Двама бивши министри на Станишев в листата на АБВ?
Двама бивши министри от кабинета на Сергей Станишев се спрягат като най-вероятни участници в т.нар. листа на Георги Първанов за изборите за Европейски парламент през май. Това са евродепутатът и бивш вицепремиер Ивайло Калфин и бившият министър на здравеопазването Евгений Желев. Разговори се водели и с Татяна Дончева, която неотдавна напусна БСП.
Очаква
се във вторник в НДК официално да бъде обявено, че ще има паралелна
лява листа за евроизборите. Тя се свързва с името на президента
(2002-2012 г.) Георги Първанов и неговата "размразена" инициатива АБВ
заради критиките му към лидера на БСП Сергей Станишев. Най-пресният
случай е позицията на АБВ, подписана от Първанов и Калфин, срещу
поведението на червената партия по скандала с Волен Сидеров.
Самият
Първанов категорично нямало да участва в листата, за да не бъде изключен
от БСП. Според устава на столетницата най-тежкото партийно наказание се
налага при участие на член на БСП в паралелни листи или работа срещу
партията на избори. Затова организационният секретар на БСП Красимир
Янков коментира вчера намеренията за паралелни листи: "Ако е така,
подобно поведение е несъвместимо с членство в БСП - пише го в устава."
Организационната работата около формирането на списъка за евроизборите вървяла с пълна пара, в събота и в неделя имало срещи на съмишленици в НДК, повечето от които свързани с АБВ. Първоначално сред номинациите бил и друг бивш вицепремиер - Костадин Паскалев. Според участници той отпаднал, защото "не можело да му се има доверие".
Съмненията към Паскалев се подклаждали от поведението му по време на кампанията за местни избори през 2007 г. Той опънал нервите на партийните си другари, като създал у тях впечатление, че ще се кандидатира за столичен кмет, но в последния момент отказал, оставяйки ги без резервен вариант.
На сбирките
били обсъждани два варианта какви да са номинациите за евродепутати -
граждански от името на АБВ или партийни. Плюсовете на първия вариант
били, че формално това не е паралелна на БСП листа и следователно от
"Позитано" 20 биха имали по-малко аргументи да изключват партийни
членове, участници в този сценарий.
Самият Калфин дал друга идея - да се използва регистрацията на Политическото движение "Социалдемократи", чийто бивш председател е Николай Камов. Калфин също членуваше в движението. Нито Камов, нито сегашният лидер на ПДС Лъчезар Шиков обаче имали намерение да се кандидатират за евродепутати.
Паралелната лява листа може да вкара трима, дори четирима души в Европарламента, убедени са участниците в инициативата около бившия президент. Кураж им давали изследвания на социолози, според които "партия на Георги Първанов" можела да вземе около 18% на изборите. Станишев също бил запознат с това изследване.
В навечерието на Нова година, на 30 декември, соцлидерът предложил на Калфин да води листата на БСП за евровота, както бе през 2009 г. Калфин обаче бил дал дума на Първанов.
В друга медия-
"Бившите депутати от БСП Татяна Дончева и Румен Петков, които се смятат за приближени на Георги Първанов..." Ето примери как медиите пращат и внушават грешни послания към масите и формират неправилни реакции. Точно както на 11 май бяха главните проводници на противозаконната акция, довела до окупирането на властта от БСП. Ако някой работи за доброто на държавата, не е от средите на БКП/БСП, а тези които имат смелостта да излязат от редовете й и открито да заяват позициите си. А това не са Първанов и сие, които имат активна роля за това, което е Партията и държавата сега.
Дончева не е от тях и ако БКП/БСП се вслушваше през годините в гласовете на такива като нея, а не ги смачкваше и унищожаваше, БГ щеше да е добро място за живеене. Нещо, което сега изобщо не може да се каже, а и топящата ни нация го доказва.