще смятаме тази взаимна дейност да се разшири в областта на проектирането и на инсталации по отношение на завършилите технически университети в областта на химическото машиностроене“, каза проф. Петков. От три години Университет „Проф. д-р Асен Златаров“, съвместно с Техническия университет във Варна обучаваме бакалаври по специалност „Техническо машиностроене“, добави ректорът.
|
„Изтегляме процеса на обучение в университета, защото се получава огромна разлика между кадрите, които излизат от тук, и степента на готовност, която трябва да имат при започване на работа. Установихме, че нямаме достатъчно подготвени кадри – назначаваме ги и после започваме да ги обучаваме. Този процес е неефективен, тъй като вече сме на етап реализация“, каза Дракалиев. „Освен обучение на кадри, ние ще организираме и стажове при нас. Те ще бъдат платени. Ще ги назначаваме на работа и ще имат възможност да участват по време на реализацията на части от проекта. В процеса на обучението ние ще проследяваме тяхното развитие и на най-добрите ще им предложим да започнат работа при нас. Това е шанс за мотивиране на младите хора да остават в България, защото нивото, на което работи „Бургас Нефтепроект“, е най-високото за инженеринг“, каза Дракалиев.
30% от нашия персонал са навършили пенсионна възраст и имат вече право да бъдат освободени, продължи той. „Поради липса на млади кадри, не сме ги освободили. Чакаме да дойде новото поколение. Институтът е 135 души и в близките години са ни необходими около 30-40 нови попълнения. Ако бъдат подготвени всяка година по 15 души, както планираме, в близките 2-3 години ще можем да ги трудоустроим“, каза Дракалиев. Тенденцията е да се развием до 200 души, а може и повече, в зависимост от мащабите на проектите, по които работим, каза още той.
|
4
Коментара по темата
4.
проф. Иван Димитров
30.04.2014 12:01:43
Браво на ръководството на Университета.Всички преподаватели и служители можем с гордост да заявим, че такова успешно ръководство до сега сме нямали.
3.
ха
29.04.2014 22:03:03
КАСАБОВА Е ГОЛЯМА КУРВА
2.
един
29.04.2014 19:33:40
"30% от нашия персонал са навършили пенсионна възраст и имат вече право да бъдат освободени, продължи той. „Поради липса на млади кадри, не сме ги освободили. Чакаме да дойде новото поколение."
И откъде да дойде това младо поколение като искате стаж (колко млади да проектирали промишленост???), знания и умения които се трупат с години, а давате колкото на сервитьорка в Сл.Бряг...
И откъде да дойде това младо поколение като искате стаж (колко млади да проектирали промишленост???), знания и умения които се трупат с години, а давате колкото на сервитьорка в Сл.Бряг...
1.
бургазлия
29.04.2014 18:42:57
Успех на момичетата и момчетата, да научават нещата и да заминават навънка, защото тук ще ги карат да проектират чудеса за жълти стотинки - това е и причината да има дефицит за кадри.