Нана: Здрава съм, но споменът за рака на гърдата е като белег за цял живот
„Предпочитам да казвам, че съм в ремисия, не здрава, защото твърде скоро имах проблеми и освен това за хора като нас споменът за тази страшна болест остава като белег за цял живот. Затова не обичаме да говорим, че сме преборили рака, че сме оздравели. Нужно е да сме по-смирени. В началото на ноември направих пълни изследвания и те показаха, че съм чиста. Продължавам обаче да си пия лекарствата”, сподели Нана.
“Създадох това място, защото осъзнах, че имам нужда, след като толкова много говорих за това, през което минавам, да продължа този контакт с хора като мен. Осъзнах, че това ми помага, а и може би е от полза за тях”, добавя водещата.
На стените на клуба на фондацията висят нейни снимки от фотосесия на списание Ева. Перуката и шапката, които е носила докато е била без коса заради химиотерапията стоят като болезнен спомен в стаята. Силната Нана не може да сдържи сълзите си докато разказва как идеята за фондацията се родила докато се борила със страшната болест.
“Искам да посветя фондацията на баща ми, който почина от рак на гърдата, и на моята приятелка от Самоков Мариана. Тя почина на 11 август. Отиде си от същата болест на 49 години”, добавя водещата, плачейки.
“Много си харесвах шапката, макар че моите колеги ми викаха червената шапчица. Те използваха всяка възможност да ми се подиграват, но това ми вдигаше духа. Перуката пък я купих, когато се наложи да се подстрижа и да започна химиотерапия. Дълго време я избирах. След две предавания и след един по-специален гост, който така ме прегърна, че ми натисна перуката и усетих как се свлича от главата ми, реших, че повече не мога да я нося”, споделя водещата на “Съдебен спор”.
“За една перука държавата отпуска 100 лева, но тези средства обикновено не са достатъчни. Моля дамите, които имат перуки в запазено състояние и те не им трябват, да се свържат с нас и да ни ги дарят, за да ги дадем на жени, които имат нужда от тях”, призова Нана.
Психологът Нина Топалова, която също се е преборила с диагнозата “рак”, ще работи във фондацията и ще помага на болните жени безплатно.
“Преживях рака и ето вече 8 години аз съм жива и се усмихвам на живота. Здрава съм благодарение на това, че се доверих на лекарите и си направих операция. 17 години си носих бучката и се страхувах. А страхът не никак добър съветник. Обичайте се и харесвайте тялото си, защото е установено от психолозите, че жените, които имат негативно отношение към гърдите си и към майчинството, обикновено се разболяват. Диагнозата “рак”, не е диагноза “смърт”, каза пред камерата на Нова телевизия Нина Топалова. Тя сподели, че две нейни приятелки са скрили от мъжете си болестта си и дори са се оперирали без те да разберат.
“Не трябва да е така. Болните мислят първо за другите, а после за себе си. Когато отиват на операция казват, че искат да се излекуват, защото трябва да се грижат за близките си. Разберете, че първо трябва да се погрижим за себе си! Само ако обичате себе си, може да бъдете полезни. Затова много се възхищавам от Нана. Още от самото начало следя нейната история. Тя е изключително борбена и много силна. Казах й, че трябва да обича своя рак и да е приятел с него, а тя ми отговори, че не може да е близка с врага си и трябва да го изгони, защото го ненавижда”, добавя психологът.
Всеки, който се нуждае от помощ, може да се свърже с нас на телефон 0878161718, каза Нана. Добави Коментар