Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Американско семейство осиновява четири сестри-българчета

Най-малкото осиновено е бебе, а най-голямото на 17 години
Ключови думи: български бебета, осиновяване, чужденци, болни


През миналата година 407 български деца са били осиновени в чужбина, докато през 2012 г. броят им е бил 395. Статистиката съобщи директорът на дирекция „Международни осиновявания” Милена Първанова на семинар на Министерството на правосъдието в Сандански.

Министерството е издало 340 съгласия за международни осиновявания през 2013 г. и 326 през предходната година, като в една процедура могат да участват повече от едно деца. В България като брой се осиновяват почти два пъти повече деца в сравнение с осиновените в чужбина.

От всички процедури за 2012 г. за САЩ съгласията за осиновяване са 124, за Италия – 98, Франция - 31. През 2013 г. за осиновявания в САЩ са дадени 120 съгласия, 79 са за Италия, 46 за Франция.

За периода 2009 – 2011 г. Италия е била първа по брой процедури на осиновяване на български деца. В ЕС обикновено има толеранс за осиновяване на деца с лечими заболявания.

Опитът на институцията показва, че обикновено в България се осиновяват деца в добро здравословно състояние. Деца на по-висока възраст обикновено се осиновяват в чужбина.

От 2003 г. има плавно повишаване на броя на процедурите за международно осиновяване. То трябва да се приложи тогава, когато за децата няма подходяща възможност да се отглеждат в България. Това е основно за деца, които не могат да бъдат отгледани адекватно у нас - на по-висока възраст или със специфично здравословното състояние.
Деца със синдром на Даун са с изключителен приоритет за осиновяване в САЩ. Там имат много добри програми за отглеждане и интегриране на хора с такова състояние.

Като пример Милена Първанова даде момиче, родено през 2002 г. със синдром на Даун, което тежало при раждането си 2420 грама. То е било настанено в дом за медико-социални грижи в Плевен. На 9-годишна възраст момичето тежало едва 5 кг. Тогава е било осиновено в САЩ, където за две години наддава 13 кг.

В момента отново за САЩ тече процедура, чрез специалните мерки за осиновяване на 4 сестри, едната от които е на 17 години.

Властите у нас получават информация за развитието на децата, осиновени в чужбина, две години след приключване на процедурата. /btvnews.bg
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Ще дърпа ушите на охраната си? Куриозна случка с Дуа Липа Скандалът с него продължава Коцето е обект на критики 
Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат" Леко стряскащ въпрос предвид ситуацията в България ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа Най-известната треньорка в Русия във възторг от 47-мия президент на САЩ заради решението му да бие шута на трансджендърите от спорта
Отиде на гости и веднага извади... Аръков е ексцентричен човек Махат тирето От ЦСКА с любопитно обръщение
Те не могат да пият Алкохол Земетресение в съседна страна Трус люшна румънци
Отиде си твърде млад Леджър остава легенда на киното Коментира визията на Мелания Тръмп Илиана Раева със суперлативи
Професор го "уби" Тим Коулсън с тежки думи за Неси ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса АОБР представи приоритетите си за 2025 година