Патриаршески печат с Богородица и Младенеца – най-ценната находка от разкопките на Порос
Най-ценната находка от разкопките на крепостта Порос, на п-в Форос в кв. Крайморие, извършени през 2013 г., е оловен печат, открит заедно със съкровище от 7 монети. Вероятно той е патриаршески и датира от началото на VІІ в. Подобна находка не е откривана досега в България. На лицето му е изобразена Св. Богородица, на гърдите - Младенеца, а отстрани- кръстове. Печатът е датиран с монетно съкровище от 7 бронзови монети, най-късната от която е отсечена от император Фока.
Или патриарх, или представител на най-висшия църковен клир е този, който е изпратил писмо на някого от крепостта Порос с този печат. В България няма дори нещо подобно, което да е открито като находка. Това е четвъртият такъв печат в целия свят.
Интересни сред находките са и близо 200 бронзови, сребърни и златни монети, части от римска ризница от доспехи, бронзов пръст от римска статуя, предмети от стъкло, сред които чаши за пиене на вино, цели съдове от керамика, бронзови апликации. Рядка находка е и запушалка с отвори за съд, в който се извършва фементация. Най-много са експонатите от керамика - римска, средновековна, преславска, византийска, луксозна константинополска, рисувана. Археолозите откриха и щампована северноафриканска керамика, както и лакримарии – съдове, в които древните събирали сълзите си по починали.
От проучванията през 2013 година стана ясно, че п-в Форос е бил заселен през 3 век. Той се намира на изхода на оттока на Мандренското езеро. Няма категорични данни за хронологията на крепостната стена, която на този етап от проучванията се поставя от периода на късната античност. През 6 век целият западен и северозападен бряг на полуострова са гъсто застроени, като най-западните от тях на този етап се свързват с функционирането на пристанище.
Общо четири са сградите от VІ в., част от античното пристанище на Порос, които изследват бургаските археолози. Луксозна римска сграда от ІІІ в., която е с хипокауст и с облицовка на стените от 3 вида мраморни плочки, както и три сгради от VІ в., две от които са с много големи размери, и при които проучването не е завършило. Римската сграда е била на изключително богат човек, в нея е открито съкровище от 22 сребърни монети, както и фрагменти от стенописи. Сградите са разположени до самия морски бряг. При проучванията са частично разкрити 280 метра от трасето на крепостната стена на крепостта Порос, която е почти запазена и е много широка. Разкрити са 4 правоъгълни кули. Западно от третата кула са регистрирани няколко гроба от християнския некропол. Досега са разкрити основите на една жилищна и две административни или обществени сгради. Открити са много находки, като огромна част от керамиката е от 5-6 век. Най-ранната е от 3 век.
65 000 лева е отпуснала община Бургас за археологически проучвания на крепостта Порос и за Акве Калиде. Вече са започнали археологическите разкопки и на двата обекта. На 1 юни находките, открити в крепостта, ще бъдат експонирани в археологическата експозиция на РИМ- Бургас.
В началото на юни месец турската баня в Акве Калиде трябва да е готова. Целта на археологическите проучвания на Акве Калиде е да се проучи територията, която е на мястото на старата чешма, която вече я няма, каза зам.-кметът Йорданка Ананиева. Има нова чешма, която е изградена по проект, и е със същата минерална вода. През тази година амбицията на Община Бургас е да възложи проект за консервация и реставрация на това, което е открито на Акве Калиде, за да може да бъде проучена цялата територия.
|
|
|
Добави Коментар