Болни от туберкулоза са принудени да работят заради липсата на ТЕЛК в Бургас
Ключови думи:
Живко Йорданов, Евелина Трошанова, ТЕЛК, болни, туберкулоза, белодробни заболявания, мбудсман, Таня Андреева,
Липсата на ТЕЛК в Бургас може да препълни болниците, тъй като на много от белодробно болните със страшни диагнози като туберкулоза, са им изтекли болничните и са длъжни да се върнат на работа, за да не бъдат уволнени. Макар, че лекарите им забраняват да работят, те нямат избор. Такъв е случаят и с Живко Йорданов. Той е на 37 години и е баща на първокласник. В началото на миналата година заболява от туберкулоза и прекарва месец в болницата. ТЕЛК му дава 80% неработоспособност за една година. Преди месец обаче решението изтича. След като чака дълго, няма експерт, който да го прегледа, той се свързал с водещите на „Здравей, България“ Ани Цолова и Виктор Николаев. С него се срещна репортерът Цеца Алексова, а интервюто й с бургазлията, който разчита на обезщетението за временна нетрудоспособност, бе излъчено в момента, в който здравният министър Таня Андреева бе гост в студиото на Нова Телевизия.„Няма експертна лекарска комисия, която да ме приеме, за да се реши дали ще ми намалят процента или ще е същият. Всеки се лута и хората, които са болни, започват работа, защото ще ги уволнят, тъй като не им се издават болнични. Те обаче са със страшни диагнози – туберкулози, заразни болести“, заяви Йорданов. С проблеми като неговите наскоро са се сблъскали 900 души от областта.
Заради липсата на ТЕЛК, Живко остава без пари от този месец. Досега той е разчитал на скромните 230 лева.
На въпроса дали му е неудобно, когато детето му иска пари, той отговаря с „да“ и споделя, че е принуден да иска от майка си, за да има джобни за първокласника.
ТЕЛК-ът за белодробни заболявания в Бургас спира работа миналия септември, защото липсват лекари. За това знаят министърът на здравеопазването, районната здравна инспекция и Общината, но решение на проблема няма.
„Предложих да мина в София, в Пловдив, но ми казаха да чакам, защото районът ми бил тук.
Надявам се скоро да се отвори белодробен ТЕЛК“, споделя мъжът, болен от туберкулоза.
Репортерът на Нова телевизия направи неуспешен опит да разговаря с директора на Районната здравна инспекция в Бургас д-р Цанова. Портиерът не допусна Цеца Алексова да влезе при шефката му.
Десетки сигнали, подобни на този на Живко са получени при обществения защитник на Бургас Таньо Атанасов. Те са от цялата област. Той е информирал здравния и социалния министър, премиера и председателя на Народното събрание. Отговори от тях обаче няма.
„Досега тези граждани имат решения, в които е определен процент. Ако администрацията в лицето на здравния министър не може да реши този проблем, тогава да вземат решение със социалния министър да продължи действието на протоколите от ТЕЛК, докато той отпадне“, предлага омбудсманът.
„Не е вярно, че отговор няма. Той е заложен в промените в Закона за здравето, по който ТЕЛК-овите комисии се сформират. Основният проблем е, че няма колеги, които да искат да работят като експерти. Тъй като до момента съществуваше ограничение те или да са лекари в ТЕЛК, или да са на друго място. Ние либерализираме този режим и колегите вече ще могат да работят на няколко места и да получават допълнително заплащане“, заяви здравният министър Таня Атанасова.
„Процентът за нетрудоспособност е изцяло по преценка на експертите. Няма как министерството на здравеопазването да се намеси и административно да увеличи процента“, коментира Атанасова.
3
Коментара по темата
3.
жалко за хубавия град
12.04.2014 15:06:04
Сега ще тръгнат зарази
Тоя Бургас какви кметове си избира,щото бизнесмените им ги видяхме-канибали и детеубийци
Тоя Бургас какви кметове си избира,щото бизнесмените им ги видяхме-канибали и детеубийци
2.
гост
27.03.2014 10:15:56
Най-добрият град за живеене...
Смях
Смях
1.
О23
27.03.2014 09:50:43
Нека пламне някоя епидемия и мало и голямо се изпонатръшка щото държавата не отпуска пари за лекарства, ремонти, заплати и техника. Диагнозата е страшна и никой не си чуква тъпата глава да каже-Дай да помогнем, да няма проблеми при лечението, да намалим броя болни...
Да не коментираме размера на ТЕЛК-а какъв е- колкото да не умреш. В България всичко се прави или в последния момент или при свършен факт.
Да не коментираме размера на ТЕЛК-а какъв е- колкото да не умреш. В България всичко се прави или в последния момент или при свършен факт.