Голямата награда на конкурс АГОРА 2013 отива "За едно дете повече” и хората от Свиленград
На церемонията, състояла се в гр. София, бяха връчени наградите на Конкурс АГОРА за най-успешна инициатива за общностно развитие, реализирана от читалище и мобилизирала участието на местните хора за решаване на техен реален проблем.
Тайно гласуване на гостите на церемонията определи голямата награда на Конкурса да бъде връчена на читалище НЧ "Просвета - 1870", гр. Свиленград за инициативата "За едно дете повече - Мисията възможна!".
Това е традиционна благотворителна инициатива, насочена към оказване на психическа, здравна и емоционална подкрепа на двойките с репродуктивни проблеми в региона. За тази цел екип от доброволци и местни хора организират поредица благотоворителни събития за събиране на средства в подкрепа на семействата без деца. През 2013 г. на Дървото на надеждата на читалището в Свиленград израстват още две клонки - две новородени бебета.
На церемонията бяха връчени наградите и на петте финалиста в петте категории на Конкурс АГОРА 2013. Комисията на конкурса определи това да са: Категория „Общност в развитие" за НЧ "Иван Вазов - 1904 г.", гр. Хисаря за "Милост за старците - опазване на стари дървета в хисарските паркове"; Категория „Солидарност и хуманност" за НЧ "Просвета - 1870", гр. Свиленград за "За едно дете повече - Мисията възможна!"; Категория „Изкуство и култура за развитие" за НЧ "Заря 1902 г.", Вакарел за "Създаване на дигитална библиотека "Вакарел - минало, песен, вяра"; Категория „Перспективи за израстване" за НЧ "Развитие 1898 г.", с. Орешак с Клуб "ЦВЕТНО" - младите хора заедно; Категория „Най-продуктивно партньорство" за НЧ "Съвременник - 1986", гр. Пловдив за проект „Зона на креативността";
За трета поредна година Министерство на културата връчи специална грамота за принос в развитието на читалищното дело. Отличено с нея бе читалище НЧ "Напредък 1898"; с. Търнава, които са превърнали селото си в "Спомен от старо време". През 2013 г. екипът на читалището заедно с местни хора създават улица на спомените, където за кратко оживяват спомените за едно кипящо от живот будно село с различни дюкянчета, хоремаг, кафене, занаятчии и баячки, и седенки с бяло сладко от началото на 20 в.
С това завърши петото издание на Конкурс АГОРА, част от който станаха повече от 50 инициативи от цялата страна. Добави Коментар