Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Духовен път през 8 църкви в Несебър

Църквата “Света Параскева” е строена през ХIII век чрез умело редуване на бели каменни блокове с червени ивици от тухли във вид на рибена кост, шахматни орнаменти и зидани керамични панички
Ключови думи: Несебър, история, църкви в Несебър, алтернативен туризъм, ЮНЕСКО
От това лято за туристите в Несебър се отваря уникален духовен път, който превежда гостите на живописния полуостров през осем старинни храма. Легендите приписват на града 40 църкви, от които днес са останали 12. Осем от тях слагат нов маршрут по калдаръмените му улици и го правят един от най-интересните за разглеждане европейски градове.

Местните хора се тупат по гърдите и са готови да спорят с всеки изразил съмнение, че Несебър може да си съперничи по история и артефакти дори с Рим. Всички те са свалили рекламните пана и табели от красивите си къщи, махнали са сергиите пред тях, на които се ветрееха потници и гащи, заради които Несебър бе заплашен да излезе от престижния списък на градовете под закрилата на ЮНЕСКО.

Жителите на Несебър потягат и лакират дървените ламперии по етажите и се шегуват, че като махнали "дискредитиращите елементи", уличките им са станали по-широки, а къщите им още по-гиздави и даже не можели да си ги познаят в естествената им красота.
"Проектът "Духовният път" вече е готов. Храмовете са реставрирани. Пред тях са лъснати площадки с чешми, вътре са инсталирани климатици. Туристите, които слизат на брега от кораби или са дошли от съседните курорти да разгледат древния град Месемврия, ще се насладят на изключително преживяване", обяснява кметът Николай Димитров. С толкова много храмове полуостровът е място, излъчващо силна позитивна енергия, казват местните хора.

Така освен сезонен, Несебър вече предлага и поклоннически туризъм.

Началото на "Духовния път" е от старата порта на града. Там има релефна карта и туристите могат да видят всички храмове, през които ще преминат.

Първата света обител е "Христос Пантократор" - една от най-забележителните и добре съхранени средновековни църкви в града. След нея идва "Свети Йоан Кръстител", пред която извира чудодейна вода с целебни качества.

Следват храмовете "Свети Спас", "Архангели Михаил и Гавриил", "Света Параскева" , старата митрополия "Света София" и "Свети Стефан".

Последен в обиколката е "Свети Йоан Неосветени", или "Йоан Алитургетос". От този храм се минава край уникалната сграда на Старото кметство, за да се слезе обратно до пристанището при моряците и рибарите.

Най-красивата църква по този маршрут безспорно е "Св. Йоан Алитургетос". Според легендата тя не е била осветена и не се е използвала като храм, откъдето идва и името . Църквата е кръстокуполна с квадратен наос и просторен притвор.

Храмът "Свети Стефан" е с най-добре запазени стенописи от XVI век. За "Свети Стефан", местните моряци и рибари си има легенда. Преди да тръгнат на морско пътешествие, морските вълци идвали в църквата и рисували лодките си по стените.

До ден днешен все още могат да се видят рисунките на морските съдове, правени може би малко несръчно, но пък с огромна вяра и надежда от моряци и рибари, че ще се върнат обратно на несебърския бряг при семействата си, с добър улов и изпълнили мисията си.

Други, преди да тръгнат навътре в морето с корабчетата си, идвали до храма и отчупвали малка частичка от стенописите на светците - да ги пази в бурите и стихиите.

"Минеш ли по "Духовния път" се изпълваш с духовни послания, които те доближават до древността и светлината", мъдруват риболовци, насядали на припек до лодките си на пристана. Повечето от тях са сигурни, че туристите, които минат по този маршрут ще го препоръчат на близки и познати, а те от своя страна също ще дойдат в Несебър, за да се докоснат сетивата им до това духовно богатство.

"Поклонническият туризъм ще доведе още повече гости на полуострова, макар че туристи при нас винаги е имало и ще има", коментират несебърци. Много от тях вече са отворили малки магазинчета за вино и сувенири в партера на домовете си.

Освен традиционните морски сувенири за спомен, в самото сърце на Стария град, местен жител продава и чаши с ликовете на Тодор Живков и Сталин.

"Световен град сме и това си е", отсичат местните хора и припомнят, че Несебър винаги и неслучайно е наричан от всички град-държава.
1
Коментара по темата
1.
Иво
24.03.2014 10:37:39
Ха,ха!На снимката не е църквата "Света Параскева". Като не сте учили не сте ли чували за "Google"?
  Добави Коментар
Сменя фамилията си Писателката потъна в размисли, новото име ще ви смае Канара катастрофира и си счупи средния пръст Бившият любовник на Ивана - Стоян няма скоро да бие тупана
Убийството, което потресе България: Украинка уби двете си деца – какво разкри психиатърът? Психиатърът д-р Цветеслава Гълъбова заяви, че подобни престъпления не се случват спонтанно и често са резултат от сериозни психични разстройства, останали незабелязани или пренебрегнати от близките Диетоложка хвърли бомба! Каза за опасност от дубайския шоколад Шоколадът съдържа различни подправки, които могат да причинят алергични реакции, включително анафилактичен шок
Хапват ви се арменски сладки, ето бърза и лесна рецепта Ето какво ви е нужно Изповяда се пред феновете си Имах нужда да се създам и опозная“, признава Мегз
Скок на цените на брашно, олио, захар, шопската салата поевтинява Вижте какви са цените на борсите Нова рокада в БНТ. Денят уж започва с Георги Любенов, а се появи тя Георги Любенов продължава да е болен и сутрешният блок отново започна с неочакван водещ
Певица нападна Джокович заради политичската му позиция Сръбският тенисист подкрепи студентските протести в Сърбия Британци се „хванаха за гушите“, заради този имот у нас Преди време англичанин купи порутената сграда на затворено училище и я превърна в място за настаняване
Колко пари биха получавали майките, ако взимаха заплата за домашните си задължения Изследване посочи сумата - точно 143 315 долара годишно Тръмп подписа тежки мита за Канада, Мексико и Китай Увеличава изгледите за повишаване на цените за американските потребители