За закона, прокуратурата и тайния меценат на Сидеров
Така лидерът на Атака и председател на парламентарната комисия за борба с корупцията Волен Сидеров обясни пътуванията си в чужбина, станали пословично известни в края на годината покрай изтеклите негови снимки от луксозен парижки хотел, Венеция и Куба. Впоследствие от хотел Four Seasons Hotel George V потвърдиха пред "Нова телевизия", че Волен Сидеров е бил техен гост и престоят му е струвал 15 хил. евро.
Преглед на декларациите на Сидеров по Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни и други длъжности от 2007 г. насам показват, че той никога не е декларарал пътувания в чужбина, които са платени от друг. Според чл.3, ал.2 от закона "На деклариране подлежат дадени обезпечения и направени разходи от или в полза на лицата по чл. 2, ал. 1 и 3 с тяхно съгласие, когато те не са платени със собствени средства или със средства на институцията, в която заемат длъжността, за: 1. обучение; 2. пътуване извън страната; 3. други плащания с единична цена над 500 лв."
Във всичките подадени от лидера на Атака декларации графата "Направени разходи от или в полза на декларатора, неговия съпруг /съпруга/ или ненавършилите пълнолетие деца с тяхно съгласие, когато те не са платени със собствени средства или със средства на институцията, в която заемат длъжността", е празна.
В средата на ноември бившият зам.-председател на парламента и депутат от ДПС Христо Бисеров получи няколко обвинения, едно от които беше именно защото в декларацията си пред Сметната палата е "затаил истина", като не е декларирал банковите си сметки в Швейцария.
Ако държавното обвинение е последователно в действията си, би трябвало да разследва и Сидеров, който на практика призна в националния ефир, че е затаил обстоятелства в декларацията си.
Съвсем друг е въпросът дали можем да очакваме такъв ход от прокуратурата. Разследванията за корупция и в частност тези срещу депутати, министри и магистрати са поверени на специализираното звено в Софийска градска прокуратура (СГП), което се ръководи от зам.-градският прокурор Роман Василев.
Активностите на прокуратурата са съобразени с политическата конюнктура и най-често разследванията са насочени срещу политиците в опозиция, а в случаите когато се "удря" някой от управляващите, то по-скоро изглежда като разчистване на сметки отколкото за борба срещу корупцията. Така например няколко дни преди Бисеров да бъде обвинен, очевидно информиран за разследването срещу него, той подаде оставка от всички ръководни постове, които заема.
Преди време пред bTV главният прокурор Сотир Цацаров изрази несъгласие с подобни критики, като в своя защита изброи разследванията срещу депутати: "Ами досега са повдигнати следните обвинения, или досега са искани имунитети, хайде да ги изброя така: два на депутати от ДПС; един на лидера на БСП и три на господин Цветанов." Това което Цацаров не казва е, че с изключение на разследванията срещу Цветанов, всички останали са от времето когато БСП и ДПС бяха, хм, в опозиция.
3
Коментара по темата
3.
atakist
02.01.2014 17:16:52
АТАКА--ПОБЕДА
2.
Махно
02.01.2014 10:34:44
Ей атакис нещастен много ми се иска да те атакувам изодзад без грес.Мръсна турска подлога се оказа ямболския селянин Боленчо.Партия Атака е създадена от рязания ДС аген Доган за да сее страх сред тъпите турци и да гласуват за него.Зделката струваше 1000000 долара.От тогава насам Доган и Болен диктуват политиката на нас-тъпите българи.На оръжие братя.Няма оправия,и прокурора е техно мекере.
1.
атакист
31.12.2013 16:43:04
Мачкай ги Волене,,само ти остана опозиция,с теб сме.Другите всички са били на софрата--ВЕЧЕ 25 години..