Икона на Свети Никола, спасила гръцки моряци преди 200 години, пази жителите на Черноморец
Икона, спасила гръцки моряци при корабокрушение преди 200 години, пази жителите на град Черноморец, който сега е един от най-привлекателните курорти по Южното Черноморие. Легендите за светеца и връзката му с морското селище се предават през годините . В момента иконата се пази в местния храм, осветен през 1858 г. също носи името на Свети Никола. (вижте видеото с разказа на отец Стилиян ).
„Ние живеем на брега на морето, в залива често се случват бури. Нашите предци са знаели, че Свети Никола е най-бързият помощник при беди и нещастия за моряци и рибари, затова са проявили мъдрост селището да носи неговото име.”, смята отец Стилиян от храм Свети Никола.
Историята на църквата е пряко свързана със светеца. Преди 200 години гръцка гемия се е разбила в скалите край днешния град Черноморец. Моряците плуват към брега като се хващат за различни отломки. Една част от тях стигат до сушата, крепейки се за дъска, която в последствие се оказва именно икона на Свети Никола. Когато спасените моряци си тръгват от селището, те оставят иконата там. Поставят я на място, където днес е олтара, от който отец Стилиян води църковните служби. Тази ценна реликва не успява да изгори при опустошителен пожар през 1994 година. Тогава огънят унищожава целия храм, остават само стените, които са от камък. Дори металните свещници били стопени. Когато след стихията местните хора разравят пепелта, те откриват три ценности – иконата на Свети Никола, дървен Кръст и Евангелие и възприемат това за поредното чудо, свързано със светеца.
„Този храм пази цялото селище, Свети Никола бди над всички. Тук пазим много ценни реликви”, смята отец Стилиян. Затова той е един от хората, които подкрепят идеята днешният град Черноморец да върне старото си име – Свети Никола, каквото е носил до 1951 година.
„От няколко години вече сме град, в който се стремим да възстановим ценностите и традициите си. Не може да имаме култура без да пазим и тачим историята си”, смята той.
6
Коментара по темата
6.
kosta
24.04.2014 13:03:52
pri vas takava mrasotia li e kakto v Sozopol
5.
до кукер
21.04.2014 11:16:55
Службата беше невероятна, както и проповедта на Отеца. Ти на колко служби за Възкресение си присъствал. Може би ти харесват повече мрънкащите попове, на които нищо не можеш да разбереш. Зад злобния коментар прозира тенденциозно отношение към отец Стилиян. Да, видяхме, че противниците на връщането на името Свети Никола са в състояние да се обединят дори с евангелистите, които отричат Светеца и православието. Срам!!!! А колкото до Отеца-преди идването му тук, града беше рай за евангелските учения и всякакви други секти.
4.
кукер
20.04.2014 12:30:31
0тецът (Стилян) първо да се научи да прави службите за Възкресение Христово, и после да се занимава със светски неща като смяната на името на града.Снощи беше пълен хаос около църквата.Една служба не можем да направим като хората.
3.
великден е
18.04.2014 19:51:59
Засрамете се и се смирете. Щом като и на тези светли празници не можете да сдържите злобата и тоталното си невежество-Бог да пази България! После се чудим защо се случват само неприятни неща!!!
2.
Елена
18.04.2014 16:58:18
Лъчо очевидно не харесва "свъртяните". Град е да, но населен с диви кукери. Минали покрай гражданите.
1.
Лъчо
18.04.2014 15:56:17
Какви ги дрънка този поп:„От две години вече сме град, в който се стремим да възстановим ценностите и традициите си. Не може да имаме култура без да пазим и тачим историята си”, смята той. Грешка, драги!!! От 2009 сме град и никой НИКОГА не си е забравял историята. A ценностите и традициите не сме спирали да тачим. Справка в Читалището. Това не знаят само някои присадени типове. И не дрънкай врели-некипели.