Жителите на кв. Крайморие: От 30 г. не е сменена и една плочка, обявени сме за квартал, а сме едно село
Жителите на кв. Крайморие препълниха залата на местното кметство за общественото обсъждане на бюджета за 2014 г. За разлика от живеещите в центъра бургазлии, които бяха в камерен състав от трима души в огромната зала на Дома на нефтохимика, крайморци дойдоха и имаха десетки искания, освен това ясно заявиха, че вече не вярват на обещания.
Кметският наместник в кв. Крайморие Диана Димитрова припомни какво е направено за квартала през изминалата година. Зам.-кметът по здравеопазване Лорис Мануелян пък очерта параметрите на бюджета за следващата година и изброи важните проекти за Община Бургас, които ще бъдат изпълнени. На срещата присъстваха още шефът на дирекция „УКОРС” Веселин Василев, както и общински съветници.
Хората изредиха проблемите си и заявиха, че вече не вярват на обещания |
След като на няколко пъти беше прекъсван от присъстващите с думите „За Крайморие говорете, ако не – да си ходим”, зам.-кметът даде думата на залата. Стана ясно, че в кв. Крайморие искат най-сетне да бъде създадена дълго обещаваната здравна служба, към която да има още стоматолог и аптека. Д-р Мануелян обясни, че процедурите са забавили създаването й, но тази година ще бъде готова, средствата са предвидени и проектът е готов. Той добави още, че Община Бургас ще инвестира в инфраструктурата на квартала. Ще бъдат изградени 12 км водопровод, който ще обхване близо 1000 къщи; 11 км битова канализация и 5 км тръбопровод – от кв. Крайморие до Бургас. Като за целия УПИ в кв. Крайморие са предвидени 18 млн. лв.
Веднага, след като залата чу тези цифри, един от жителите на квартала стана и обрисува мрачна картина. „Всяка година слушаме едни и същи обещания и си оставаме с канцерогенните етернитови тръби. Водата е отровна, пием отрова и ни мъчат страшни болести като рак, докога? Бяха отпуснати средства по програма ИСПА – къде отидоха”, попита той. Освен това от ВиК идват всяка седмица да копаят и оставят дупки по улиците, добави мъжът.
Имайте малко търпение, това са бавни и тромави процедури, призова д-р Мануелян.
„Вижте проектобюджета за 2012 г. – 22 млн. лв. са били предвидени за инвестиция в кв. Крайморие, през 2013 г. зам.-кметът Красимир Стойчев каза, че тук ще бъдат усвоени 26 млн. лв.”, заяви на свой ред добре запозната жена от квартала. Години наред в Крайморие не се прави нищо, ние не сме малоумници. Ние сме забравени от Бога, какво е направено за Крайморие, продължи с въпросите тя. От 30 години не е сменена и една плочка, обявени сме за квартал, а сме едно село, добавиха други присъстващи. Както Бургас кандидатства за евросубсидии, така трябва да кандидатства и Крайморие. Повече държите на Сарафово, отколкото на Крайморие, обясни друга жена.
Друг жител, който има малък хотел в квартала, постави въпроса за високите данъци, които мъчат хората в квартала. „Надценени сме като възможности за туристи. Тук идват най-бедните почиващи, а плащаме 250 лв. патентен данък за стая за двама”, добави той и обясни, че в Созопол и другите скъпарски курорти таксата за това е между 50 и 60 лв. Жителите на Крайморие са пратили запитване до Общината по този въпрос. „Отговорът беше, че Общинският съвет не е разрешил намаляването на таксата. Може ли да 40 дни сезон да ни искат по 250 лв. на стая. Нощувките при нас са по 10 лв., понякога даваме стаи дори по 5 лв.”, обясниха хората.
Друг мъж пък постави въпроса за това, че цялата главна улица в квартала е забранена за паркиране с обяснението, че автобусът не може да завива. Той поиска да бъде предвиден терен за голям обществен паркинг, за да не се създава дискомфорт сред живеещите в квартала и най-вече за туристите. „Бившата кметица се опитваше да стане шериф на Крайморие и на своя глава постави знаците. Паркирането е забранено от 3 години, преди нямаше ли проблем с автобуса. Общинският съвет и Комисията по транспорт такова решение не са вземали, не е повдиган дори въпросът”, обясни мъжът. Шефът на УКОРС Веселин Василев посъветва жителите на квартала да подадат заявление до комисията по транспорт, за да бъде разгледан този въпрос.
Предложения имаше и от живеещите в местността „Пода”. Сред техните искания бе да бъде създадена пешеходна пътека от Крайморие до „Пода”, за да могат туристите да се придвижват безопасно до защитената местност. Те поискаха да бъде предвидено почистване на снега по улицата, както и тя да бъде преименувана на ул. „Пода” за улеснение на кореспонденцията с тях. Най-наболелият проблем за жителите на „Пода” обаче се оказа липсата осветление, както и на пасарелка на главния път, където е спирката, а това принуждава хората от 8 семейства да прескачат ежедневно мантинелата с риск за живота си. „На това място вече има три жертви, трима души са убити, три паметника са поставени, какво още трябва да се случи, за да поставят пасарелка там”, питат хората.