Новата Кримска война - втората в света армия срещу 21-ата
Втората по мощ армия в света срещу 21-вата – така най-кратко може да се опише съотношението на силите в навечерието на все по-вероятната нова Кримска война между Русия и Украйна. Според данните на портала GlobalFirepower, Украйна разполага със 160-хилядна армия и 1 млн. резервисти с общ мобилизационен потенциал от 15.7 млн. души. Към 2013 г. Киев е имал на разположение 4112 танка, 6431 БТР-а и общо около 1800 единици артилерия (самоходни и буксируеми оръдия и ракетни системи „земя-земя”).Украинските ВВС имат 400 самолета и 93 хеликоптера. От тях около 120 са относително модерните изтребители МиГ-29 и Су-27. За поразяване на земни цели могат да се използват тактическите бомбардировачи Су-24 и щурмовите Су-25.
Сред по-сериозните кораби на флота са една фрегата, 7 корвети и подводница.
В случая трябва да се подчертае, че украинската армия е наследство от СССР, като основният танк на въоръжение е старият Т-64 в няколко модификации, зенитно-ракетните комплекси в голямата си част (освен С-300 и ЗРК „Тор”) са с относително ограничени възможности от гледна точка на съвременната война. Едва 16 изтребителя Су-27 са годни за полети, а точно те трябва да отразят евентуалния първи руски удар от въздуха.
Украйна получава около 30% от съветската военна промишленост, но тя се занимава основно с развитие на наличните модели. Сред малкото местни изделия на въоръжение е танкът Т-84 (по-малко от 200 бройки). Програмите за реформа и модернизация на въоръжените сили се сблъскаха със сериозни проблеми през годините.
Срещу тази армия се изправя друга, която е в пъти по-голяма. Русия има над 750 000 войници и близо 2.5 млн. резервисти, като годни са служба са общо почти 47 млн. души. Руските танкове са общо 15 500, от които около 2000 са в пълна бойна готовност, а останалите (сред които 4500 относително модерни Т-80) са в резерв. Основният модел на служба е Т-72, но освен него има около 400 актуални Т-90.
Артилерията има 5990 единици самоходни оръдия, 4625 буксируеми и 3781 системи за залпов огън.
Самолетите са 3 082, а хеликоптерите – 973. Сред тях са стотици МиГ-29 и Су-27, но и по-новите Су-30 и Су-35С. Удари по земни цели могат да нанасят тъкмо навлезлите на въоръжение Су-34, а също и флотилията от ракетоносни бомбардировачи, сред които „ветеранът” Ту-95, не особено новите Ту-22М, но и Ту-160, чието производство беше възобновено по времето на Владимир Путин.
Руските ВМС в Черно море имат два крайцера, един разрушител, две фрегати и една подводница, както и няколко корвети.
Общото впечатление е, че назряващият конфликт ще изправи армията на Русия от 90-те (съветски разработки, лошо състояние на техниката, организационни проблеми) срещу тази от XXI век (сериозни развития на практически същите оръжейни системи, продължаващи доставки от заводите), при това – в много неравностойно съотношение на силите.
Въпреки това, в уравнението трябва да влезе и международната подкрепа за Украйна, GlobalFirepower, цитиран от bTV. Остава да се надяваме, че тя ще помогне на здравия разум да победи и войната все пак се размине.
3
Коментара по темата
3.
Bs
02.03.2014 17:44:50
Ами да достатъчно глупави са защото онея гадухи Хамериканците и тъпия ЕС им навиват масура. Но тези ще са поредните които ще им ядат попарата на Руснаците.
2.
trapera
02.03.2014 14:32:49
Ако някой е достатъчно глупав, за да си мисли за борба срещу Русия, просто трябва да си спомни какво се е случи с двамата – Наполеон и Хитлер. Руснаците няма да бъдат победени. Това не е Ирак. Това не е полковник Кадафи в Либия. Това са руснаци.
Те са въоръжени до зъби, те са технически грамотни, и те няма да се оттеглят и на сантиметър. Аз не вярвам, че политиците или военните ще се осмелят да заплашват да тръгнат на някакъв вид въоръжен конфликт с Русия, защото ако го направят, това ще постави началото на Трета световна война.
И, както е казал Алберт Айнщайн: „Не знам какви оръжия ще се използват в Третата световна война , но Четвъртата ще е с тояги и камъни“.
Те са въоръжени до зъби, те са технически грамотни, и те няма да се оттеглят и на сантиметър. Аз не вярвам, че политиците или военните ще се осмелят да заплашват да тръгнат на някакъв вид въоръжен конфликт с Русия, защото ако го направят, това ще постави началото на Трета световна война.
И, както е казал Алберт Айнщайн: „Не знам какви оръжия ще се използват в Третата световна война , но Четвъртата ще е с тояги и камъни“.
