Адвокат Олег Атанасов: Кухо законодателството позволява да го има случая "Цаллагова"
Ключови думи:
Маринна Цаллагова, Бургас, Несебър, Виго груп, Огнян Найденов, Бургас, Районна прокуратура Бургас
Стара нормативна база позволява на инвеститорите в комплексите по Черноморието да притискат собствениците на апартаменти, за да може те да подписват договори при завишени цени за поддръжка на общите части, смята адвокат Олег Атанасов, който представяла рускинята Марина Цаллагова.Ерудираната дама, която в последното десетилетие е живяла и работила в Ню Йорк от седмица бедства без вода в категоризирания като четиризвезден комплекс „Панорама бийч“ в Несебър (ВИЖ НАШАТА ТЕМА В РАЗВИТИЕ). Инвеститор в комплекса е несебърската „Виго груп“ ООД, в която акционери са добре познатият по Южното Черноморие бизнесмен Огнян Найденов и Ивайло Йолов.
Олег Атанасов
|
Спокойният живот, заради който рускинята е дошла в България, се превръща в кошмар, след като от "Виго груп" ООД разбират, че тя е потърсила правата си. Първо спират асансьора й, заради което 70-годишната жена е принудена всеки ден да катери стълбите до 5-етаж, нищо, че затова плаща рекордните за Черноморието такси от по 16 евро на кв/м. По-късно при неизяснени обстоятелства е врътнато и крачето на водомера. В момента Районна прокуратура-Несебър проверява случая.
Марина Цаллагова, която до този момент е коректен платец, практически се превръща в жертва на системата. Водата й е спряна защото инвеститорът, който стопанисва общите части, не я е платил. Защо той не я плаща – може само да се гадае. Ходът със спирането съвпада с момента, в който Цаллагова решава да си потърси правата и по стечение на обстоятелствата остава единствен обитател на блок 4 в комплекса. Че няма нищо случайно навяват и думите на управителя Огнян Найденов пред Флагман.бг. “Ще платя водата, но не сега“, лаконичен бе той преди дни. „Сигурно ще се случи след месеци, когато в комплекса дойдат другите собственици“, прогнозираха запознати с казуса и предрекоха, че Найденов няма да бърза толкова много с изчистването на задължението.
„Действително проблемът е в старата нормативна база, която касае водоснабдяването на индивидуални собственици на имоти по Черноморието. Ако тя бъде бъде осъвременена, то нямаше да има тази възможност това да се използва а натиск срещу собствениците. Не е въпросът, че днес това се е случило в комплекс, който се управлява и владее от фирмата „Виго груп“. Утре ще се случи другаде. Това не е изолиран случай. Празнотата в нормативната база се използва от управляващите компании като един лост за притискане на собствениците“, коментира пред Флагман.бг Олег Атанасов.
На билборда на комплекса с големи букви е изписано, че работи целогодишно. Тези, които останат и през зимата обаче може да изкарат няколко месеца без вода
|
„Във ВиК-Бургас общото условие е, че в един вход трябва да има мнозинство от 2/3, които да са съгласни да имат индивидуални водомери, на общия водомер в блока да няма нито една стотинка задължения и да има определен човек, който да отговаря за връзките с ВиК. Това е абсурд и трудно може да се осъществи в комплексите по Черноморието“, смята адвокат Атанасов.
Според него използвайки именно тези пропуски инвеститорите по Черноморието притискат собствениците и може едностранно да повишават и повишават таксите за поддръжка на общите площи. Добави Коментар