КЗК спря Община Бургас да даде 18,8 млн.лв. на румънска Uti за новата билетна система
Ключови думи:
Ивелина Стратева, румъската фирма Uti, Красимир Стойчев, Община Бургас, Янчо Стоянов, Иван Карчев
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) върна на Община Бургас обществена поръчка за билетна система, показа проверка на Флагман.бг. Процедурата е с прогнозна стойност 18,8 млн.лв., без ДДС и е значима част от мегапроекта за Интегрирания градски транспорт. Тя стартира в края на миналата година и през февруари назначената от зам.-кмета Красимир Стойчев комисия класира на първо място спорния румънски консорциум Uti, чиято оферта бе с 3,3 млн.по-висока от тази на другите участници. (ВИЖ НАШАТА ТЕМА В РАЗВИТИЕ).Веднага след като това се случи, процедурата бе атакувана от 4 от 10-те участника. Консорциум „Бургас Интелигентни Транспортни Системи“ ДЗЗД, "Електроник Трафик" АД – Испания, Консорциум "Адванс Смарт Електроник" ДЗЗД и Консорциум "Модерен Градски Транспорт Бургас“ видяха съществени пороци в конкурса и обжалват решението пред КЗК. Всеки един от тях атакува с по 10-ина пункта обществената поръчка.
Антимонополният орган изобщо не разглежда по същество жалбите. Оказва се, че процедурата е зачената в нарушение още от назначаването на комисията за оценка на офертите. Двама от седемте титулярни членове нямат необходимата квалификация да разглеждат оферти с подобен предмет на дейност, установява КЗК. Това са инж. Янчо Стоянов и юрисконсултът Иван Карчев. Първият е експерт „Информационно осигуряване“ на „Бургасбус“ и като такъв се явява външен за администрацията служител, който няма как да бъде назначен за вътрешен експерт, каквото е направила администрация. Янчо Стоянов е инженер по електроника и автоматика и според КЗК не „притежава необходимата квалификация сходна със сложния предмет на поръчката“. При Иван Карчев проблемът е сходен. Привлечен е за външен експерт, но няма необходимия опит и квалификация, за да оцени офертите. Всъщност Карчев няма почти никакъв опит и не би следвало да влиза в комисии, които разглеждат толкова тежки процедури, заключва КЗК.
Оттук нататък вариантите са два, разясни пред Флагман.бг председателят на комисията, разгледала и оценила офертите Ивелина Стратева. Едната опция е решението на КЗК да бъде обжалвано пред Върховния административен съд (ВАС), а другата - процедурата да започне отначало. При вариант едно, ако ВАС потвърди за законносъобразен избора на Uti за изпълнител, то ще може договорът за 18,8 млн.лв. да бъде подписан веднага, но ако се отхвърли жалбата на Община Бургас поръчката тъй или иначе ще трябва да започне отначало.
Предвид множеството пороци най-вероятно администрацията ще повтори поръчката, но това на този етап е решение, което трябва да вземе възложителя, който в случая е зам.-кметът на Бургас Красимир Стойчев. При този вариант най-оптимистичния срок на приключване на работа, ако няма обжалвания е 2-3 месеца.
Ако няма друго забавяне на този етап няма опасност средствата по този лот на проекта да бъдат загубени, коментираха експерти, но предупредиха, че и това може да се случи, ако се влезе в нова въртележка на обжалване на решенията пред КЗК или ВАС.
5
Коментара по темата
5.
MOMATA I KORUPCIJATA
29.04.2014 16:03:11
DA SI ZAMINAVA OT OBSHTINSKATA ADMINISTRACIJA - PRASIMIR DOICEV. Kato ne vdjava kogo da naznaci v komisijata, njama kato kakyv da zaema mjasto na glaven finansist i zam na tituljara obshtinski.
4.
burgas
28.04.2014 22:49:40
да им дадат направо 50 млн кви са тия далавери кмета нещо.се улива ебати билетите
3.
Tate
28.04.2014 20:39:26
Male..
2.
жони деп
28.04.2014 20:17:40
май ще се връщат КОМИСИОННИТЕ тоя път ,найс,а
1.
Стан
28.04.2014 20:12:09
Как така без никакъв опит. Като няма опит какви ги дири при поръчки за 18 000 000 лв. Напишете на кой е човек та да знаем!!!1