Казаци вдигнаха 9-метров кръст във възрожденска Елена
Инициативата бе на казашките полковници Александър Ручкин, представител на президентския фонд на Русия “Закон, справедливост, милосърдие”, и Георги Владев, председател на сдружение “Единен казашки съюз” - България. Преди дни двамата присъстваха и на официалното откриване на монумента във формата на православен кръст. “Казашкият кръг е най-висшият форум на казачеството за четиригодишен период.
Последният такъв е проведен преди 95 години в град Дон. За по-малко от двете години работа в България съюзът, освен мемориалния комплекс край еленското село Долни Марян, строи още и социални центрове, открива спортни площадки и др. В България има осем казашки общности, обединени от православието”, разказа председателят на сдружението Георги Владев. Той обяви официално двете следващи стъпки, които дружеството планира да реализира в Елена. Първата им акция ще бъде реконструиране на елементи от храма “Успение на Пресвета Богородица”, който е паметник на културата с национално значение.
Втората инициатива е изграждане на паметник на генерал-майор Домбровски, чийто отряд от 5000 души спира турската армия в боевете край Елена и Марян в Руско-турската освободителна война. До „Казашкия кръст“ край Долни Марян вече има изграден и параклис, посветен на героизма на Трети ескадрон от 13-и Орденски полк, чийто воини до последно се сражават и загиват, отбранявайки българските селища в района на Елена.
Там еленски свещеници отслужиха заупокойна служба в памет на загиналите, а на паметника бяха положени венци и цветя.
Икона “Свето Преображение Господне” от името на “Единен казашки съюз” бе дарена на манастир в съседство. Тя бе поднесена от старейшините на сдружението. На събитието присъстваха Андрей Малакей - аташе към Генералното консулство на Русия в Русе, Александър Ручкин - казашки полковник от Великата донска войска и изпълнителен директор на руския фонд “Закон, справедливост, милосърдие”, депутати, гости от общини-партньори и др. За провеждането на Първия казашки кръг бяха получени 80 приветствия от 26 държави от целия свят. Мероприятията по повод високия форум приключиха с приемането на устав и вътрешен правилник на сдружението.
Казашкият кръг в България е създаден официално на 18 октомври 2012 г. с благословията и съгласието на Руската и Българската провославна църква. “Казачеството е най-свободолюбивата етносоциална общност от всички общности, които са населявали Русия. Православието винаги е било не просто вяра, а фундамент на целия казашки живот. Например, всички решения на казашкия сход - техния висш орган на управление, се приемат изключително в присъствието на свещенослужители на Православната църква. Без молитва и благословение, казаците не пристъпват към нито едно дело.
Техни части доблестно са се сражавали за Освобождението на България от турско робство. В чест на много от тях, навеки останали в българската земя, тук са поставени паметници. Техните потомци, живеещи в България, не забравят за Отечеството на своите предци и продължават с вяра и правда да служат на Православието”, съобщава в официалния си сайт Светият синод на Българската православна църква за събитието по учредяването на казашкия съюз в България.
Добави Коментар