Професор отхвърля историята за смъртта на Хаджи Димитър, иска ДНК-експертиза
Според официалните исторически данни, Хаджи Димитър и трийсетина от неговите четници водят последния си бой на 18 юли 1868 г. Войводата е убит по време на тежкото сражение и след това погребан. Тялото му обаче никога не е откривано под Бузлуджа.
84-годишният Христо Свинарски обаче твърди, че неговият дядо Христо Николов Свинарски, който бил овчар, заедно с други овчари от село Свежен, се е грижил за ранения комита.
“Моят дядо и Чолу Събев са хранили Хаджи Димитър в дълбоко дере. Там са го вардили, за да не го види някой. Носили са му ядене и лекарства. Не са знаели обаче с какво да го лекуват. Носили са му от селото каквото имат. Много от хората не са знаели, че има тука скрит човек”, каза Христо Свинарски пред камерата на бТВ.
Според кметския наместник на селото Валентин Дойчинов, Хаджи Димитър е ранен след боя на четата на връх Бузлуджа и е пренесен от негови другари до връх Кадрафил край Свежен.
“Там в продължение на един месец е хранен, гледан, превързани са му раните от свеженски и мраченишки пастири”, уверява Дойчинов.
Краеведът проф. Радка Колева разкри, че тялото на Хаджи Димитър след смъртта му е било обезобразено, за да не бъде разпознато от турците.
“Неговите четници са махнали изографисания лъв и надписа „Свобода или смърт" от ръцете му. Те са ги изрязали. Изрязали са и слабините на войводата, за да не разберат башибозуците, че е християнин. По този начин оцелелите четници са спасили близките български села”, коментира проф. Колева. Според нея, тялото на войводата е заровено в шумата, а след Освобождението е погребан на връх Кадрафил. През 1882 г. митрополит Геврасий пък извършва опело на костите и ги погребва в двора на свеженската църква.
“Майката на Хаджи Димитър го познала по черепа. Липсвал един зъб, който войводата загубил още в младежките си години. Има документи за погребението в Свежен и за това как майка му разбира, че неговите кости са там.. Останките на Хаджи Димитър са пренесени в Сливен и са погребани в църквата „Свети Никола" в двора на училището”, каза още проф. Радка Колева. Добави Коментар