Университет „Проф. Асен Златаров“ участва в международен проект за превенция на природни катаклизми
Ключови думи:
бургас, университет проф. асен златаров, международен проект, превенция, земетресения, наводнения, свлачища, катаклизми
В проекта със заглавие „Научна мрежа за превенция на земетресения, свлачища и наводнения” участват водещи специалисти от академични и изследователски центрове на България, Гърция, Молдова, Румъния Турция и Украйна имащи за цел създаването на научна мрежа за споделяне и анализ информация, научни ресурси и подходи в опазване на човека и околната среда от въздействието на земетресения, свлачища и наводнения.
Отпуснатите средства по проекта са 700 000 евро, като срокът за изпълнението му е от 1 май 2013 г. до 30 април 2015 г. Сред партньорските организации се открояват няколко водещи научни групи в областта на сеизмологията, геофизиката и хидрологията от Университетите в Солун и северна Гърция, Истанбулския технически университет и обсерваторията Кандили от турска страна, университети и научни институти от черноморските региони на Румъния и Украйна и Молдова. В изпълнението на поставените задачи от българска страна са ангажирани учени от катедра „Технология на водата“ при Университет „Проф. Асен Златаров”- Бургас в сътрудничество със специалисти от институтите на БАН.
В първата година от изпълнението на финансирания от ЕС проект, успешно са събрани и анализирани голям обем данни, относно състоянието на участващите страни по отношение на налични риск от природни бедствия, нормативната уредба и възприетите методи и практики за управление на кризи.
Координацията между отделните партньори се осъществява чрез активна комуникация и регулярно провеждащи се срещи на които се докладват междинните резултати от изпълнението на проекта или се организират специализирани работни срещи за обучени и научен обмен. До този момент подобни срещи са организирани в Серес, Одеса и Истанбул. През месец септември 2014, Бургас и Университет „Проф. Асен Златаров” ще бъдат домакини на един от специализираните семинари, свързани с изграждането на гео-информационни системи за разпределение на риска от природни бедствия в териториалния обхват на проекта.
За актуална информация, предстоящи събития и развитието на проекта, може да посетите интернет страницата, създадена от научния колектив на адрес http://www.scinetnathaz.net/.
|
Добави Коментар