Копие на вятърната мелница от Несебър - в центъра на гръцко градче
Неа Месемврия е едно от местата в южната ни съседка, където живеят потомци на преселници от най-известния български полуостров. Преди дни кметът на Несебър Николай Димитров представи там и в Солун възможностите за поклонически туризъм .
Димитров промотира проекта "Духовен път", който включва маршрути в Стария град, разкриващи различни места от богатата история на Несебър. В рамките на проекта се осъществява реконструкция и реставрация на едни от най-красивите църкви на полуострова.
Потомците на преселниците от Несебър проявяват голям интерес към града и неговата история, очакваме много от тях да посетят града, когато проектът бъде готов, коментира Димитров след визитата си.
Поклоническият туризъм като приоритет от развитието на културното сътрудничество бе тема на срещата с Йоанис Бикос, кмет на община Халкедон, където се намира и Неа Месемврия.
Несебърският кмет отправи покана за гостуване към своя гръцки колега, когато ще бъде обсъден и окончателно подписан договор за сътрудничество между двата региона.
Димитров бе гост на официалната церемонията в конферентната зала на 5-звездния хотелски комплекс "Гранд хотел Палас", на която получи един от двата почетни плакета, връчен му от областния управител на Солун Апостолос Зизикоста.
Другият бе връчен на епископа на Амория Никифор, представител на Вселенския патриарх Вартоломей.
На церемонията бяха отличени 82 души, които имат заслуга културното дружество на Неа Месемврия да получи престижна награда на Атинската академия на науките.
Отличието за несебърския кмет е за изключителния му принос за развитие и обогатяване на връзките и сътрудничеството между жителите на Несебър и потомците на бежанците от 1924 г., заселили се в Неа Месeмврия, подчерта председателят на културното дружество Лефтерис Маргаритис.
Сред отличените експерти бе и Ефтелпа Теоклиева-Стойчева, доктор на историческите науки от община Несебър.
В Неа Месемврия кметът Димитров посети двете действащи църкви "Св.Атанасий Велики", построена през 1858 г. и "Св.Успение Богородично",чиито строеж започва с дарения на бежанците от Несебър през 1929 г.
В сградата на културното дружество той се срещна и с представители на местната общественост. Председателят на дружеството Лефтерис Маргаритис получи от кмета пейзаж от порта в Стария град, нарисуван от доайена на несебърските художници Радослав Ралев. Добави Коментар