Празнуваме 136-та годишнина от Освобождението на България
В 11.00 часа пък ще започне церемонията по издигане на Националното знаме на Република България пред паметника на Незнайния воин в столицата. В нея ще се включи и военният министър Ангел Найденов.
Смяната на караула пред Президентството ще бъде точно в 12 часа, съобщи Нова телевизия.
На 3 март 1878 година в градчето Сан Стефано, днешен Йешилкьой, предградие на Истанбул, е подписан мирен договор между Русия и Османската империя. С него се слага край на Руско-турската освободителна война (1877-1878г.) и се създава Българска държава след 500-годишно османско робство.
Причина за Руско-турската война е жестокото потушаване на Априлското въстание от 1876 година, което предизвиква огромен отзвук в Европа. Редица видни европейски общественици и държавници, сред които изпъкват имената на Уилям Гладстоун и Виктор Юго, издигат глас в подкрепа на потиснатите българи. Войната става неизбежна, след провала на Константинополската конференция и отказа на Османската империя да се реформира и зачита правата на своите християнски поданици. Сраженията завършват с победа на руските войски.
Санстефанският мир е подписан на 3 март (19 февруари стар стил). Тази дата не е избрана случайно. Тя съвпада с коронацията на Александър ІІ през 1855 година и освобождаването на крепостните селяни в Русия през 1861 година, за което руският император получава прозвището Освободител. Договорът е прелиминарен – т. е. предварителен и подлежи на одобрението на останалите Велики сили. Според него, освободена България е автономно, трибутарно (плащащо данък), васално княжество със свое народно правителство и войска. Площта му е над 170 000 кв. км.
Пълномощници от руска страна са граф Н.П.Игнатиев и А. И. Нелидов, а от турска страна - Савфет паша и Садулах бей. Чл. 6-11 се отнасят до България, която е създадена като автономно трибутарно княжество с християнско правителство и своя войска. Границите на княжеството обхващат Северна България (без Северна Добруджа), Тракия (без Гюмюрджинско и Одринско) и Македония (без Солунската област и Халкидическия п-в). Чл. 7 от договора урежда устройството и управлението. Държавата се управлява от княз, избран от населението с одобрението на Великите сили и Високата порта. Парламентът е трябвало да изработи Органически устав (Конституция). Предвижда се и временно руско управление за срок от две години, което се осъществява от специален императорски комисар. Чл. 8 предвижда да се плаща специален данък на Високата порта.
Със Санстефанския мирен договор България възкръсва отново на картата на Европа. Нейното население наброява 4 800 000 души. Санстефанският мирен договор от една страна решава проблема с легитимността на българската държавност, а от друга е убедително доказателство за българското териториално присъствие на Балканския полуостров.
Честит 3 март, българи!
1
Коментара по темата
1.
ooohoho
03.03.2014 19:06:51
Празнувай народе!ЗАЩОТО ВСЕ ЧАКАШ НЕКОЙ.....ДА ТЕ ОСВОБОДИ И ....ДА ТЕ ОПРАВИ!
Защо поляците нямат такъв празник или германците???За холандците да не говорим !!! Колкото и да не одобрявам някой неща от бившия Министър-Председател....за МАТЕРИАЛА си беше абсолютно прав!ПРАЗНУВАЙ РОБСКО ПЛЕМЕ И ЧАКАЙ ..ПАК ДА ТЕ ОПРАВИ/ОСВОБОДИ/ НЯКОЙ СЕГА ОТ БЪЛГАРСКО ПОРОБВАНЕ!!!!Топлофикация, монополисти, ЕРП-та, ....и т.н. мародери!!!
Защо поляците нямат такъв празник или германците???За холандците да не говорим !!! Колкото и да не одобрявам някой неща от бившия Министър-Председател....за МАТЕРИАЛА си беше абсолютно прав!ПРАЗНУВАЙ РОБСКО ПЛЕМЕ И ЧАКАЙ ..ПАК ДА ТЕ ОПРАВИ/ОСВОБОДИ/ НЯКОЙ СЕГА ОТ БЪЛГАРСКО ПОРОБВАНЕ!!!!Топлофикация, монополисти, ЕРП-та, ....и т.н. мародери!!!