1.
trapera
02.03.2014 14:23:46
Помните ли как президентът Росен Плевнелиев се притесняваше, оляснявайки, че не е имал среща с колегата си Владимир Путин, а само ръкостискане. Не беше съвсем откровен. Запис, направен от неизвестно лице или частно МВР показвал, че нашият президент казал на руския: "Здравствуй, Володя! Страхотна олимпиада си направил!" А Владимир Владимирович му отвърнал: "Това е нищо, Рос! Почакай да видиш, какво ще направя в Украйна..."
Видяхме.
Рос обаче се затворил в кабинета си и не се обадил на нито една партньорска служба, за да каже" "така и така, така и така...". "Защо, бе, г-н главнокомандващ, - попитал тогава с болка в гласа шефът на държавните охранители ген. Коджейков и веднага си подал оставката. Рос я приел, защото знаел, че отдавна Коджейков знаел за него неща, които не били за знаене. Но да оставим настрана сега този държавно-интимен проблем, ще се върнем към него друг път.
Руските войски вече са в Крим. За да бранят мира и демокрацията и да защитят руснаците там. По-благороден предлог едва ли може да се намери. Не нападат, а защитават - с маслинена клонка на куполите на бронетранспортьорите. Възможно е дори - порещнати с хляб и сол от съответните щастливи освободени.
Американците се възмутиха - всички видяхме това. Големи майстори са, тряба да им се признае. И са прави, защото нахлуването на войски на чужда територия освен като освободителна мисия, може да се нарече още нахлуване, интервенция, нападение, агресия и пр.
Само че не знаем, или поне още не сме прочели "осветените" SMS-и и телефонни разговори, които разкриват какво е казал Обама на Путин. Както и съответният отговор. Но докато чакаме някоя медия да публикува въпросния диалог, услужливо предоставен от ЦРУ, ФСБ или ДАНС, можем да направим предположения.
Барак:
- Не бива така, Володя! Нали се разбрахме, че ние няма да бойкотираме зимните игри в Сочи, а вие няма да нападате Украйна.
Владимир:
- Еее, Бари, ама олимпиадата свърши... Уговорката вече не важи.
Барак:
- Но военна намеса е малко прекалено. За Янукович си затворихме очите, макар да наблюдавахме "на живо" чрез спътник, как се изнася с таен полет към Русия, заснели сме и банковите му сметки в руски банки...
Владимир:
- Ние пък заснехме спътника ви с нашия спътник, можехме да го неутрализирахме, но не го направихме заради старото ни приятелство. Освен това знаем банковите сметки на Янукович в САЩ отдавна. И не ми говорете за военни намеси, защото знаете, че с вас винаги сме работили само за демокрацията и мира, в името на хората.
Деликатното изразяване в политиката е чисто и просто лицемерие. Зад благите думи и намерения често надничат дулата на автомати, геополитически стратегии, държавни и корпоративни интереси.
Историята около Крим е интересна и показателна. През 1954 г. Хрушчов подарява полуостровът на социалистическа Украйна в знак на обич, послучай 300-годишнината от присъединяването й към Русия. Царски подарък, както обичал да се хвали Никита Сергеевич. Тогава в Политбюро на КПСС никой не е могъл и да си помисли, че някога Киев ще е столица на "самостiйна" държава. Да де, но историята се променя. И сега на някой в Кремъл му е криво. Със задна дата.
И България щеше да стане 16-та република на СССР, ако Кремъл бе удовлетворил щенията на българския комунистически елит преди години. Но не го направил единствено заради това да има още един, допълнителен глас в ООН, който подкрепя всеотдайно политиката на Москва. Така запазихме самостоятелността си...
Разбирате ли сега, защо Плевнелиев се е затворил в кабинета си и не се е обадил, нито е изпратил есемеси на своите колеги за това, какво му е казал Володя в Сочи. В душата му е имало голяма и неравна борба: ако кажа на Обама, Путин ще ми дърпа ушите. Но и Барак може да ми ги опъне, защо въобще съм отишъл в Сочи. Ами Меркел?... Откъде да знам тя на чия страна е? Нали прие олигарха Ходурковски, а това няма как да стане, ако не се е разбрала с Володя. Не може да стане. На колегата Оланд да звънна? Дума да не става! Та той е социалист, мамка му, като Станишев. Ох, дано не разберат, че съм се свързал с... Ама нали ми е най-добрият приятел и каза, че ако слушам, може да издигне кандидатурата ми за втори мандат...
Дано не са разбрали... Разбрали са, Рос. Те винаги разбират. Затова никой не те, и не ни бръсне за слива, погледнато исторически, дипломатически, че и по човешки.
Което ни подсеща, че спешно трябва да се свика КСНС по въпроса за Турция. Но не за нейното присъединяване към ЕС, а за нашето присъединяване към нея. Процесът вече е напреднал доста, съдейки по скоростта и желанието, с които връщаме имотите на османската империя. Това ни приближава към деня, когато Кърджали ще осъмне с турски танкове, а Разград - с въздушен десант. За да защитят демокрацията и правата на българските турци, не за друго. Дали тогава Бари ще се обади на Володя? А дали Володя ще вдигне, ако някой му звънне от "Дондуков" 2?
