Хора на ПИБ изплуват зад офшорката, която притежава „Бургаски корабостроителници”
Ключови думи:
бургаски корабостроителници, пиб, първа инвестиционна банка, красимир атанасов, владимир котларски, хюнас инвестмънс лимитид
Служители на Първа инвестиционна банка са свързани с двете офшорни компании, които една след друга придобиват акциите на получилите вече скандална известност „Бургаски корабостроителници”. Преди два дни директорът на бургаския клон на ПИБ Димитър Иванов и заместникът му Николай Янков се срещнаха с четирима представители на уволнените корабостроители и се опитаха да ги убедят да не се събират пред сградата на ПИБ, защото банката няма нищо общо със завода, а с протестите си те незаслужено уронвали нейния авторитет и отблъсквали нейните клиенти.Наистина ли обаче банката няма нищо общо със завода?
След тази среща изтече една много любопитна информация – кой притежава в момента акциите на „Бургаски корабостроителници”. Това е офшорната компания „Хюнас инвестмънтс лимитид”, която се представлява в България от Петър Антонов. Едно по-внимателно проучване обаче разкрива, че между ПИБ и офшорката съществува топла връзка и банката вероятно не е само кредитор на корабостроителницата, за какъвто се представя, а нещо много повече.
Какви са фактите – през март 2013 година акциите на „Бургаски корабостроителници” се придобиват от офшорната компания „Плайнвю оперейшън лимитид”, която е регистрирана на Британските вирджински острови. Дружеството се представлява от Анастасия Темистоклеус Йоанидис, а пълномощници на офшорната фирма по сделката са Мартин Манолов Стоянов и Красимир Венциславов Атанасов.
Само няколко месеца по-късно на сцената се появява въпросната „Хюнас инвестмънтс лимитид”, която сега се представя на протестиращите като официален собственик на завода. Компанията е регистрирана на 15 март 2013 година, но в друга офшорна зона – Република Сейшели. „Плайнвю оперейшън лимитид” прехвърля акциите на „Бургаски корабостроителници” на "Хюнас". Смущаващото в случая е това, че „Хюнас” се представлява не от кого да е, а от познатата вече Анастасия Темистоклеус Йоанидис, т.е. и двете офшорки – продавачът и купувачът – се представляват от един и същи човек – въпросната Анастасия. Съвпадение има и при пълномощниците на „Хюнас” по сделката - това са Владимир Георгиев Котларски и Красимир Венциславов Атанасов, който играе същата роля и при първата продажба.
И тук идва най-интересното – и Владимир Котларски, и Красимир Атанасов са служители на Първа инвестиционна банка. Те имат официални трудови договори с ПИБ, от които се вижда, че са високо платени мениджъри, т.е. в прехвърлянето на акциите на завода от една офшорна компания в друга основна роля са играли хора, не просто свързани по някакъв далечен и опосредстван начин с ПИБ, а директно нейни щатни служители.
На срещата с четиримата представители на протестиращите директорът на ПИБ – Бургас Димитър Иванов обаче някак е пропуснал да съобщи тези важни подробности. Това навежда на мисълта, че тази среща е просто поредния опит да се хвърли прах в очите на уволнените и останали без работа корабостроители, а тяхното недоволство да се насочи в грешна посока.
Преди по-малко от седмица изпълнителният директор на „Бургаски корабостроителници“ АД Деян Дянков се опита да вкара хората в друга заблуда - че лицензът на завода бил отнет. Наложи се лично директорът на „Морска администрация” в Бургас Живко Петров да опровергава това твърдение.
„Искам да уточня, че не става въпрос за лиценз, а за Удостоверение за експлоатационна годност. При това то засяга само дейността на пристанището в завода, което е едва 8,5 дка, а не цялостната му дейност. Общата територия на корабостроителницата е над 600 дка. Това удостоверение е валидно към момента и срокът му е до месец май или юни“, каза тогава Живко Петров.
Отчаяните бургаски корабостроители не получиха надежда и от срещата си със социалния министър Хасан Адемов и заместникът му Лазар Лазаров, които бяха в Бургас. Адемов им обясни, че държавата не може да се намесва в частни трудови спорове между работници и работодатели, защото ще има проблем с ЕС.
В петък уволнените отново ще протестират пред сградата на ПИБ.
4
Коментара по темата
4.
Тренчев
27.01.2014 17:05:09
Синдикатите са там където има манги! За банките мълчим а те си знаят работата - на техните фирми си дават кредити после тези кредити стават лоши, после ги прехвърлят пак на техни хора и накрая ти вземат и земята. Така стават големите игри - вижте по-добре кой седи зад Първа инвестиционна банка и това не са ли едни и същи хора които управляват и държавата.Също като с Корпоративна търговска банка,делят си България между едни и същи хора
3.
Иван Георгиев
27.01.2014 15:15:22
Къде са синдикатите?
2.
Най-после..
27.01.2014 14:32:11
Написахте нещо и против банките. Ами че то е елементарно, че те са в основата на фалитите и безработицата. Министър Стойнев преди няколко дни заяви, че в EU спасявали банките, а не бизнеса. Откри Америка! От години и Кругман, и Рубини, и Бернанке повтарят на Европа да спасява бизнеса, но кой да чуе. А у нас е още по-тежко. Пълен диктат на банките.
1.
Рейса
26.01.2014 11:35:44
"...държавата не може да се намесва в частни трудови спорове между работници и работодатели, защото ще има проблем с ЕС..." какво повече да говорим, значи ние имаме ли държава или сме тотално контролирани от ЕС. Хората да хапват тревица и камъни, щото видиш ли ти в държавата в която живеем няма кой да ни помогне. Явно трябва да извадим "другите" аргументи и чак тогава ще ни чуят, нали? Те само на ловците пушките са остатъчно за революция...