Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

860 са родените деца от малолетни или непълнолетни майки през 2013 г.

Да работим за интегриран подход, призова в Бургас шефката на Държавната агенция за закрила на детето Ева Жечева
Ключови думи: бургас, ева жечева, държавна агенция за закрила на детето, христо монов, павел маринов, ранни раждания, превенция, лорис мануелян, здравеопазване


Най-важното за превенция на ранните раждания е да се работи с общностите, със семействата, да се използват здравните медиатори и социалните работници. Трябва да има и нормативни промени, каза в Бургас председателят на Държавната агенция за закрила на детето Ева Жечева, която организира дискусия на тема „Ранните раждания и защитата на правата и интересите на децата”.
„Трябва да се активизира изключително много образователната система, защото едно дете, което е на училище и от което системата се интересува, към което има индивидуален подход, няма как да бъде омъжвано или да се занимава с други неща. Трябва да работим за интегриран подход“, категорична е Жечева.
Физическата незрялост на майките, опитите за предизвикване на аборти, проблемите, свързани с раждането на детето, водят до проблеми във физическото и психическо състояние на малолетните и непълнолетните родилки. Ранното майчинство може да бъде фактор за социалното изключване на майката със съответните последици за детето”, каза Жечева. Статистиката на ООН показва че всяка година в света забременяват 7 милиона тийнейджърки и по този начин застрашават живота си. Всяка година 70 000 момичета между 10 и 19 години в света умират заради усложнения при бременност и раждане. Мястото на тези деца, които раждат деца, е в училище, на детските и спортни площадки. Липсата на образование, липсата на информираност, неизползванeто на предпазни средства и ранните бракове са основните причини момичета под 18 години да забременяват и да раждат, каза още Жечева .
В срещата участват председателят на парламентарната комисия по въпросите на децата, младежта и спорта Народното събрание Христо Монов, областният управител на Бургас Павел Маринов, зам.-кметът по здравеопазването на Община Бургас Лорис Мануелян, депутати, директори и лекари от родилните отделения на болниците в Бургас, Варна и Сливен, представители на регионалните дирекции „Социално подпомагане", отделите за закрила на детето, неправителствени организации.
„Проблемът се е превърнал в бич за обществото. Той явно не е в тийнейджърите, а на друго място“, коментира областният управител на Бургас Павел Маринов. Депутатът Христо Монов допълни, че този проблем е системно подценяван в България. Зам.-кметът по здравеопазването Лорис Мануелян смята, че е необходимо въздействие вътре в самата общност, което да задвижи решаването на проблема. Това, според него, трябва да направят най-вече здравните медиатори и социалните работници.

Проблемът е системно подценяван в България, коментира Христо Монов

За 5% непълнолетните родилки през 2013 г. това е второ по ред раждане, което е изключително тревожно, стана ясно по време на дискусията. 60 проверки е извършила Държавната агенция за закрила на детето в родилни отделения и дирекции „Социално подпомагане“ в 7 области на страната. Плановата проверка обхваща 39 лечебни заведения в областите София – град, София област, Бургас, Варна, Враца, Пловдив и Русе, и съответните 21 дирекции „Социално подпомагане”, в чийто териториален обхват са болниците. Четири от проверените лечебни заведения са държавни, 5 са държавни с общинско участие, 18 са общински и 12 са частни.

Проверката обхваща периода 1 януари – 30 септември 2013 г., когато са регистрирани 25 162 родени деца в седемте области. От тях 24 302 деца са  родени от майки над 18-годишна възраст, 24 деца са родени от малолетни – под 14 г., 836 деца са с майки във възрастовата група от 14 до 18 г., 224 са родените деца с увреждания и/или малформации, 197 са мъртвородените деца.
Подадени са 243 сигнала за деца в риск от изоставяне; 470 сигнала за ранно раждане, т. е. раждане от родилка под 18-годишна възраст. За 388 случая на ранно раждане не е подаден сигнал в ДСП.

Представители на всички институции, свързани със закрилата на детето, се включиха в дискусията


Като водещи причини за изоставянето на новородени деца още на ниво родилен дом при непълнолетните /14 – 18 г./ и пълнолетните родилки, които са заявили пълен отказ от детето си и то е изоставено, се очертават липсата на финансови възможности и жилищни условия (32%), липсата на подкрепа от страна на близките (17%), нежелана бременност (13%), многодетност (11%) и др. Прави впечатление, че при непълнолетните родилки се наблюдава наличие на емоционална връзка между майката и новороденото, изразено желание за обгрижване на детето, подкрепа от страна на разширеното семейство.
При установените 24 малолетни родилки – под 14 г., няма заявено желание за изоставяне на новороденото дете.
За децата с увреждане като цяло не се подават сигнали в дирекция “Социално подпомагане”. Задължение на лекаря е да информира родителите и близките на новородено дете с увреждане, като медицинските специалисти не осъзнават ролята на социалния работник и/или психолога по време на съобщаване на майка за родено дете с увреждане.

В 30 от проверените лечебни заведения има упълномощено лице от персонала за своевременното информиране на отдел „Закрила на детето” към дирекция „Социално подпомагане. В 9 лечебни заведения няма такова упълномощено лице, което да информира институциите за дете в непосредствен риск от изоставяне. В 1 лечебно заведение е разписана Процедура за действия в случай на изоставяне или риск от изоставяне на дете на територията на болницата.

При проверките са отчетени някои добри и лоши практики. Положително е това, че са създадени услуги, които да стимулират контакта на майката с бебето - „Училище за бременни/бъдещи родители”, в което бъдещите родители се обучават как да полагат грижи в адаптационния период и първите месеци за детето, организират се Дни на отворените врати, в които бъдещите родители се запознават с обстановката и условията в родилното отделение, както и здравни беседи в училищата и в ромската махала на града, с цел превенция на ранното раждане от непълнолетни момичета и риска от изоставяне на деца. Прави се цялостен скрининг на новородено, с оглед превенция на заболяванията.
Лоша практика е, че в някои родилни отделения майката, заявила намерение да изостави детето си, се настанява в отделно помещение от това на бебето, с което се къса връзката „майка – дете”.
1
Коментара по темата
1.
той от Бургас
01.04.2014 14:58:34
Много лесно е да стоят и да си чешат езиците и да отчитат дейност- това е. Вкарай циганин в училище и го дръж да не роди на 13 години- как ще стане? Ама не тези срещи голямо приказване пада и всеки прехвърля на друг да направи нещо. Затова резултати няма.
  Добави Коментар
Пети опит за избор на парламентарен шеф Това ще е рекордният 12 ден на първото заседание на 51-ото Народно събрание Разбиха престъпна мрежа с български просяци в Гърция Арестувани са четирима, издирват още двама замесени
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично Редовните физически упражнения също  подобрят качеството на интимния живот 5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса Ето кои са те 
Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак? Дали астрологичните прилики са рецепта за вечна любов или вещаят катастрофа Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е Ето я нейната рецепта
Владимир Путин с извънредно обръщение Говори към руския народ, но и не само Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа Пластичен хирург съветва да си набавяме много вода, докато отслабваме
Ще се шокирате какво се твърди за него Животът му е като от филм След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова Бездомникът Генчо ръгал 30 пъти с нож жената и я изнасилвал
Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета МФ иска да принуди и по-малките фирми да се регистрират по ДДС "Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но... Грандът "Анкара" продължава напред в Чалъндж къп