Всъщност колко му е да се преразгледа един стар договор като Санстефанския? Нищо работа.
Ето така се отразяват световните събития на нас понякога.
Видяхме.
Рос обаче се затворил в кабинета си и не се обадил на нито една партньорска служба, за да каже" "така и така, така и така...". "Защо, бе, г-н главнокомандващ, - попитал тогава с болка в гласа шефът на държавните охранители ген. Коджейков и веднага си подал оставката. Рос я приел, защото знаел, че отдавна Коджейков знаел за него неща, които не били за знаене. Но да оставим настрана сега този държавно-интимен проблем, ще се върнем към него друг път.
Руските войски вече са в Крим. За да бранят мира и демокрацията и да защитят руснаците там. По-благороден предлог едва ли може да се намери. Не нападат, а защитават - с маслинена клонка на куполите на бронетранспортьорите. Възможно е дори - порещнати с хляб и сол от съответните щастливи освободени.
Американците се възмутиха - всички видяхме това. Големи майстори са, тряба да им се признае. И са прави, защото нахлуването на войски на чужда територия освен като освободителна мисия, може да се нарече още нахлуване, интервенция, нападение, агресия и пр.
Само че не знаем, или поне още не сме прочели "осветените" SMS-и и телефонни разговори, които разкриват какво е казал Обама на Путин. Както и съответният отговор. Но докато чакаме някоя медия да публикува въпросния диалог, услужливо предоставен от ЦРУ, ФСБ или ДАНС, можем да направим предположения.
Барак:
- Не бива така, Володя! Нали се разбрахме, че ние няма да бойкотираме зимните игри в Сочи, а вие няма да нападате Украйна.
Владимир:
- Еее, Бари, ама олимпиадата свърши... Уговорката вече не важи.
Барак:
- Но военна намеса е малко прекалено. За Янукович си затворихме очите, макар да наблюдавахме "на живо" чрез спътник, как се изнася с таен полет към Русия, заснели сме и банковите му сметки в руски банки...
Владимир:
- Ние пък заснехме спътника ви с нашия спътник, можехме да го неутрализирахме, но не го направихме заради старото ни приятелство. Освен това знаем банковите сметки на Янукович в САЩ отдавна. И не ми говорете за военни намеси, защото знаете, че с вас винаги сме работили само за демокрацията и мира, в името на хората.
Деликатното изразяване в политиката е чисто и просто лицемерие. Зад благите думи и намерения често надничат дулата на автомати, геополитически стратегии, държавни и корпоративни интереси.
Историята около Крим е интересна и показателна. През 1954 г. Хрушчов подарява полуостровът на социалистическа Украйна в знак на обич, послучай 300-годишнината от присъединяването й към Русия. Царски подарък, както обичал да се хвали Никита Сергеевич. Тогава в Политбюро на КПСС никой не е могъл и да си помисли, че някога Киев ще е столица на "самостiйна" държава. Да де, но историята се променя. И сега на някой в Кремъл му е криво. Със задна дата.
И България щеше да стане 16-та република на СССР, ако Кремъл бе удовлетворил щенията на българския комунистически елит преди години. Но не го направил единствено заради това да има още един, допълнителен глас в ООН, който подкрепя всеотдайно политиката на Москва. Така запазихме самостоятелността си...
Разбирате ли сега, защо Плевнелиев се е затворил в кабинета си и не се е обадил, нито е изпратил есемеси на своите колеги за това, какво му е казал Володя в Сочи. В душата му е имало голяма и неравна борба: ако кажа на Обама, Путин ще ми дърпа ушите. Но и Барак може да ми ги опъне, защо въобще съм отишъл в Сочи. Ами Меркел?... Откъде да знам тя на чия страна е? Нали прие олигарха Ходурковски, а това няма как да стане, ако не се е разбрала с Володя. Не може да стане. На колегата Оланд да звънна? Дума да не става! Та той е социалист, мамка му, като Станишев. Ох, дано не разберат, че съм се свързал с... Ама нали ми е най-добрият приятел и каза, че ако слушам, може да издигне кандидатурата ми за втори мандат...
Дано не са разбрали... Разбрали са, Рос. Те винаги разбират. Затова никой не те, и не ни бръсне за слива, погледнато исторически, дипломатически, че и по човешки.
Което ни подсеща, че спешно трябва да се свика КСНС по въпроса за Турция. Но не за нейното присъединяване към ЕС, а за нашето присъединяване към нея. Процесът вече е напреднал доста, съдейки по скоростта и желанието, с които връщаме имотите на османската империя. Това ни приближава към деня, когато Кърджали ще осъмне с турски танкове, а Разград - с въздушен десант. За да защитят демокрацията и правата на българските турци, не за друго. Дали тогава Бари ще се обади на Володя? А дали Володя ще вдигне, ако някой му звънне от "Дондуков" 2?
Всъщност колко му е да се преразгледа един стар договор като Санстефанския? Нищо работа.
Ето така се отразяват световните събития на нас понякога.