Божидар Димитров: България е унитарна и не може да има референдуми за разкъсване на България
След като водещият на „Здравей, България“ Виктор Николаев попита „Ако някой поиска референдум за Кърджали, какво ще правим?“, шефът на Националния исторически музей отговори, че това са големи глупости.
„Някой изхожда от разбирането, че там живеят само турци. След големите изселвания и пътешествия към Западна Европа обаче, в момента населението там е 50:50, но аз съм сигурен, че една голяма част от българските турци ще гласуват за България, ако има такъв референдум, защото са европейски граждани и защото могат да отидат в Холандия, когато поискат. Кърджали не е нито автономен окръг, нито автономна република. Затова не може да постави се въпросът за присъединяването му към друга страна. България е унитарна държава. Ние нямаме обособени автономни области, както беше в Югославия“, коментира историкът.
Както обикновено, той беше в много добро настроение и си позволи да разказва вицове за Сталин, Хитлер и за НАТО.
„Може ли Русия да влезе в НАТО? Може, естествено. И до Брюксел дори е вероятно да стигнат руснаците“, пошегува се професорът.
„Хитлер върви в Рая по една пътека и на един завой вижда Сталин с голяма тояга. Фюрерът трепери, а вождът на СССР му казва „Мини, мини! Аз Хрусчов чакам“, разказва проф. Димитров и докато водещите Ани Цолова и Виктор Николаев се тресат от смях, добавя, че държавата ни трябва да признае Крим за руска територия.
„Вместо конфронтация за един полуостров с територия по-малка от една четвърт от България, който наистина си е руски, трябва да признаем правата на руснаците върху тази територия, обляна през последните 250 г. с морета от руска кръв“, подчерта Божидар Димитров.
„И най-демократичното допитване щеше да доведе до това болшинството от хората да поискат да се присъединят към Русия, защото е факт, че повечето от тях са руснаци. От Югославия пък се отцепиха шест автономни републики, имащи същия статут като Крим. Той не е част от Украйна, а автономна република в границите на бившата съветска република. Запазвайки си своето устройство, република Крим става 83-тия субект в Руската федерация. Просто една република се премести от Украйна в Русия“, коментира Димитров.
„След 89 г. в Европа се разкъсаха много държави. Чехословакия дори се раздели на две, а от Югославия се родиха седем държави. Сега очакваме да видим какво ще стане с Шотландия и аз съм много притеснен, защото там има голяма английска военноморска база, а англичаните казаха, че няма да я напуснат“, добавя професорът.
На въпроса дали Путин може да започне да захапва и други територии, той отговори, че руският президент ще продължи натиска за отцепване на Донецк, Луганск, Харков и Одеса, но с цел да си запази Крим.
„Заради престижа си ще им издейства някакви автономни права, но това ще е с цел остане автономната република в Руската федерация. Киев ще се съгласят тихомълком, а Москва няма да има нищо против тези големи градове да останат в Украйна. Тези юнаци от Мейдана вършат неща, които не са никак демократични. Знаете ли, че Киев извърши възродителен процес, сменяйки имената на руското и на част от българското население с украински? Доказателствата си ги има. Извикайте посланика ни в Украйна и го питайте как му смениха името“, каза още Божидар Димитров.
Икономистът Владимир Каролев пък му опонира като заяви, че присъединяването на Крим към Русия не може да се нарече по друг начин, освен с понятието анексиране. Той обаче призна, че каквото и да направи Западът, Крим ще е част от Руската федерация. Географски Крим е залепен до Русия, а от друга страна около 60 на сто от населението на полуострова са руснаци. Бил съм екскурзовод като студент. Завършил съм руска гимназия и съм имал доста хора, които са ми говорили за Крим. Това е част от руската история. Не ми харесва обаче това, което става, защото се създава прецедент“, коментира Каролев. Според него, ще има ужасни последици за цяла Европа заради кризата в Украйна.
„Пазарите вече реагираха. Златото и петролът поскъпнаха. Обама извади резервите и това ще създаде големи ядове на Кремъл, защото руската икономика е зависима от износа на горива.
Вероятно ще бъдем принудени да ги внасяме от другаде“, каза още финансистът. Добави Коментар