Залива ни опасен популизъм. Политици ни говорят с езика на омразата, опитват се да ни върнат в 19 и 20-ти век
Димитър Димитров е съпредседател на Общобългарска фондация „ТАНГРА ТанНакРа”, издала множество книги безценни за българската история. Той е и секретар на Сдружение Дружба „Родина“. В дни на множество скандали с изопачаването на българската история и религиозно противопоставяне между българите, раждането на нова политическа сила ПОМАК Димитър Димитров разговаря с репортер на Флагман.бг. по актуалните политически въпроси за опасните тенденции в българското общество
- Има определени хора, които продължават да живеят в миналия и по-миналия век и сега се опитват да се правят на обществено интересни личности с езика на омразата, на противопоставянето. Затова явно не им стигат нещата от нашето обременено минало, което е между исляма и християнството, между българи и османци, българи и турци, в годините на робство и годините след възстановяването на Българската държава от 3 март... Има хора, които живеят с носталгията към Османската империя и тези хора не могат да се примирят с живота, който ни се очертава да живеем – в 21 век, на приятелство и сътрудничество с Турция, с българските граждани от турски произход, с хората от различни вероизповедания и затова спекулират с исторически събития и факти и измислят лъжи.
- Опасно ли е това?
- Изключително опасно е. Тези хора трябва да ги посочим и да изобличим лъжите им, да ги дискредитираме пред обществото – както пред българите, така и пред турците и пред световната общност. Защото тези хора живеят от лъжите и манипулациите. Това е изключително опасно. Трябва по-бързо да направим това като общество - не само българските учени, трябва да го направят и турските учени, както и да информираме нашите европейски партньори.
- Какви са сценариите, които виждате, за развитието на тези процеси в следващите няколко месеца?
- Нашето общество в момента е в криза. Трябва да го успокоим и да започнем съзидателен труд, тъй като голяма част от хората се борят за залъка си, за хляба, за работното място, за сигурността, за децата си. На битово ниво съседите, независимо от какъв етнос са, независимо каква религия изповядват, живеят като приятели. Помагат си в тези трудни времена и жалко е, че има отделни хора, които се появяват, за да извличат дивиденти или да се правят на интересни, ужасното е, че това става с лъжи, с измама.
- Кажете имената на тези хора?
- Доц. Хюсеин Мемишоглу, който е изписал толкова много лъжи в неговата книга за историческото минало на помаците. Друг е самозвания академик – Петър Япов. Също така и г-н Ефрем Моллов от ЕИ ПОМАК в неговата книга, която представи преди 2 години, той спекулира с измислено интервю на Дейвид Камерън пред Би Би Си, което сатанизира България и българската държава. Това са само част от хората, които правят това. Не знам, кой и как ги мотивира.
- Кой е автор
на книгата „Турците в България“ и
какво ще кажете за текста, в който се
казва, че останките на хилядите турски
войници загинали край Плевен, са изровени
и са продадени за тор във Великобритания?
- Тази книга е издание на „Вагабонд медиа“, в която на фона на Панорамата в Плевене тиражирана една огромна лъжа, че труповете на турските войници, загинали край Плевен, по-късно са били изровени и продадени на английска фирма за тор. Тази лъжа е публикувана и на английски език, за съжаление книгата бе представена пред Дипломатическия корпус в България и е изпратена по целия свят. Източника, на който се позовават издателите е от Енциклопедия „Ислямика“, по текст на холандския османист проф. Микаел Кил. Със съдействието на БАН бе разкрита тази лъжа. За мен остава открит въпроса защо трябва да се измислят такива неща, които да сатанизират България, които да всяват омраза между българи и турци, между България и Турция.
- Ще сезирате ли прокуратурата?
- Прокуратурата трябва да се самосезира. Ние искахме да направим книга за пътя на труповете от Плевен до Великобритания, тъй като бяхме възмутени как е могло така да се постъпи с тленните останки на турските войници, загинали край Плевен и че някой след това ги е изровил и ги е продал за тор за британското земеделие. И тръгвайки от това, ние разкрихме пътя на една лъжа.
- Потърсихме от тях информация за труповете на турските войници. Мълчанието означава, че нищо не знаят. Търсихме съдействие и от Турското посолство и от Руското посолство. Мълчанието беше пълно. Още не сме ги информирали за окончателното становище на БАН по този въпрос, за тази лъжа. Мисля, че това ще стане в най-близко време. Ще видим как ще реагират.
- Разкажете какво представлява Дружба „Родина“ ?
- Дружба „Родина“ е организация, която събира българите с различни вероизповедания. Искаме да живеем в мир, разбирателство и сътрудничество, независимо каква религия изповядва всеки от нас. Организацията е създадена на базата на идеите на Дружба „Родина“ от 1937 г. и това, което са направили нашите сънародници през онези години. За съжаление тази организация е посечена от БКП след 9 септември. Ние я възстановихме през 2009 г. като сдружение с частна полза между християни и мохамедани и работим почти по Устава, който те са имали. Не случайно и първата книга, която издадохме със заглавие Дружба „Родина“ – спомени за бъдещето“. Това, което са казали нашите сънародници тогава, важи с пълна сила днес. Тази организация сега е възстановена. С трима съпредседатели - акад. Георги Марков и двама българи мохамедани – единият от Кърджали, другият – от Рибново. Сдружението работи като културно-просветна организация. Вече сме издали 11 книги. Дейци на Дружба „Родина“, които са съдени и преследвани от комунистическия режим, бяха реабилитирани и станаха почетни граждани на Пловдив, Велинград и Смолян.
- Коректно ли е да говорим за членска маса при вас и ако е така колко членове имате?
- Дружба „Родина“ сега изгражда своите клонове. Ние не държим на масовостта на организациите – в един клон на нас ни стига да има и 5 души, защото организацията е културно-просветна, а не политическа. Информацията за организацията, за българите мохамедани, за нашето добруване през 21 в., желанието ни е тя да стига до повече хора, които да станат нейни симпатизанти.
- Не е ли нужна по-умерена позиция, според Вас, и навлизането на една партия от подобен тип в българското политическо пространство?
- В България има
няколкостотин политически партии. Това
е трудна тема, защото „политика“ и
„фондация“ стана мръсна дума. Голяма
част се правят на умерени партии, но
когато започнат изборите, забравят
всичко, само и само да вземат повече гласове. Това ни води надолу и
назад. Затова Дружба „Родина“ ще остане
една патриотична българска организация,
която да работи с всички политически
партии и с всички законно избрани
правителства за добруването между
хората, толерантността между религиите.
Всеки да носи, каквото иска име, да
изповядва, каквато иска религия, но да
спазваме законите на нашата държава,
да бъдем предсказуеми партньори на ЕС
и като държава, която е член на НАТО. Да
бъдем почтени в нашите взаимоотношение.
- Имате ли клон в Бургас и кой е неговият лидер?
- В Бургас нямаме
клон, но при срещата ни със специалисти,
историци, хора от Държавния архив,
Регионалната библиотека и музея се
породи идеята да се направи клуб на
истината, за тези неща, за които говорим,
да стигат до повече хора. Дезинформацията
в публичното пространство е огромна
опитваме с помощта на нашите учени от
БАН, в СУ да реагираме. За съжаление
обаче в медиите трудно намираме място.
- Трябва ли обществените медии – БНТ и БНР да бъдат основна трибуна на коментарите по тези теми?
- Би трябвало, но засега виждаме, че това не се случва. В тези медии хората трябва да получават всестранна информация от всички гледни точки, а не като сега в случая – на по-кресливите и по-лъжливите.