Защо правителството гузно мълчи за Отделението по изгарянията в Бургас?
Ключови думи:
бургас, изгаряния, атентат, болница, таня андреева, министър, село черни връх, дядо стоян, баба донка, пръсти, изгорен, варна, болница, отделение по изгарянията, флагман.бг, драма, трагедия, стоян колев, донка колева
За трета поредна година Бургас е най-добрият град за живеене в България. Градът, чието летище всяка година посреща най-голям брой туристи в страната. Градът, до който се намира най-голямата рафинерия в Югоизточна Европа - най-големият работодател в България. Област Бургас – регионът, който ежегодно генерира над 14% от Брутния вътрешен продукт на страната.
Всичко това звучи прекрасно, докато не научим, че в административния център на най-голямата област в България няма Отделение по изгарянията. И това не е виц. Причините 13-те общини в Област Бургас да не разполагат с такова отделение може би са много. Аз обаче ще представя само фактите, и то само година и половина назад.
Ако имахме Отделение по изгарянията, животът на дядо Стоян и баба Донка може би нямаше да се преобърне за ден. Жестока трагедия прикова възрастното семейство на легло. На 6 март 2014 г. варненски лекари ампутираха 9 от 10-те пръста на ръцете на стареца, седмица след като ги изгори, докато палеше печката в дома си.
Сигурно нямаше да има фатален край за 51-годишния Валентин и инцидентът с обгорените работници в ЛУКойл-Нефтохим. В петък, 13 декември, четиримата елтехници от Промишлено–монтажно управление АД (ПМУ) бяха ранени при отстраняване на кабели на територията на рафинерията. 51-годишният Валентин Стоянов, който беше с най-тежки изгаряния при инцидента, издъхна навръх Коледа в болницата във Варна.
Газовата бутилка-бомба в Долно Езерово почерни майката на обгорената Радостина през юли миналата година. Тежко ранени бяха съпругът й Диян и 13-годишната им дъщеря Радостина. Експлозията пощади по чудо другото дете на семейството, което е болно по рождение и е трудноподвижно. В момента на експлозията то се е намирало в същата стая и не би могло да се спаси само. От силния взрив 40-годишният баща Диян Димитров беше с 90% изгаряния, а дъщеря му Радостина – с 50%. След като две седмици се бори за живота си в Клиниката по изгаряния към ВМА – Варна, Диян почина.
През септември 2013 г. 5-годишният Рамадан Мурад от руенското село Скалак изгори краката си, като стъпи в казан с вряща лютеница в дома на баба си в близкото село Рожден. Момченцето отново беше откарано по спешност във Военноморска болница Варна с 21% изгаряния.
През юни 2013 г. 22 деца на възраст между 11 и 13 години от Украйна бяха приети по спешност в МБАЛ – Бургас с различна степен на изгаряне на крачетата им. Седем от тях бяха в особено тежко състояние.
На 18 юли 2012 г. на паркинга на летище Бургас беше взривен автобус с израелски туристи. При атентата загинаха шестима израелци и един българин – шофьорът на автобуса Мустафа Кьосов. Ранени бяха 35 души.
Преди няколко години държавата закри в Бургас отделението по изгаряния в държавната болница. Затова всеки път се налага пациентите с тежки изгаряния да бъдат транспортирани 150 км до Варна, където е най-близката специализирана клиника. Често обаче този 1 час от Бургас до Варна се оказва решаващ. Дали политическите интереси са по-важни от живота на тези хора? Попитайте правителството с левите убеждения. Оборудване за такова отделение в града ни има, специалисти също, а Общината обещава подкрепа по всякакъв начин за разкриването му.
Какво още трябва да се случи, министър Андреева, питат хората от Бургас?
Преживяхме терористичен акт, в близост сме до най-голямата рафинерия в страната. Всеки един ден ли трябва да стават подобни инциденти, за да стане ясно на държавата, че градът ни няма как да е лишен от такова специализирано отделение?! Г-жо министър, дядо Стоян и баба Донка можеше да бъдат Вашите родители...
4
Коментара по темата
4.
by the way
12.04.2014 16:58:38
Знаете ли от кога е преместен?Защо чак сега се сетихте да протестирате?
3.
kaka
12.04.2014 12:49:26
Не е закрито, а преместено в Сливен, когато преместиха там Военна болница. Сега там има стаи за изгаряния в хирургичното отделение.
2.
New_79
10.04.2014 12:37:22
Жалко, горките хора!
Преди години, е имало такова отделение направено със средства от "Лукойл", но после е закрито!
Преди години, е имало такова отделение направено със средства от "Лукойл", но после е закрито!
1.
Smith
09.04.2014 19:48:04
Само тотален олигофрен може да вярва, че турско-съвеЦкото правителство няма да краде пари с програми из селца и махали, а ще направи нещо полезно. Съдейки по резултатите от последните избпри обаче, май болшинството от избирателите попадат в тази категория...