Семейство в потрес: Хлябът им се оказа тъпкан с черни парцали
При първоначалния оглед стана ясно, че хлябът с име “Финес” е закупен в срок на годност. Не е ясно кога е произведен, но според етикета трайността му е до 3 декември. Предлага се нарязан и е опакован в целофан. На външен вид изглежда добре изпечен и по нищо не личи, че меката му част е изпъстрена със странна чернилка. На опаковката е посочено следното съдържание: брашно тип 1150 (типово), вода, хлебна мая, йодирана сол, пшеничен малц, подобрител, емулгатор, хранителни ензими, антиоксидант аскорбинова киселина (витамин С), киселинен регулатор калциев фосфат.
Отговори на въпросите на какво може да се дължи черния цвят на тестото и дали има вредни примеси в него потърсихме от специалисти от Българската агенция по безопасност на храните и от Университета по хранителни технологии в Пловдив. Вероятно се касае за нарушение на технологичния процес при производството на хляба. Това коментира д-р Николай Петков, и.д. началник-отдел “Контрол на храните” в областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) Пловдив. Той уточни, че по-голяма яснота ще се получи след провеждане на физикохимичен и органолептичен анализ, който ОДБХ - Пловдив се ангажира да извърши в лабораторията си до дни. Днес инспектори на агенцията ще направят щателна проверка и в производствената база на “Тракийски хляб” ООД. Специалисти по хляба от Университета по хранителни технологии изразиха мнение, че във въпросния хляб вероятно има механични примеси, но не се ангажираха с категорично становище. С просто око те установиха, че самунът с чернилка има нормален мирис, без наличие на микробялна развала.
Производителят на “Финес” Атанас Пилуков обясни: “Изкуствени оцветители не използваме. В този хляб влагаме два естествени продукта, които внасяме от Австрия. Това са концентрати от препечен пшеничен малц и ечемичен малц, които са тъмни на цвят. Ролята им е да придадат по-приятен аромат на хляба, но не и да променят цвета. По рецептура те се смесват в съотношение единия 100 грама, а другия 300 грама към 100 кг брашно. Тъй като процесът при направата на тестото е механизиран, вероятно добавките, които са на прах, не са се хомогенизирали достатъчно добре". Г-н Пилуков допълни, че по партидата лесно може да установи кой от работниците му не си е свършил качествено работата и се закани, че виновникът ще бъде санкциониран, най-малко с рязане от заплатата. Добави Коментар