Рибари от Ченгене скеле се молят на Свети Никола да ги избави от каръка
“Ние сме тук, за да помолим нашия закрилник Св. Никола да ни помогне следващата година да е добра. Тази беше нулева”, каза пред камерата на бТВ Димитър Янчев, след като репортерът Лора Стаматис му зададе въпроса дали морето е било щедро към него и колегите му през тази година.
Чорбата, която мъжете от рибарското селище приготвят за празника, изглежда много апетитна, защото в нея няма пангасиус и др. екзотични екземпляри, уверява кореспондентът на бТВ.
“Хубавата чорба става от много видове риба. В нея има и чернокоп, и попче, и сафрид, и барбун. Затова е изключително вкусна. Има секрети, които не издаваме”, добавя потомственият рибар. Негови приятели обаче разкриха, че вкусът зависи най-вече от девисила и кервиза. Добавяме малко картофи и много любов, уточняват влюбените в морето мъже. Лора Стаматис ги разсмя с въпроса дали са хващали в мрежите си русалки.
В нашето море такива все още няма, но ги чакаме с нетърпение, отговарят в един глас риболовците. А какво ще правите с една русалка, ако се оплете в мрежите ви, пита Стаматис. Като я хванем, ще видим, добавя с усмивка най-младият от рибарите.
Сезонът на русалките обаче започва след края на май, уточнява Димитър Янчев. Според него, историите за убийци на делфини са родени от еколози с болни мозъци.
“Бих искал да видя този рибар, който може да каже, че убива делфини. Ние сме по-скоро почитатели на Христо Фотев, а не на делфинолова. Навремето е имало герой на социалистическия труд за улов на делфини. Убиването на делфин обаче е невъзможно за един рибар. Стреляли са ги с бойни карабини тогава. Сега на брега може да се намери болен или някакъв малък да се е оплел в мрежи, но не може да се говори за изтребване на делфини”, каза още Янчев.
“Късат ни мрежите, но ние не ги убиваме. Те дори ни помагат. Като има делфини, има и риба”, уточняват рибарите от Ченгене скеле. Добави Коментар