Приморско, Малко Търново, Созопол и Поморие привличат туристи с историческото си наследство, засенчват Несебър (СНИМКИ)
|
Пожелания за успех на борсата и повече подобни инициативи, които да развиват туризма в България, отправиха по време на официалното откриване зам.-областният управител на област Бургас Евгени Врабчев и зам.-кметът по образование и култура в община Бургас – Йорданка Ананиева.
Сред официалните гости в първия ден на изложението бяха още генералният консул на Република Турция Ниязи Еврен Акйол, Мария Иванова, директор Дирекция „Туристическа политика” към МИЕ, кметът на община Малко Търново Илиян Янчев, заместник кметовете на Созопол и Поморие, почетният консул на Израел в Бургас.
|
Созопол тази година се представи и под знака на фестивалното изкуство. Археологическите находки като мощите на Св. Йоан Предтеча са магнит за туристите по цял свят. В туристическата програма на Приморско са тракийското светилище Беглик Таш, крепостта „Урдовиза” в Китен. През настоящото лято за туристите ще има разходки с лодки по река Ропотамо, както и обиколка на защитените зони като „Водни Лилии” и сскалният феномен „Лъвската глава”.
“Братанова пещера” и още много други природни забележителности в китните селца на Община Малко Търново бяха представени на туристическото изложение. Малко Търново е с общи щанд с Община Бургас. Открий магията на древността от Бургаския залив до Странджа бе слогана на двете общини.
Най-голямата пещера в района на българска Странджа се намира на 9 км северозападно от Малко Търново, в м. Трите дерета. Частично проучена, в нея са открити материали от късната фаза на бронзовата епоха, късната античност и средновековието.
|
По програма борсата продължи с театрално-артистична възстановка „Светилище на Слънцето“, вдъхновена от археологическите открития в раннонеолитно селище и култов център Оходен-Валога, Врачанско, където са открити уникални ритуални съоръжения като глинен олтар с три еленови черепа, обредни ями и голямо каменно съоръжение с отвор към слънчевия изгрев. Театралната възстановка пресъздава идейно-митологичната система на първите земеделци от неолита за осигуряване на плодородие и продължаване на рода.
2
Коментара по темата
2.
Наблюдател
25.04.2014 15:32:31
В М.Търново - туризъм - многа добре, но абсолютно несъвместим с нарастващата циганизация и методичното унищожаване на горите!
1.
бургас
25.04.2014 14:23:22
obshtina Malko Tarnovo kakvo stava s vas be mislete za rabota pak si prevli4ai te tyristi te stiga te be narod ne ostana tam sled vreme i malko tarnovo nqma da bade obshtina pomisliete napravete neshto po vaprosa tyristi te do vreme shte badat a kato vidqt kak narastvat cigani te tam edva li shte bade mnogo uspeshen tozi tyrizam