Лесовъди: Дърветата се секат безобразно, България ще остане без гори след няколко години
След няколко години България ще остане без гори, алармираха лесовъди. Шестте държавни горски предприятия, които бяха създадени скоро, разхищават дървесното богатство.
„Преди имахме една държавна агенция по горите, като законът ни позволяваше да извършваме собствен дърводобив. Приходите на стопанствата оставаха в самите тях. Закупени бяха товарни автомобили, кранове и са назначени работници. Стопанствата извършваха сами дърводобива, отвориха си борси за дърва, обработваха дивечови и държавни ниви и всички тези приходи оставаха в стопанствата. Имаше пари за залесяване, за заплати и други лесокултурни мероприятия. След като се създадоха шестте предприятия преди три-четири години, всичко това замря. Техниката бе разпродадена или гние по складовете. Хората, занимаващи се с различните дейности, бяха съкратени“, споделят служители от Североизточното държавно предприятие – Шумен.
„На пазара за дърва се появиха няколко фирми, които наложиха монопол. Те са все на бивши директори на горски стопанства, които поддържат връзки с министерствата. Новите фирми започнаха да секат масово горите. Дървесината се изнася. Горите в България са 34% от площта на страната като повечето насаждения представляват полезащитни горски пояси. На фона на малкото насаждения и на тази огромна сеч, която се извършва, гората ще свърши за няколко години, а пари за залесяване няма, тъй като всички средства отиват в СИДП- Шумен и в останалите пет горски предприятия“, добавят в „Моята новина“ на Нова телевизия лесоспециалисти.
„Били сме свидетели как се звъни от СИДП и буквално, стопанството се изнудва да изпраща пари- 5000, 10 000, 15 000 лв. на определен кратък период от време. Почти всички служители получаваме около 500- 600 лева. Не е вярно, че заплатите са 1 000- 1 200 лв. Толкова пари получават директорите. Автопарковете на стопанствата в Добруджа са под всякаква критика, докато в СИДП- Шумен управляват чисто нови джипове, които се подменят периодично с пари от гърба на горските и ловните стопанства“, оплакват се лесовъди от Добруджа.
„Горските продължават да карат счупени 30- годишни Лада Нива, УАЗ-ки и други раздрънкани до неузнаваемост машини, които не стигат за всички служители. През 2013 година бяха раздадени дрехи, с които заприличахме на палячовци, а струват над 1 000 лв. на костюм, пак от гърба на стопанствата. Всяко стопанство дава до 50 литра гориво за личните автомобили на горските, което за 4-5 дни свършва и се оказва, че горските дават половината си заплата за гориво и ремонт на автомобилите си“, уточняват служители от СИДП- Шумен. Добави Коментар