Почитаме Свети Сава днес, врачки правят магии за задомяване
Като прекарал дванадесет години в манастира, Сава пожелал по-голямо усамотение. Поселил се в една пещера и там прекарвал дни и нощи в молитва и труд. Работата му се състояла в плетене на кошници, за които от манастира му давали хляб и плодове. Така прекарал пет години, а после отишъл при преп. Евтимий Велики. След смъртта на този велик подвижник, Сава живял известно време в Йорданската пустиня, в манастира на преподобни Герасим.
Но преподобни Сава желаел пълна самота, за да може всецяло да се предаде на молитва и богомислие. Веднъж като заспал след дълга молитва, в съня си видял ангел, който му посочил една пещера на онова място, където се намирал изсъхналият Силоамски поток. Като се събудил, Сава се отправил към това място, намерил пещерата и се поселил в нея. Цял ден и през по-голямата част от нощта той се молел и пеел псалми, като се хранел само с корени, които растели покрай пещерата.
Един ден, както събирал корени в пустинята, той видял четири разбойници, които били гладни и изнемощели. Пустинножителят изсипал пред тях събраните корени, и оттогава благодарните разбойници започнали понякога да му носят хляб и плодове. Сава, облян в сълзи, си говорел: "О, горко на душата ми! Тия люде за едно благодеяние тъй щедро плащат. А ние получаваме всекидневно от Бога благодеяния, но не благодарим, а в нехайство прекарваме дните си и не изпълняваме Неговите повели."
В постоянна молитва и съвършено уединение прекарал Сава няколко години. След това при него започнали да идват и други, които желаели тих и усамотен живот.
След много години, прекарани в палестинската пустиня, Сава имал радостта да види майка си, която, след като овдовяла, се поселила в един женски манастир близо до Йерусалим. Като получил след нейната смърт богато наследство, Сава построил няколко манастира и болници, основал две страноприемници – една в Йерихон, а другата при пещерите, из които вече се оформила лаврата или големият манастир. В него се събрали много братя и йерусалимският патриарх поставил Сава за духовен ръководител на отшелническите обители. Той поучавал братята с думи и със своя пример, учел ги на кротост, смирение, безмълвие, упование на Бога и на пълно отричане от собствената си воля. Починал тихо в пещерата си на 94-годишна възраст в 533 година.
В народните представи обаче Свети Сава е жена - светица, сестра на Варвара и Никола, покровителка на чумата, макар че в отделни райони на страната честват празника като на светец - мъж, покровител на вълците.
Св. Сава е свързана и с плодовитостта. Затова традицията повелява бездетните жени да изпълняват ритуал заедно с най-старата жена в дома. Жената, която иска дете, трябва да направи обреден хляб като пресява брашното със сито, обърнато наопаки.
На този ден се правят и магии за задомяване и против безплодие. По стар обичай пък се пържат мекици и се раздават за здраве и благополучие.
Празникът е свързан и със света на болестите и царството на мъртвите. Празнува се в чест на мъртвите. Ходи се на гробищата и се носи и раздава жито за “Бог да прости мъртвите”. Хората се боят от нея, защото “засява” болести. Днес трябва да се умилостиви с добро почитане и медени питки. Сава и Варвара са двете сестри на св. Никола и подготвят неговия празник. Затова се казва: “ Варвара вари, Сава меси, Никола гощава.”
Днес празнуват Сава, Савка, Саво, Савин, Савина, Савена, Савелина, Събин, Събина, Съби, Събка, Съботин, Съботина, Владислав, Владислава Добави Коментар