Духовен път през 8 църкви в Несебър
Местните хора се тупат по гърдите и са готови да спорят с всеки изразил съмнение, че Несебър може да си съперничи по история и артефакти дори с Рим. Всички те са свалили рекламните пана и табели от красивите си къщи, махнали са сергиите пред тях, на които се ветрееха потници и гащи, заради които Несебър бе заплашен да излезе от престижния списък на градовете под закрилата на ЮНЕСКО.
Жителите на Несебър потягат и лакират дървените ламперии по етажите и се шегуват, че като махнали "дискредитиращите елементи", уличките им са станали по-широки, а къщите им още по-гиздави и даже не можели да си ги познаят в естествената им красота.
"Проектът "Духовният път" вече е готов. Храмовете са реставрирани. Пред тях са лъснати площадки с чешми, вътре са инсталирани климатици. Туристите, които слизат на брега от кораби или са дошли от съседните курорти да разгледат древния град Месемврия, ще се насладят на изключително преживяване", обяснява кметът Николай Димитров. С толкова много храмове полуостровът е място, излъчващо силна позитивна енергия, казват местните хора.
Така освен сезонен, Несебър вече предлага и поклоннически туризъм.
Началото на "Духовния път" е от старата порта на града. Там има релефна карта и туристите могат да видят всички храмове, през които ще преминат.
Първата света обител е "Христос Пантократор" - една от най-забележителните и добре съхранени средновековни църкви в града. След нея идва "Свети Йоан Кръстител", пред която извира чудодейна вода с целебни качества.
Следват храмовете "Свети Спас", "Архангели Михаил и Гавриил", "Света Параскева" , старата митрополия "Света София" и "Свети Стефан".
Последен в обиколката е "Свети Йоан Неосветени", или "Йоан Алитургетос". От този храм се минава край уникалната сграда на Старото кметство, за да се слезе обратно до пристанището при моряците и рибарите.
Най-красивата църква по този маршрут безспорно е "Св. Йоан Алитургетос". Според легендата тя не е била осветена и не се е използвала като храм, откъдето идва и името . Църквата е кръстокуполна с квадратен наос и просторен притвор.
Храмът "Свети Стефан" е с най-добре запазени стенописи от XVI век. За "Свети Стефан", местните моряци и рибари си има легенда. Преди да тръгнат на морско пътешествие, морските вълци идвали в църквата и рисували лодките си по стените.
До ден днешен все още могат да се видят рисунките на морските съдове, правени може би малко несръчно, но пък с огромна вяра и надежда от моряци и рибари, че ще се върнат обратно на несебърския бряг при семействата си, с добър улов и изпълнили мисията си.
Други, преди да тръгнат навътре в морето с корабчетата си, идвали до храма и отчупвали малка частичка от стенописите на светците - да ги пази в бурите и стихиите.
"Минеш ли по "Духовния път" се изпълваш с духовни послания, които те доближават до древността и светлината", мъдруват риболовци, насядали на припек до лодките си на пристана. Повечето от тях са сигурни, че туристите, които минат по този маршрут ще го препоръчат на близки и познати, а те от своя страна също ще дойдат в Несебър, за да се докоснат сетивата им до това духовно богатство.
"Поклонническият туризъм ще доведе още повече гости на полуострова, макар че туристи при нас винаги е имало и ще има", коментират несебърци. Много от тях вече са отворили малки магазинчета за вино и сувенири в партера на домовете си.
Освен традиционните морски сувенири за спомен, в самото сърце на Стария град, местен жител продава и чаши с ликовете на Тодор Живков и Сталин.
"Световен град сме и това си е", отсичат местните хора и припомнят, че Несебър винаги и неслучайно е наричан от всички град-държава. Добави Коментар