Британски бизнесмен: Предпочитам българи и румънци, нашите са мързеливци
Собственик на таксиметрова фирма от Нюпорт споделя, че е бил принуден да наеме две трети от своята работна сила от Източна Европа – защото британците са прекалено мързеливи и единственото, което ги интересува, е как да се докопат до помощи, но не и да работят.
Бизнесменът Тери Спунър, на 42 години, критикува разглезеното британско общество. Според думите му, местните шофьори предпочитат да вземат държавни подаяния, вместо да си намерят работа. Той се принудил да наеме български и румънски шофьори преди 18 месеца, защото нямало нито един местен, който да се кандидатира за работа.
Освен всичко друго, Спунър твърди, че работната етика на източноевропейците е на десет пъти по-високо ниво, отколкото на местните работници, които са били известни с кръшкането си от работа и шикалкавенето. Шефът на таксиметрова компания казва, че се е принудил да търси имигранти за работа в компанията си след многомесечни безплодни опити да наеме местни.
Днес Спунър, започнал бизнеса си със своята съпруга Ема преди 14 години, казва: Трудно ни беше, а проблемът идваше и от там, че ние много трудно наемахме източноевропейците, защото ограниченията за работа и оформянето на документите ни спъваха. За персонал от местни и дума не можеше да става.
Според него, проблемът с обезщетенията и помощите не е в това, че ще ги взимат чужденци. По-скоро те са разглезили местните, които предпочитат да си взимат парите за безработица, вместо да се хванат на някаква работа.
Спунър е много доволен от източноевропейските си работници. Те са висококвалифицирани, съвестни и усърдни. В родината си са работили за 300 евро на месец, пари, които при него изкарват за седмица, за разлика от мързеливите му по неговите думи сънародници, които не намират смисъл да ходят на работа при щедрите подаяния, които получават от държавата.
Междувременно, ежедневникът отбелязва, че три четвърти от британците са противници на имиграцията, но в сравнение с 2011 г. отношението им се е променило в детайлите. Вече по-малко хора мислят, че миграцията е лоша за икономиката на страната – днес цифрата е 47% срещу 52% преди две години – според последни изследвания на обществените нагласи. Добави Коментар